Poslance Šarapatku nepustili na Ukrajinu, musel přespat na letišti. Je to kvůli Krymu, říká Zaorálek

Lukáš Prchal Jakub Zelenka Lukáš Prchal, Jakub Zelenka
3. 7. 2017 12:56
Poslance Milana Šarapatku zadrželi v neděli na kyjevském letišti a vrátili ho zpět do Česka. Na Ukrajině je totiž na seznamu nežádoucích osob, patrně kvůli svému působení na Krymu v době, kdy se v referendu rozhodovalo o jeho připojení k Rusku. Šarapatka na letišti přespal na lavičce a musel se vrátit zpět do Česka.
Milan Šarapatka.
Milan Šarapatka. | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Poslance Milana Šarapatku (bez stranické příslušnosti, dříve Úsvit) zadrželi v neděli na letišti v Kyjevě a vrátili ho do Česka. Je totiž na seznamu nežádoucích osob. Na něj se podle českého ministerstva zahraničí dostal kvůli svým aktivitám na Krymu, kde působil v roce 2014 jako pozorovatel během referenda o připojení poloostrova k Rusku.

"Pan Šarapatka je na ukrajinském seznamu nežádoucích osob z důvodu pobytu na Ruskem anektovaném Krymu, který je z pohledu ukrajinských úřadu ilegální," řekl Aktuálně.cz ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Ukrajina, podobně jako Česko či jiný stát má právo rozhodovat o tom, komu umožní vstoupit na své území," dodal Zaorálek s tím, že je však v kontaktu s ukrajinským velvyslanectvím v Praze. A upozornil velvyslanectví na to, že jde o politováníhodná událost a to hlavně proto, že poslanec jel na konferenci Severoatlantické aliance.

Sám Šarapatka je z postupu ukrajinských úřadů rozladěn. A požádá ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o zaslání protestní nóty.

"V neděli mi na letišti v Kyjevě řekli, že jsem na blacklistu a že mě nepustí dál. Zůstal jsem v transitu a přespal jsem tam na lavičce," řekl Aktuálně.cz rozladěný Šarapatka, když v pondělí vystupoval z letadla na pražském letišti.

"Vysvětlení mi nedali a prý nemají žádnou povinnost mi ho ani podávat. A nyní to budu řešit přes ministerstvo zahraničí," dodal poslanec.

Že se objevil na seznamu nežádoucích osob, souvisí s tím, že v době referenda o připojení Krymského poloostrova k Rusku tam působil jako pozorovatel. "Ale od té doby jsem byl na Ukrajině čtyřikrát bez problémů," reaguje Šarapatka.

Členové stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO cestovali na Rose-Rothův seminář. Na něm měla delegace být až do čtvrtka. Cestu schválil v půlce června sněmovní organizační výbor. Kromě Šarapatky vycestovali sociální demokraté Antonín Seďa a Václav Klučka, Martin Sedlář (ANO) a Josef Nekl (KSČM).

Šéf české delegace Antonín Seďa (ČSSD) tvrdí, že Šarapatka byl velmi překvapený a nevěděl, že je na černé listině. "Pravděpodobně nevěděl, že je na nějakém seznamu. Jsme na konferenci o spolupráci NATO a států kolem Černého moře," řekl.

Podobně se vyjadřuje i další kolega z ČSSD, který je nyní na Ukrajině, Václav Klučka. "Kdybych věděl, že jsem nežádoucí v nějaké zemi, tak bych tam určitě nejel a nikam se nehlásil," dodává Klučka.

Šarapatka není jediný, jehož aktivity pobuřovaly ukrajinskou stranu. Do separatistické republiky Donbas několikrát jel Zdeněk Ondráček (KSČM). Oslav třetího výročí anexe Krymu se účastnil poslanec Jaroslav Holík a ostravská politička Nela Lisková v Česku vytvořila Doněcký "konzulát". Ten ale soud nedávno zrušil.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Česko dětské uprchlíky z Řecka nepřijme, nedostalo seznam, uvedl Hamáček

Česko dětské uprchlíky z řeckých táborů nepřijme. Řecko požadovaný seznam 40 sirotků, jimž by mohla česká strana pomoci, neposkytne. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zopakoval, že by ČR z táborů z Řecka mohla přivézt Afghánce a Pákistánce ve věku od 16 do 18 let, což považuje za bezpečnostní riziko. Kauzu pokládá za uzavřenou. Řecko loni začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Hamáček pak uvedl, že se řecká strana jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl. Atény vybídl, aby poskytly konkrétní seznam 40 dětí, které by ČR mohla přijmout.

"Řecká strana jasně řekla, že nám žádný seznam 40 dětí nepošle, že se to musí řešit individuálně. Upozornila na to, že malé děti jsou v nějakých integračních programech na řecké straně, tudíž nejsou volné," uvedl Hamáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy