Poslance Šarapatku nepustili na Ukrajinu, musel přespat na letišti. Je to kvůli Krymu, říká Zaorálek

Lukáš Prchal Jakub Zelenka Lukáš Prchal, Jakub Zelenka
3. 7. 2017 12:56
Poslance Milana Šarapatku zadrželi v neděli na kyjevském letišti a vrátili ho zpět do Česka. Na Ukrajině je totiž na seznamu nežádoucích osob, patrně kvůli svému působení na Krymu v době, kdy se v referendu rozhodovalo o jeho připojení k Rusku. Šarapatka na letišti přespal na lavičce a musel se vrátit zpět do Česka.
Milan Šarapatka.
Milan Šarapatka. | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Poslance Milana Šarapatku (bez stranické příslušnosti, dříve Úsvit) zadrželi v neděli na letišti v Kyjevě a vrátili ho do Česka. Je totiž na seznamu nežádoucích osob. Na něj se podle českého ministerstva zahraničí dostal kvůli svým aktivitám na Krymu, kde působil v roce 2014 jako pozorovatel během referenda o připojení poloostrova k Rusku.

"Pan Šarapatka je na ukrajinském seznamu nežádoucích osob z důvodu pobytu na Ruskem anektovaném Krymu, který je z pohledu ukrajinských úřadu ilegální," řekl Aktuálně.cz ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Ukrajina, podobně jako Česko či jiný stát má právo rozhodovat o tom, komu umožní vstoupit na své území," dodal Zaorálek s tím, že je však v kontaktu s ukrajinským velvyslanectvím v Praze. A upozornil velvyslanectví na to, že jde o politováníhodná událost a to hlavně proto, že poslanec jel na konferenci Severoatlantické aliance.

Sám Šarapatka je z postupu ukrajinských úřadů rozladěn. A požádá ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o zaslání protestní nóty.

"V neděli mi na letišti v Kyjevě řekli, že jsem na blacklistu a že mě nepustí dál. Zůstal jsem v transitu a přespal jsem tam na lavičce," řekl Aktuálně.cz rozladěný Šarapatka, když v pondělí vystupoval z letadla na pražském letišti.

"Vysvětlení mi nedali a prý nemají žádnou povinnost mi ho ani podávat. A nyní to budu řešit přes ministerstvo zahraničí," dodal poslanec.

Že se objevil na seznamu nežádoucích osob, souvisí s tím, že v době referenda o připojení Krymského poloostrova k Rusku tam působil jako pozorovatel. "Ale od té doby jsem byl na Ukrajině čtyřikrát bez problémů," reaguje Šarapatka.

Členové stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO cestovali na Rose-Rothův seminář. Na něm měla delegace být až do čtvrtka. Cestu schválil v půlce června sněmovní organizační výbor. Kromě Šarapatky vycestovali sociální demokraté Antonín Seďa a Václav Klučka, Martin Sedlář (ANO) a Josef Nekl (KSČM).

Šéf české delegace Antonín Seďa (ČSSD) tvrdí, že Šarapatka byl velmi překvapený a nevěděl, že je na černé listině. "Pravděpodobně nevěděl, že je na nějakém seznamu. Jsme na konferenci o spolupráci NATO a států kolem Černého moře," řekl.

Podobně se vyjadřuje i další kolega z ČSSD, který je nyní na Ukrajině, Václav Klučka. "Kdybych věděl, že jsem nežádoucí v nějaké zemi, tak bych tam určitě nejel a nikam se nehlásil," dodává Klučka.

Šarapatka není jediný, jehož aktivity pobuřovaly ukrajinskou stranu. Do separatistické republiky Donbas několikrát jel Zdeněk Ondráček (KSČM). Oslav třetího výročí anexe Krymu se účastnil poslanec Jaroslav Holík a ostravská politička Nela Lisková v Česku vytvořila Doněcký "konzulát". Ten ale soud nedávno zrušil.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 26 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 55 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy