Poslanec platí kolegu z náhrad: Chci mu něco vrátit, přiznal

Radek Nohl Radek Nohl
23. 3. 2015 15:05
Podnikatel Zelenka dostal na Babišově kandidátce do Sněmovny dva své kolegy. Poslanci Schwarz a Vozka si ho následně vzali za asistenta a také si u něj za statisíce pronajali kanceláře. Platí to stát.
Bronislav Schwarz se s vysvětlením pronájmu kanceláře u kolegy nepárá: "Chtěl jsem mu něco vrátit."
Bronislav Schwarz se s vysvětlením pronájmu kanceláře u kolegy nepárá: "Chtěl jsem mu něco vrátit." | Foto: Radek Nohl

Most - Jedno nelze poslanci Babišova hnutí ANO Bronislavu Schwarzovi upřít: upřímnost. Když se ho zeptáte, jak to, že ze státního dává vydělat statisíce za pronájem kanceláře vlastnímu poslaneckému asistentovi, nevymlouvá se, nemlží.

"Řeknu vám to na rovinu, já jsem ho tím chtěl podpořit, něco mu vrátit," odvětil mostecký poslanec Schwarz reportérovi Aktuálně.cz na dotaz, proč si vybral právě kancelář v domě podnikatele a kolegy z mosteckého hnutí Severočeši.cz Jiřího Zelenky.

Jiří Zelenka, mostecký podnikatel a politik.
Jiří Zelenka, mostecký podnikatel a politik. | Foto: Ludvík Hradilek

Loni mu Schwarz z poslaneckých náhrad určených na pronájem kanceláře poslal 326 400 korun, tedy do koruny plný roční limit. Schwarz má přitom poslanecké kanceláře v domech Jiřího Zelenky dvě, jednu ale využívá zadarmo. "Zelenka ty peníze nepotřebuje," prohlásil Schwarz.

Jiří Zelenka totiž není jen nějaký obyčejný poslanecký asistent. V Mostě platí za úspěšného podnikatele, mecenáše a také regionálního politika. Však se také se svými Severočechy dostal do zastupitelstva a dnes je v Mostě radním.

Byl to on, kdo vymyslel a spoluzaložil hnutí Severočeši.cz, které se před sněmovními volbami spojilo s Babišovým ANO. A Bronislav Schwarz se díky němu dostal právě za Severočechy na kandidátce ANO do Sněmovny.

Druhý poslanec, druhý příjem

Za pozornost stojí i samotný fakt, že Zelenka dělá poslancům asistenta. Množné číslo není chyba. Zelenku má totiž za asistenta kromě Schwarze i Vlastimil Vozka, druhý poslanec za Severočechy zvolený na kandidátce ANO. Oba se dušují, že za to Zelenkovi z náhrad platí jen symbolických tisíc korun měsíčně.

Jinak je ale Schwarz i v tomto překvapivě upřímný. Nesnaží se předstírat, že by mu snad "asistent" Zelenka zajišťoval nějaký servis. Rovnou jde s pravdou ven: "Mám ho hlavně z toho důvodu, že má kontakty s Babišem. A jako asistent může kdykoli přijít do Sněmovny, dělá se mnou Severočechy.cz," říká.

Ani kolega Vozka nezůstává Zelenkovi dlužen. I on si u svého asistenta v domě v mostecké ulici Budovatelů pronajal kancelář, kde má k dispozici kromě něj a Schwarze prostory i senátorka Alena Dernerová. Vozka na ni však nevyčerpal vpovolený limit. Zelenkovi loni poslal na nájemném 243 000 korun. (Celkově tedy podnikatel inkasoval od svých dvou poslanců 569 400 korun na nájemném a 24 tisíc na asistentském platu). 

A jaké je Vozkovo vysvětlení podezření ze střetu zájmů? "Že to je v majetku pana inženýra Zelenky, je irelevantní, protože já nechci mít kancelář zasunutou někde v desátém patře. A nechci mít kancelář tam, kde má majitel nějaké problémy. Pan Zelenka není žádný tunelář," řekl Aktuálně.cz.

Oba poslanci shodně soudí, že je zbytečné řešit, komu prostory patří, protože jsou ve srovnání s kancelářemi jiných poslanců moderní, velké a dostupné veřejnosti. Jsou totiž na hlavní třídě v Mostě. Kromě třech sklem rozdělených kanceláří, mají poslanci a senátorka k dispozici i kuchyňku, zasedací místnosti či sociální zařízení.

"Můžeme tam pořádat jednání s třiceti lidmi, různé akce. Já už nic jiného platit nemusím, nemusím si objednávat sál. Je tam 160 metrů čtverečních, mám tam úplně všechno. Moc se mi to líbí," říká Schwarz.

Jiří Zelenka vlastní v Mostě hned několik domů. V jednom mají kanceláře soukromé firmy, v dalším je velké centrum pro děti, fast food nebo banka. "Do čeho se pustil, to se mu povedlo," dodal Schwarz. Vyjádření Jiřího Zelenky se redakci získat nepodařilo.

Na tom, že poslanci posílají statisíce na nájemném svému politickému souputníkovi, nevidí nic závadného ani předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "V kodexu ANO máme stanoveno, že poslanec nesmí mít kancelář u rodinných příslušníků. To se neděje a nejsou porušována ani pravidla Sněmovny," řekl.

Aktuálně.cz již napsalo, že poslanci ANO si kanceláře pronajímají také od lidí, kteří kandidovali za hnutí v posledních komunálních volbách. Poslankyně ANO Kristýna Zelienková má zase svou berounskou kancelář v domě, který vlastní firma Transportservis. Předsedou představenstva této společnosti je Jiří Včelák - jeden z drobných sponzorů hnutí ANO. Babišovu hnutí daroval 15 tisíc. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy