Tejc vyhrál v tajném hlasování ČSSD. Úspěch v Brně zvýšil jeho šance být dvojkou kandidátky

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
22. 2. 2017 12:46
Hlavní oponent premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky poslanec Jeroným Tejc získal dvakrát v tajném hlasování podporu uvnitř sociální demokracie. Naposledy když jeho kolegové v Brně rozhodovali, koho chtějí postavit do čela kandidátky v Jihomoravském kraji. Podle Tejce jeho první místo v Brně neznamená, že vytlačí Sobotku z pozice lídra, ale dává mu to šanci být dvojkou kandidátky.
Jeroným Tejc.
Jeroným Tejc. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec Jeroným Tejc podruhé uspěl v tajném hlasování. Po Jihočeském kraji získal tento hlavní oponent premiéra Bohuslava Sobotky silnou podporu i v Brně, kde ho zástupci tamní organizace ČSSD v tajné volbě navrhli jako jedničku kandidátky. To dává Tejcovi ve složitém a několikastupňovém systému rozhodování o lídrech sociální demokracie slušnou šanci dostat se na druhé místo kandidátky za předsedu strany Sobotku.

"ČSSD Brno v tajné volbě navrhla pořadí kandidátky pro primární volby: 1. Tejc, 2. Sklenák 3. Onderka," upozornil Tejc. Roman Sklenák je předsedou klubu poslanců ČSSD a blízký spolupracovník Sobotky, Jan Onderka je bývalý brněnský primátor a člen zastupitelstva.

Sociální demokraté z Brna jsou nejsilnější organizací v Jihomoravském kraji. Poslancův úspěch v Brně je pro Sobotku důležitým signálem toho, jaká je nálada uvnitř strany. Členové jsou nespokojení s nízkým výsledkem v krajských volbách, a obávají se proto i podzimních parlamentních voleb. Za této situace po nich premiér na březnovém sjezdu bude chtít, aby ho podpořili na postu předsedy strany a aby potvrdili i ministra vnitra Milana Chovance v křesle prvního místopředsedy. Hlavním Chovancovým soupeřem ve volbě bude právě Tejc. 

Rozhodnutí Brna však zásadní význam nepřikládají ani sám Tejc, ani předseda sněmovny Jan Hamáček. "S dlouholetou znalostí fungování vnitřních poměrů v ČSSD říkám, že volba Brna-města vůbec nic neznamená pro pozici Bohuslava Sobotky ve straně. Každá domovská organizace se snaží podpořit členy strany ze své organizace a pan předseda je z Vyškovska," uvedl Hamáček. 

Poslanec doplnil, že ve volebním systému ČSSD jeho první místo v Brně neznamená, že vytlačí Sobotku z pozice lídra. Dává mu to však šanci být dvojkou kandidátky. "Předpokládám, že pan premiér bude usilovat o to, aby na předních místech byly zastoupené všechny okresy a kandidátka byla sestavená ze silných osobností, byť někdy s mírně odlišnými názory," poznamenal Tejc.

V systému hlasování o lídrech se v ČSSD o pořadí politiků, z nichž si na podzim budou voliči vybírat, rozhoduje v několika vlnách. Nejprve regiony navrhnou jméno lídra, které schvaluje předsednictvo. To už se v případě Sobotky stalo. Pak okresní a následně krajské organizace navrhnou pořadí kandidátky, o které pak ještě hlasují tajně členové daného kraje. Mohou kroužkovat jednotlivé osobnosti a měnit pořadí. V případě lídra však mají jen dvě možnosti - říci ano, nebo ne. Jednička musí získat alespoň padesát procent hlasů. 

ČSSD zatím oznámila jména jen několika kandidátů, kteří mají šanci vést stranu ve volbách. V Moravskoslezském kraji by to měl být ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a v Královéhradeckém kraji volební manažer Jan Birke. 

Lidé v ČSSD začali řešit funkce, přestaly mě bavit vnitřní fámy a intriky, stranu opouštějí stovky možná až tisíce členů, tvrdí Marcel Chládek /SPO/ | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy