Pospíšil: Máme pár měsíců, abychom se vzpamatovali

Jan Němec Jan Němec
20. 3. 2013 18:15
Není třeba propadat úplné panice, říká místopředseda ODS o klesajících preferencích strany
Jiří Pospíšil.
Jiří Pospíšil. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - "Ve svém kraji vnímám docela výraznou nervozitu," říká k poslednímu průzkumu STEM, který momentálně přisuzuje ODS volební zisk pouhých 8,6 procenta, místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Sází na to, že ODS se ještě do voleb podaří přesvědčit některé své někdejší voliče, aby dali straně šanci. Už v pondělí má výkonná rada dostat na stůl tzv. "Agendu 2014", tedy konkrétní kroky, které chce strana ještě do voleb prosadit.

Za mírným růstem preferencí TOP 09 vidí jen dozvuky prezidentské kampaně Karla Schwarzenberga.

"Na politice TOP 09 se přece kvalitativně nic nezměnilo a navíc je odpovědná za sKarty, ministerstvo práce. Nemyslím si, že by TOP 09 byla ve vládě úspěšnější než ODS, ba naopak," vidí koaličního partnera Pospíšil.

A do třetice spoléhá i na sebepoškozující kroky ČSSD: "Když teď má jako potenciální vítěz voleb konkrétně říct, co bude navrhovat, tak přijde okamžité fiasko stínového ministra financí Jana Mládka, který urazí živnostníky a mluví o obrovském zvyšování daní."

Aktuálně.cz: I když budeme brát volební model STEM s rezervou, ODS se propadla pod deset procent. Jak velká je teď cítit uvnitř ODS nervozita?

Pospíšil: Já mohu v tuto chvíli hovořit za svůj region, shodou okolností jsem se v úterý zúčastnil oblastního sněmu v Klatovech několik hodin po zveřejnění preferencí – a u nás tedy nervozita narůstá. Nebudu tvrdit, že by to řadoví členové ODS brali v klidu. Zkušenější politici vnímají, že preference není možné přeceňovat.

A.cz: Jaké z této situace vidíte reálné východisko?

Nelze nad tím mávat rukou a zlehčovat to, že je to statistická nebo jiná chyba nebo úmysl. Ale není třeba propadat úplné panice.

Průzkumy ukazují, že voliči, kteří se odklonili od ODS, zatím nepreferují jinou politickou stranu a zůstávají jako nerozhodnutí. Takže myslím, že jsou to lidé, které je možné znovu oslovit a konkrétními kroky je přesvědčit, že by stálo za to ODS volit.

A.cz: O přesvědčování voličů ODS ale už slyším několik měsíců, vlastně od podzimního kongresu, ale ODS přece nijak výrazně svou přesvědčovací strategii nezměnila...

V pondělí předkládají naši zástupci ve vládě pro výkonnou radu materiál "Agenda 2014". Tam mají být konkrétní věci. Nechme tedy čas do pondělka. Tam budou konkrétní věci. A je zde šance oslovit určitou část pravicových voličů.

A.cz: Sílí v ODS třeba hlasy, které tady už byly před časem, že by se měl konat nový volební kongres, nebo že by se měl zvolit jiný volební lídr před volbami?

Když vycházím ze svého kraje, je ta intenzita pořád stejná, zatím nesílí.

V listopadu jsme v tajném hlasování zvolili Petra Nečase. Pokud někdo říká, že nemá vést stranu, měl to vyjádřit výrazněji na kongresu. Čtyři měsíce po volbách na kongresu uvažovat veřejně o svržení Petra Nečase mi nepřipadá správné. Počkejme, zda Agenda 2014 zabere a zda se nám podaří posílit preference.

A.cz: Jak velký časový prostor podle vás ODS ještě má, než sáhne k radikálnějším krokům?

To musí rozhodnout členská základna. Teď je prostor několika měsíců, aby se Agenda uvedla do života. Co se bude dít dál, o tom můžeme jen spekulovat.

A.cz: Připouštíte možnost, že by se ODS nemusela dostat do sněmovny?

Já si to nemyslím. ODS už prošla několika krizemi, je jedinou pravicovou stranou, která je tu celých dvacet let.

A.cz: Na svou tradici ale spoléhali i lidovci...

Jsem přesvědčen, že přečkáme toto období. Už sedm let vládneme, činíme i nepopulární kroky, jsme spojeni se skandály některých našich členů, poškozuje to celou značku.

Jsem přesvědčen, že ODS ale bude v příštím Parlamentu. A i v případné opozici bude mít šanci dát se dohromady a znovu nabrat síly.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy