Pospíšil chce přísnější tresty za opakované přestupky

ČTK ČTK
28. 12. 2011 12:50
Pospíšil plánuje zřídit registr přestupků
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo spravedlnosti chce zřídit centrální registr přestupků, který má přispět k efektivnějšímu boji proti drobné kriminalitě. Ministerstvo navrhuje, aby člověk, který opakovaně spáchá přestupek, dostal přísnější trest.

V některých případech, například u majetkových deliktů, by mohlo jít o trestný čin.

Navrhuje to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Materiál v současné době podle něho poputuje do připomínkového řízení a na vládu, registr by mohl fungovat od poloviny roku 2013. Jeho zřízení má stát zhruba 30 milionů korun.

"Je iluze si myslet, že můžeme lépe postihovat přestupky bez toho, že zde bude nějaká veřejná registrace, ve které budou jasné informace o tom, kdo kdy jaký přestupek spáchal a jak byl za něj potrestán. Bez této informace není možné při opakovaném spáchání přestupku někoho intenzivněji postihnout," uvedl Pospíšil.

Ministr podotkl, že současné evidence mají spíše statistický charakter.

V registru bude vše

Registr by měl podle úřadu evidovat všechny přestupky. Za jejich opakované spáchání by člověku hrozila přísnější sankce, o trestný čin by mohlo jít u opakovaných přestupků proti majetku, proti veřejnému pořádku a proti občanskému soužití.

Jak dlouho by byly přestupky v registru evidovány, o tom by se mělo podle Pospíšila ještě jednat. Stejně tak o tom, jaká by byla lhůta, v níž by bylo opakované páchání přestupků považováno za recidivu, a přišla by tak za ně přísnější sankce. Podle ministerstva by mělo jít o jeden až čtyři roky.

Možná trestná činnost by měla být u přestupků proti majetku, tedy krádeží, zpronevěr nebo podvodů, vázána na výši škody. To by mělo postihnout například drobné zloděje.

Škody se budou sčítat

Krádež je totiž v současnosti trestným činem v případech se škodou od 5000 korun. Nově by se však škoda měla sčítat, a pokud by někdo například třikrát ukradl věci za 2000 korun a celková škoda by přesáhla hranici 5000 korun, šlo by již o trestný čin.

U přestupků proti veřejnému pořádku, kam patří například rušení nočního klidu nebo vzbuzení veřejného pohoršení, by zase podle Pospíšila mělo platit pravidlo "třikrát a dost". Pokud by tedy někdo tento typ přestupku spáchal potřetí, šlo by již o trestný čin. Mezi přestupky proti občanskému soužití patří podle ministra například ublížení na cti.

 

Právě se děje

Další zprávy