Pospíšil nebude znovu kandidovat na předsedu TOP 09. Chce se věnovat Praze a EU

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2019 20:31
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se rozhodl, že znovu nebude kandidovat na předsedu strany. Napsal to na svém profilu na sociální síti Facebook. TOP 09 by podle něj do parlamentních voleb měl vést politik, který v Poslanecké sněmovně již zasedá a bude do ní znovu kandidovat. Místo vedení strany se chce věnovat práci v zastupitelstvu na Magistrátu hlavního města Prahy a svému poslaneckému mandátu v Evropském parlamentu. Pospíšil stranu vedl od roku 2017, kdy se stal i jejím členem.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. | Foto: Tomáš Kouba

Kandidaturu na předsedkyni strany krátce po Pospíšilově prohlášení oznámila dosavadní místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová. "Před 10 lety jsem se stala členkou strany a nyní jsem připravena stranu vést a převzít za její budoucí směřování plnou odpovědnost," napsala na Twitter.

Nové vedení strany by si podle ní mělo rozdělit úkoly v rámci takzvaného Plánu pro Česko a v regionech ho představit lidem. Pilíři plánu má být podle Pekarové Adamové ochrana přírodních zdrojů, ukotvení Česka v EU, včetně přijetí eura, a návrat důvěry lidí k tradičním stranám stojícím proti populismu, extremismu a oligarchickému řízení státu.

V reakci na to Czernin uvedl, že jeho rozhodnutí kandidovat se tím nemění. Ocenil, že nebude kandidovat sám, neboť je známkou demokracie, pokud je kandidátů více. "Nicméně mě to u paní Pekarové Adamové přece jenom trošku překvapilo, protože ona ještě před poměrně krátkou dobou říkala, že v žádném případě kandidovat nebude," uvedl.

Poslankyně se podle Czenina stala v tandemu s Pospíšilem "jakýmsi symbolem ustrnutí strany". To byl důvod, proč se Czernin už před prázdninami rozhodl na předsedu TOP 09 kandidovat a dát straně nový impulz. Věří, že výsledek hlasování na sněmu koncem listopadu nepovede k nesváru ve straně a že s Pekarovou Adamovou bude dobře spolupracovat.

Také Kalousek přijal informaci o kandidatuře Pekarové Adamové na předsedkyni strany s rozpaky vzhledem k tomu, že ji podle něj ještě před prázdninami "kategoricky vylučovala". Za nejdůležitější ale pokládá, aby Czernin a Pekarová Adamová navázali na sněmu strany spolupráci s cílem zvýšit voličskou atraktivitu a čitelnost TOP 09. Kalousek také uvedl, že takovému tandemu dá přednost a nebude kandidovat na prvního místopředsedu strany. "TOP 09 musí ze sněmu vyjít posílena, nikoli rozdělena a oslabena," uvedl na Facebooku.

Jako svou možnou nástupkyni ji zmínil i sám Pospíšil, straně by podle něj prospělo, kdyby ji vedla žena. Kromě Pekarové mluvil také o poslankyni Heleně Langšádlové.

Pospíšil také uvedl, že svému nástupci předá stabilizovanou stranu, která jak ve volbách do europarlamentu, tak do pražského zastupitelstva dosáhla dvouciferného výsledku a v průzkumech do Poslanecké sněmovny se pohybuje kolem pěti procent. "Co považuji za svůj velký úspěch, je obnovení spolupráce s hnutím STAN," řekl. Dodal, že nekandidovat se nerozhodl proto, že by svoje předsednictví nepovažoval za úspěšné.

Dodal, že se chce dále věnovat mandátu europoslance a také svému působení v Praze, kde je předsedou zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), které spolu s piráty a Prahou sobě v metropoli vládnou. Na funkci v radě nicméně neaspiruje, řekl.

Volební sněm TOP 09 se bude konat 23. a 24. listopadu. Kandidaturu na předsedu strany ohlásil zatím jen senátor a nynější místopředseda Tomáš Czernin, kterého podporuje čestný předseda strany Karel Schwarzenberg a předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy