Poslední varování: Šumava přijde o značku Národní park

Pavel Baroch
5. 11. 2012 10:37
Renomovaná světová organizace chce Šumavu vyškrtnout z mezinárodního seznamu parků
Přijde Česko na Šumavě o mezinárodní značku Národní park?
Přijde Česko na Šumavě o mezinárodní značku Národní park? | Foto: Pavel Baroch

Praha/Vimperk - Zní to jako poslední varování před tím, než Šumava bude vyškrtnutá z mezinárodního seznamu národních parků.

Světový svaz ochrany přírody (IUCN) poslal řediteli šumavského parku Jiřímu Mánkovi dopis, v němž renomovaná organizace bez diplomatických kliček píše, že odebere Šumavě mezinárodní status národního parku, pokud nezačne účinně chránit vzácnou přírodu a dodržovat mezinárodní pravidla.

Dopis podepsali ředitel evropské sekce Hans Friedrich a evropský místopředseda Světové komise pro chráněná území (WCPA) Andrej Sovic. Upozorňují, že Šumavě reálně hrozí, že už nebude zařazena do II. kategorie (národní parky) mezinárodního žebříčku chráněných území.

Národní park ano, ale jen v Česku

Nejdůležitější pasáž dopisu, jehož kopii má Aktuálně.cz k dispozici, autoři napsali tučným písmem.

"Bylo by velmi pochybné nadále nazývat území, které v minulosti bývalo spravováno podle standardů Kategorie II, coby národní park," píše se v listu.

"Proto WCPA a IUCN jasně prohlašují, že Šumava si při nyní navrhované péči nebude moci podržet statut Kategorie II. Znamená to, že na základě odborného doporučení bude přeřazena ve Světové databázi chráněných území, v Seznamu chráněných území OSN a na seznamu Chráněná planeta. Název 'národní park' bude sloužit pouze k místnímu použití a nebude uznáván mezinárodně."

Ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek.
Ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek. | Foto: NP Šumava

Mezinárodní svaz ochrany přírody už na jaře varoval v dopise premiérovi Petru Nečasovi a ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi před opuštěním II. kategorie. Bylo to krátce poté, co Chalupa dokončil návrh nového zákona o Šumavě.

Mánek: Ať se park rozdělí

Ředitele Mánka zarazilo, že se jeho aktuální soukromá korespondence s IUCN dostala do jiných rukou, než byl adresát a odesílatel.

"Připravujeme nový plán péče a v souvislosti s tím se vede diskuse, k jaké kategorii IUCN by se měl šumavský park zařadit," řekl Aktuálně.cz Mánek. Dodal, že Rada národního parku letos odsouhlasila kategorii IV.

"Z pozice ředitele parku se domnívám, že ideální pro Šumavu by byla dvojí kategorizace, kdy by část národního parku ležela v kategorii II a část v kategorii IV. Dokonce existuje naprosto přesná mapa mého návrhu, kdy je 40 procent území zařazeno do II. a 60 procent území do IV. kategorie," poznamenal Mánek.

Kategorie podle IUCN

  • I., Ia, Ib: Přísná přírodní rezervace, divočina (v ČR jsou v této kategorii Modravské slatě, prameny Vltavy, prameny Dyje).
  • II.: Národní park (Šumava, Podyjí).
  • III.: Přírodní památka (mnoho maloplošných chráněných území).
  • IV.: Území s řízenou péčí o stanoviště, druhy (prakticky všechny přírodní rezervace a některé přírodní památky).
  • V.: Chráněné krajiny a moře (Krkonošský národní park).
  • VI.: Chráněná území s řízenou péčí o přírodní zdroje (v ČR zatím nic).

Mánka překvapilo, že se IUCN nezamlouvá, když se navrhuje zvýšení rozlohy nejcennějšího území z 13 na 35 procent. 

"Přicházíme s téměř trojnásobkem první zóny a IUCN nám píše, že je to pro kategorii II málo. Není to protimluv?" říká Mánek.

Připomněl nedávný mezinárodní seminář Europarcu, organizace sdružující velkoplošně chráněná území, kde bylo deklarováno, že národní parky zařazené do kategorie IUCN II musí směřovat k 75 procentům bezzásahového území.

"Šumava je po staletí kulturní krajinou. Území národního parku leží v katastru 22 obcí, což je stav ve světě nevídaný. Neexistuje žádný národní park v Evropě, který by byl zařazen do IUCN II a nacházel se na katastru 22 obcí. Tři čtvrtiny bezzásahovosti jsou na Šumavě nereálné," dodal Mánek.

Malé území pro divočinu

IUCN vadí, že se na Šumavě má z jejího pohledu ponechat volnému, přirozenému vývoji bez zásahu člověka příliš malá plocha území.

"Je to pro vládu jasné varování, že pokud nový zákon nebo plán péče seškrtá plochu, která má být v budoucnu ponechána divoké přírodě, na pouhých 35 procent, Šumava už nebude národním parkem podle mezinárodních kritérií," řekl Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha.

Foto: Ludvík Hradilek

Připomněl, že Šumava patří mezi mezinárodně proslulé národní parky, kam ročně jezdí statisíce turistů - nejen těch českých.

"I když nový zákon může mít krátkodobě pozitivní vliv na turistický ruch a místní ekonomiku, cítíme maximální znepokojení ohledně pravděpodobných dopadů na budoucí ekologickou integritu šumavské přírody, a tudíž dlouhodobý dopad na místní ekonomiky, které na Šumavě závisí," upozornil už na jaře IUCN premiéra Nečase.

Jaromír Bláha se zároveň obává toho, aby snížení ochrany šumavské přírody neumožnilo politikům pustit do národního parku developery a těžaře dřeva.

Nemůžeme jít proti obcím, říká Chalupa

O tom, jak bude vypadat park, jaký bude mít režim, jaká bude jeho zonace, kde se bude zasahovat a jak, musí podle ministerstva životního prostředí rozhodnout všichni účastníci, včetně obcí a lidí, kteří v nich žijí.

"Situace, kdy nařízení z ministerstva směrem k parku obce a lidé v parku nepřijali, vede ke stavu, jaký je na Šumavě nyní. Cílem ministerstva životního prostředí je najít maximální možný kompromis s maximálním možným souhlasem místních lidí. O to jsme se snažili celou dobu a o to se budeme snažit i nadále," řekl Aktuálně.cz ministerský mluvčí Matyáš Vitík. 

"Vítáme pohled IUCN na problematiku Šumavy, vítáme pohled občanských sdružení, vědců a dalších, ale postupovat proti vůli obcí není možné," dodal.

Úřad ministra Tomáše Chalupy uvedl, že nebude používat metodu, kdy zde existuje plán péče, který nikdy nebyl schválený a v době svého vzniku již byl nereálný a v němž je sice příslib 50 procent bezzásahové zóny, který ale obce nikdy nepřijaly.

"Nebudeme zmenšovat plochu parku jen proto, abychom uměle dosáhli procentního navýšení bezzásahových zón, abychom dosáhli na prestižní značku mezinárodní organizace. Chceme park co největší, ne nejlepší značku od IUCN," dodal mluvčí Vitík. 

Co si myslíte o zařazení Národního parku Šumava do mezinárodních kategorií národních parků? Měl by park usilovat o to, aby zůstal v II. kategorii, nebo by se měl nechat přeřadit jinam? Diskutujte na Facebooku:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy