reklama
 
 

Poslanec Pekárek jde na pět let do vězení

18. 12. 2012 14:55
Vrchní soud projednával kauzu poslance, který se odvolal proti šestiletému trestu

Praha - Vrchní soud v Praze poslal Romana Pekárka za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na pět let do vězení. Zmírnil mu tak původní trest o jeden rok.

Poslanec ale bude muset zaplatit pokutu čtvrt milionu korun a nesmí pět let pracovat v samosprávě. Rozsudek je pravomocný.

Poslanecký mandát ale úterním rozhodnutím Vrchního soudu Pekárkovi nezaniká. Pekárek by v dolní komoře parlamentu mohl setrvat až do příštích voleb v roce 2015.

Soud zároveň zmírnil trest pro brněnského podnikatele Petra Ličku, který se původně odvolával proti verdiktu ročního vězení - nyní odešel od soudu s roční podmínkou, přičemž dostal také čtvrtmilionovou pokutu.

Pekárek v úterý poprvé veřejně promluvil o své kauze. Odmítl veškerá obvinění s tím, že nahrávka, která je hlavním důkazem, stojí mimo realitu. Toto tvrzení ale soud v úterý odmítl.

Bývalý místostarosta Kolína byl v květnu pražským krajským soudem nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení za korupci.  Měl umožnit prodej pozemků v hodnotě 41 milionů výrazně pod cenou brněnskému podnikateli Romanu Ličkovi.

Podle žalobce se Pekárkovi povedlo přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo, že vzhledem k hospodářské krizi za pozemek není možné dostat více než 15 milionů korun.

Státní zástupce trval na tom, že nahrávka rozhovoru mezi dvěma hlavními aktéry dokazuje, že si Pekárek v roce 2009 řekl o milionový úplatek za předložení návrhu zastupitelstvu.

Pekárek před soudem vypověděl, že nemohl nijak ovlivnit prodej pozemku, o který se v kauze jedná. "Nebyl jsem ani statutárním zástupcem, neměl jsem právo jednat za město," prohlásil.

O ceně podle něj jednal starosta a vedoucí odboru, Pekárek měl prý na starosti jen technické věci.

Pekárek se nechtěl vzdát imunity

Soud s projednáním kauzy musel počkat, než dolní komora Pekárka vydá k trestnímu stíhání. Ten se totiž v období mezi hlavním líčením a odvolacím jednáním stal jedním z náhradníků, kteří v Poslanecké sněmovně zasedli do křesel tří rebelujících středočeských poslanců ODS.

Zasadil se tak za projití kontroverzního daňového balíčku, s jehož schválením byla svázána další existence Nečasovy vlády.

Kvůli úplatkářské aféře ale ležel v žaludku drtivé většiny svých poslaneckých kolegů. Ti ho opakovaně vyzývali k odchodu a složení mandátu. On sám si pouze nechal pozastavit členství v ODS - poslaneckého mandátu se však, s odvoláním na "pochybné rozhodnutí soudu", vzdát odmítl.

Návrh na vydání poslance Romana Pekárka soudu prošlo na začátku prosince sněmovnou bez většího překvapení. Pro hlasovalo 158 zákonodárců, proti nebyl nikdo.

autoři: ČTK, Sandra Štefaniková | 18. 12. 2012 14:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama