Jaké byly poslední týdny a dny bojů za svobodu v roce 1945?

Jaké byly poslední týdny a dny bojů za svobodu v roce 1945?
Povstalci pronikali do budovy ze střech sousedních domů.
V noci z 5. na 6. května postavili obyvatelé Prahy v ulicích přes 1 600 barikád.
Velitelství Velké Prahy Bartoš. Vlevo pplk. gšt. František Bürger, uprostřed generál Kutlvašr a vpravo npor. Nechanský.
Na většině území s českým obyvatelstvem rozhlasové hlášení pražského rozhlasu zmobilizovalo vojenské i civilní povstalecké struktury, pokud už nevyšly z ilegality minulé dny. Z Berouna zahájili 5. května postup na pomoc Praze vlasovci, vojáci 1. divize ROA.
Foto: Vojenský historický ústav Praha
Lucie Kalivodová
6. 5. 2011 16:25

Praha - Díky výstavě o českém květnovém povstání "1945 - konec války v Čechách" v Armádním muzeu Žižkov můžete sami "prožít" osudy obyvatel protektorátu v posledních týdnech a dnech války a prvních měsících po osvobození. Zároveň díky ní můžete pochopit kontext obdobných povstání ve Varšavě, Paříži, na Slovensku a v dalších evropských zemích. Budete vtaženi do atmosféry německých příprav na obranu českých zemí na jaře 1945 a získáte autentický zážitek z květnových bojů v pražských ulicích. Expozice vás provede "mezi barikádami" v ulicích Prahy i na jejích předměstích ve dnech květnového povstání. Závěr výstavy patří často přehlíženým poválečným měsícům, které v mnohém předznamenaly vývoj v dalších desetiletích. Připomeňte si nedělní "Den vítězství" touto fotogalerií. Pokud chcete vidět více, máte možnost navštívit výstavu do měsíce září, a to každý den, mimo pondělí, od 10 do 18 hodin.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy