Poslankyně Benešová zastupovala Metrostav v kauze Rath, teď chce změnit zákon, který firmě pomůže

Vojtěch Blažek Lucie Stuchlíková Vojtěch Blažek, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 9. 12. 2015 16:58
Poslankyně Marie Benešová za ČSSD značně pomáhá společnosti Metrostav, která je klientem její advokátní kanceláře. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová, která donedávna Metrostav jako advokátka zastupovala, navrhuje pozměňovací návrh na zmírnění zákona o trestní odpovědnosti firem. Pokud projde, nemusí být největší stavební společnost v republice souzena v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha. S informací přišly Hospodářské noviny.
Poslankyně Marie Benešová (ČSSD)
Poslankyně Marie Benešová (ČSSD) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslankyně za ČSSD Marie Benešová se ve Sněmovně snaží pomoci klientovi své advokátní kanceláře, společnosti Metrostav.

Pokud projde její pozměňovací návrh na zmírnění zákona o trestní odpovědnosti firem, největší stavební společnost v republice nemusí být souzena v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha. S informací přišly Hospodářské noviny.

Metrostav zastupovala jako advokátka

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová navíc donedávna Metrostav jako advokátka zastupovala. Pokud by změna prošla, netýkala by se pouze Metrostavu. Nepříjemných potíží s českou justicí by se zbavila i společnost Agrotec ministra financí Andreje Babiše (ANO). Agrotec se před soudem objeví kvůli uplaceným zakázkám v České poště.

Sama Benešová v úterý potvrdila, že Metrostav je stále klientem její advokátní kanceláře. "Zastupovala jsem ho na začátku té kauzy někdy před rokem. Pak jsem zjistila, že se nedá skloubit práce advokáta s poslaneckou prací, tak jsem to přehodila na kolegu, zastupuje ho on," řekla Benešová.

Metrostav obě informace popřel. "Marie Benešová akciovou společnost Metrostav v kauze Rath nikdy nezastupovala.(...) Naši společnost nezastupuje v žádné věci a ani nejsme informováni o tom, že by jako poslankyně navrhovala změnu zákona, která by měla naší společnosti nějak pomoci," napsal mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Dva vysocí manažeři Metrostavu jdou k soudu za zakázky na opravy středočeských nemocnic v Kolíně a v Kladně, které pocházejí z Rathovy éry. Soutěž se údajně odehrála jen naoko a Metrostav byl jako vítěz znám předem. Na úplatky mělo jít zhruba 10 procent z ceny zakázek.

Vyšetřování celé společnosti

Když se na něčem podobném podílí někdo z vedení firmy, padá do vyšetřování celá společnost.

Novela, kterou chce Benešová prosadit, to může změnit. Pokud by firma prokázala, že má třeba fungující vnitřní protikorupční program a že své představitele náležitě vyškolila, hrozby odsouzení by se tím zbavila.

Pokud Benešové návrh projde, trestání firem tím prakticky skončí, shodují se státní zástupci. "Zákon o trestní odpovědnosti přestane mít smysl, neboť ke zproštění odpovědnosti právnické osobě postačí, pokud bude mít i jen formálně nastavený vnitřní kontrolní systém," napsal Hospodářským novinám prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy