Pospíšil vyhrál, hejtmanem být nemusí. Najde spojence?

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
14. 10. 2012 12:18
Pospíšil chce jednat s ČSSD. Zároveň ale připouští, že se rival asi dohodne s KSČM
Jiří Pospíšil ještě ve své ministerské kanceláři.
Jiří Pospíšil ještě ve své ministerské kanceláři. | Foto: Vojtěch Marek

Praha/Plzeň - Občanští demokraté se ze svého osamoceného vítězství v Plzeňském kraji zřejmě nebudou radovat dlouho. Už několik hodin po volbách se totiž začíná rýsovat levicová koalice ČSSD a KSČM.

ODS pod vedením exministra Jiřího Pospíšila sice získala téměř 27 procent hlasů, bude mít ale problém s koaličním partnerem.

Sociální demokracie s volebním výsledkem 25 procent nechce spolupracovat s Pospíšilem a ten zase dává ruce pryč od komunistů s jejich 21 procenty.

"Na regionálním grémiu se teď dohodneme, jak ČSSD oslovit. Počítám, že se na začátku příštího týdne sejdu s jejím místním předsedou. Pokud se vůbec bude chtít bavit o spolupráci a nejsou už domluveni s komunisty," uvedl Pospíšil.

Šéf ČSSD vekou koalici nechce

Obavy z nechuti sociálních demokratů ke spolupráci jsou oprávněné, ta se totiž do velké koalice zrovna nehrne.

"Obecně je ČSSD proti vytváření velkých koalic s ODS, bude to ale záležet na vedení Plzeňského kraje," řekl šéf strany Bohuslav Sobotka.

Hejtman Chovanec a řezník.
Hejtman Chovanec a řezník. | Foto: Plzeňský kraj

Lídr kandidátky ČSSD v Plzeňském kraji Milan Chovanec mluví podobně, i když si ještě nechává otevřená zadní vrátka.

"Primárně teď budeme řešit senátní kampaň. Ale již před volbami jsem říkal, že jsem pro to, abychom šli cestou levicového řešení, a že nejsem zastáncem velkých koalic. A co se řekne před volbami, mělo by se dodržovat i po volbách," uvedl Chovanec.

Pospíšil je smířen s tím, že se sociální demokraté s komunisty dohodou.

"Bude na krajském lídrovi ČSSD a dosavadním hejtmanovi Milanovi Chovancovi, zda tu chce být prvním, kdo přivede komunisty zpátky k aktivní moci," podotkl Pospíšil s tím, že nechce k moci za každou cenu a je připraven odejít do opozice.

Obhájí Chovanec křeslo hejtmana?

Chovanec tak i přes druhé místo ve volbách může pomýšlet na hejtmanský post.

Kdyby levice společně vyřadila ODS, byla by sociální demokracie s více hlasy v lepší vyjednávací pozici o místa než komunisté.

Slušné vyhlídky na ovládnutí kraje jsou zřejmě také důvodem, proč se na hlavy straníků z Plzně nesnesla kritika vedení, jako se to stalo v Libereckém a Ústeckém kraji. V Libereckém kraji skončila ČSSD až čtvrtá, v Ústeckém kraji sice obsadila druhé místo za komunisty, ve srovnání s nimi si ale vedla téměř o 10 procent hůře.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Prezident Zeman a poslanci ANO neuspěli, Ústavní soud ponechal "lex Babiš" beze změn. Dál platí omezení v provozování médií i v přístupu k zakázkám.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy