Kritička gayů Nytrová odešla z ČSSD, podle ní je prolezlá korupcí. Šéf klubu: Asi tu byla omylem

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 1. 2017 20:09
Poslankyně Pavlína Nytrová ukončila své členství v ČSSD. Rozhodla se tak kvůli údajné politické korupci, která je podle ní ve straně přítomna od okresní až po celostátní úroveň. Rovněž se jí nelíbí, že ve straně nedostávají prostor lidé s odlišným názorem. Naopak jsou morálně zlikvidováni nebo vyhozeni, tvrdí Nytrová. S problémy, které v ČSSD viděla, se podle svých slov snažila několik let bojovat. Když se jí to ale nepodařilo, rozhodla se ve straně skončit. Poslanecký mandát si však ponechá.
Poslankyně Pavlína Nytrová
Poslankyně Pavlína Nytrová | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Poslankyně Pavlína Nytrová se rozhodla ukončit členství v ČSSD. Učinila tak po dlouhém uvažování kvůli podivným způsobům, stylu a nekalým praktikám, které se podle ní v sociální demokracii objevují. Poslaneckého mandátu se ale nevzdá a bude ho vykonávat až do konce volebního období.

"Nemohu a hlavně nechci být součástí strany, která je prolezlá politickou korupcí od okresní přes krajskou až po celostátní úroveň," zdůvodnila své rozhodnutí poslankyně. "Již dál nechci čelit podrazům, pomluvám a útokům na mou osobu především ze strany představitelů sociální demokracie a jejích loajálních příznivců na okresní úrovni," uvedla další důvody Nytrová.

Podle poslankyně strana ani nedává prostor lidem, kteří mají jiné názory než vedení. "Za mého působení v sociální demokracii jsem se na okresní úrovni setkala s řadou mladých a velmi schopných lidí, kteří chtěli pracovat čestně a poctivě v rámci strany a ve prospěch občanů. Jenže kdo měl v této demokratické straně jiný názor než vedení, byl po čase doslova morálně zlikvidován a pak vyhozen, nebo odešel sám," uvedla Nytrová.

Premiér Bohuslav Sobotka se domnívá, že Nytrová bude i nadále podporovat politiku sociální demokracie ve Sněmovně. Její rozhodnutí je podle něj důsledkem jejího dlouhodobého sporu s okresní organizací ČSSD ve Frýdku-Místku. "Z pohledu síly poslaneckého klubu nebo stability vlády toto její rozhodnutí nemá žádný vliv," řekl předseda strany České televizi.

Rozhodnutí Nytrové zaskočilo i poslance ČSSD Jaroslava Foldynu. "Jsem překvapen reakcí kolegyně Nytrové. Myslím, že může mít člověk jakýkoli názor, může se do nějaké situace dostat i v regionu, ale generalizovat a dělat takové závěry není namístě," komentoval její rozhodnutí.

Překvapen byl i předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Roman Sklenák. "Na klubu dnes paní Nytrová nepromluvila. Asi byla v sociální demokracii omylem," řekl Aktuálně.cz.

Další z poslanců ČSSD Jan Birke označuje nařčení Nytrová za "holé nesmysly", které nejsou podložené fakty. "Blíží se volby a je otázka, zda by kolegyně Nytrová mohla být na kandidátce za sociální demokracii. V tom je zakopaný pes," myslí si.

Nytrová se podle svých slov snažila věci několik let změnit. Jenže se jí to nepovedlo, a tak se rozhodla ze strany vystoupit.

Nytrová nepatří ve sněmovně mezi výrazné osobnosti. Koneckonců ve sněmovně se k řečnickému pultu dostala jen u čtrnácti projednávaných bodů a devětkrát interpelovala členy vlády.

Více na sebe upozornila až v loni v červenci při projednávání zákona, který by umožňoval registrovaným gayům a lesbám adoptovat dítě svého partnera. Na plénu prohlásila, že homosexuálové mají nadprůměrné sklony k alkoholu a drogám. Častěji jsou jim diagnostikovány duševní a mentální poruchy a ve zvýšené míře se u nich projevuje násilné chování.

Později zdůvodnila, že svůj názor opírá o vyjádření jednoho člověka, co žije v Norsku, a z anonymních komentářů pod zpravodajskými servery. Byla rovněž jednou z poslankyní, která navrhovala, aby za hanobení prezidenta hrozilo jednoleté vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy