Pospíšil vyhrál, hejtmanem být nemusí. Najde spojence?

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
14. 10. 2012 12:18
Pospíšil chce jednat s ČSSD. Zároveň ale připouští, že se rival asi dohodne s KSČM
Jiří Pospíšil ještě ve své ministerské kanceláři.
Jiří Pospíšil ještě ve své ministerské kanceláři. | Foto: Vojtěch Marek

Praha/Plzeň - Občanští demokraté se ze svého osamoceného vítězství v Plzeňském kraji zřejmě nebudou radovat dlouho. Už několik hodin po volbách se totiž začíná rýsovat levicová koalice ČSSD a KSČM.

ODS pod vedením exministra Jiřího Pospíšila sice získala téměř 27 procent hlasů, bude mít ale problém s koaličním partnerem.

Sociální demokracie s volebním výsledkem 25 procent nechce spolupracovat s Pospíšilem a ten zase dává ruce pryč od komunistů s jejich 21 procenty.

"Na regionálním grémiu se teď dohodneme, jak ČSSD oslovit. Počítám, že se na začátku příštího týdne sejdu s jejím místním předsedou. Pokud se vůbec bude chtít bavit o spolupráci a nejsou už domluveni s komunisty," uvedl Pospíšil.

Šéf ČSSD vekou koalici nechce

Obavy z nechuti sociálních demokratů ke spolupráci jsou oprávněné, ta se totiž do velké koalice zrovna nehrne.

"Obecně je ČSSD proti vytváření velkých koalic s ODS, bude to ale záležet na vedení Plzeňského kraje," řekl šéf strany Bohuslav Sobotka.

Hejtman Chovanec a řezník.
Hejtman Chovanec a řezník. | Foto: Plzeňský kraj

Lídr kandidátky ČSSD v Plzeňském kraji Milan Chovanec mluví podobně, i když si ještě nechává otevřená zadní vrátka.

"Primárně teď budeme řešit senátní kampaň. Ale již před volbami jsem říkal, že jsem pro to, abychom šli cestou levicového řešení, a že nejsem zastáncem velkých koalic. A co se řekne před volbami, mělo by se dodržovat i po volbách," uvedl Chovanec.

Pospíšil je smířen s tím, že se sociální demokraté s komunisty dohodou.

"Bude na krajském lídrovi ČSSD a dosavadním hejtmanovi Milanovi Chovancovi, zda tu chce být prvním, kdo přivede komunisty zpátky k aktivní moci," podotkl Pospíšil s tím, že nechce k moci za každou cenu a je připraven odejít do opozice.

Obhájí Chovanec křeslo hejtmana?

Chovanec tak i přes druhé místo ve volbách může pomýšlet na hejtmanský post.

Kdyby levice společně vyřadila ODS, byla by sociální demokracie s více hlasy v lepší vyjednávací pozici o místa než komunisté.

Slušné vyhlídky na ovládnutí kraje jsou zřejmě také důvodem, proč se na hlavy straníků z Plzně nesnesla kritika vedení, jako se to stalo v Libereckém a Ústeckém kraji. V Libereckém kraji skončila ČSSD až čtvrtá, v Ústeckém kraji sice obsadila druhé místo za komunisty, ve srovnání s nimi si ale vedla téměř o 10 procent hůře.

 

Právě se děje

Další zprávy