Pospíšil narazil. Soud zrušil jeho odvolání Rampuly

Domácí Domácí
17. 2. 2012 17:25
Do čela pražských žalobců se asi vrátí muž, který čelí pochybnostem v kauzách MUS a IPB
Vlastimil Rampula
Vlastimil Rampula | Foto: ČTK

Praha - Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila o odvolání Vlastimila Rumpuly z vedení vrchního státního zastupitelství v Praze.

Úspěch Rampulovy žaloby v praxi znamená, že v průběhu příštího týdne se do vlivné funkce může vrátit muž, který čelí pochybnostem například kvůli údajným zásahům do vyšetřování kauzy tunelování IPB či podivnému postupu v aféře Mostecké uhelné společnosti.

Rozhodnutí soudu se totiž stane pravomocným v momentě, kdy obě strany obdrží verdikt písemně.

Podle mluvčí Městského soudu v Praze Martiny Lhotákové bude rozhodnutí odesálano v nejbližších dnech. Lze proti němu podat do 14 dnů kasační stížnost. Ta však nemá odkladný účinek.

"Až bude rozsudek doručen, tak přestane odvolání vrchního státního zástupce platit," vysvětlila Lhotáková.

"Pana Rampulu jsme odvolávali v dobré víře. Jsem přesvědčen, že to rozhodnutí bylo správné. Verdikt soudu ale respektuji," řekl Pospíšil Aktuálně.cz.

Předseda vlády Petr Nečas k rozhodnutí vydal jen stručné prohlášení: "Premiér rozhodnutí soudu bere na vědomi. Další postup je plně v kompetenci ministra spravedlnosti. Předseda vlády také konstatuje, že je již rok trvající krizí na vrchním státním zastupitelství v Praze vážně znepokojen," stojí v něm.

Pospíšil se bude bránit stížností

Ministr Pospíšil loni v červenci vyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na Rampulovo odvolání. Vrchní státní zástupce se proti němu odvolal - podal si takzvaný rozklad, který Pospíšil v říjnu zamítl. Podle Lhotákové se verdikt městského soudu týká obou ministrových rozhodnutí.

Státní zastupitelství od listopadu dočasně vede Stanislav Mečl. "Soud rozhodl, bereme to na vědomí," uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová. 

Další krok je na ministerstvu spravedlnosti. "V tuto chvíli znám pouze výrok, ale ne důvody, které vedly soud k tomuto rozhodnutí. Počkám tedy na odůvodnění rozsudku a podle něj zvolím další postup," reagoval Jiří Pospíšil.

"Předpokládám, že využiji další právní prostředky a podám kasační stížnost. Pevně věřím, že tolik potřebná očista justice tímto nebude dotčena," dodal.

Rampulu, kterého Pospíšil odvolal právě na návrh nejvyššího žalobce Pavla Zemana, čelil kritice hlavně kvůli údajným zásahům do vyšetřování kauzy tunelování Investiční a poštovní banky (IPB).

Pavel Zeman
Pavel Zeman | Foto: Jan Langer

Se svým koncem na vrchním státním zastupitelství se ale nesmířil a podal správní žalobu. Rampula tvrdí, že jeho odvolání bylo nezákonné. Opírá se prý o věcně nesprávné argumenty a nesprávné právní hodnocení. Zároveň žádá, aby soud odložil účinnost jeho odvolání do doby, než o žalobě rozhodne.

Podle ministra se však ve správním řízení potvrdilo, že šéf pražských žalobců porušil zákon a "ne vždy se choval tak, aby nevznikaly důvodné pochybnosti o jeho nestrannosti".

Mimo to Rampula a další tři žalobci od ledna čelí kárné žalobě kvůli postupu při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc v kauze Mostecké uhelné společnosti.
 
Ministr státním zástupcům vytýká především průtahy, část z nich minulý týden označil za účelové.

 

Právě se děje

Další zprávy