Poslední náklaďák odjel. Odpad se vrátil do Německa

Pavel Baroch
16. 5. 2008 20:52
Část nelegálních odpadků navždy zůstala v Česku
Foto: Ondřej Besperát

Sosnová - Z areálu bývalého zemědělského podniku v Sosnové u České Lípy odjel poslední kamion s nelegálním odpadem z Německa a odvezl smetí za české hranice. Tím skončil návrat nezákonně dovezených odpadků z přelomu let 2005 a 2006.

"Areál v Sosnové-Ramši byl poslední nevyřešenou lokalitou s uloženým nelegálně odvezeným odpadem ze Spolkové republiky Německo," konstatoval Jakub Kašpar, mluvčí ministerstva životního prostředí. Z jiných míst, například ze Studánky u Aše nebo z Milovic, odvezla nákladní auta textilní či plastový odpad už loni.

Ze Sosnové-Ramzové se za hranice vrátilo veškeré množství, tedy asi 1,8 tisíce tun plastových odpadků. "Areál byl německou stranou vyčištěn a předán vlastníkovi, kterým je Pozemkový fond," dodal Kašpar.

Složité vyjednávání

Případ nelegální skládky v Sosnové v Libereckém kraji byl složitý, proto jeho vyřešení trvalo déle než v jiných místech, kde také skončily odpadky z Německa.

Odvoz odpadů ze Sosnové-Ramše muselo české ministerstvo životního prostředí vyjednat s úřady v pěti spolkových zemích. A v Česku spolupracovalo se šesti úřady - s celníky, policií anebo s radnicí v České Lípě.

Jedno mají všechna místa s nelegálním odpadem společné: České firmy, které odpad z Německa přivezly, dostaly od České inspekce životního prostředí pokuty za více než 30 milionů korun. Němci, které jim své odpadky předali, nezaplatili ani euro.

Rozvoz odpadu na komunální skládce Praha-Ďáblice.
Rozvoz odpadu na komunální skládce Praha-Ďáblice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Inspekce se ještě nevzdává

Česká ekologická inspekce přitom už před časem poslala německým úřadům veškeré dostupné dokumenty s důkazy o tamních společnostech, které se na nelegálním dovozu odpadků do Česka podílely.

"Musím bohužel konstatovat, že nemáme žádnou informaci o tom, že by německé firmy byly potrestány," konstatoval Petr Havelka, vedoucí odboru odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí.

Podle informací Aktuálně.cz přitom byla v Sasku vyšetřována tamní firma Dux, které hrozila pokuta 50 tisíc eur. Státní zastupitelství ovšem případ uzavřelo s výsledkem, že nelegální čin byl spáchán na českém území - a tam by také měl být vyřešen.

Svoz odpadu na skládku v Praze - Ďáblicích.
Svoz odpadu na skládku v Praze - Ďáblicích. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jenže právě do tohoto stavu se české úřady nechtěly dostat. Česko totiž nemá v mezinárodních smlouvách paragraf o nárokování pokut, takže vymáhání sankce je velmi složité. Inspekce se ovšem ještě nevzdala a nedávno o tomto tématu jednali její lidé s představiteli Evropské komise.

Půlka odpadků zůstala v Česku

Českým úřadům se ovšem nepodařilo při jednání s německými institucemi předložit dostatečné důkazy k tomu, aby se do Německa vrátil veškerý odpad. Polovina z přibližně 30 tisíc tun nelegálních odpadků zůstala v Česku.

"Toto množství totiž bylo v rozporu se zákazem dovozu odpadu rafinovaně uloženo na legálních českých skládkách českými společnostmi jako odpady českého původu, tedy nikoli jako odpady dovezené ze zahraničí," vysvětlila Česká inspekce životního prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy