Poslanec Ondráček má medaili od Svazu bojovníků za svobodu. Ten sklízí kritiku

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 10. 2018 15:55
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který zasahoval v roce 1989 při Palachově týdnu, dostal vyznamenání od Svazu bojovníků za svobodu. Ten nechce říct za co.
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha - Poslanec KSČM a bývalý člen pohotovostního pluku SNB Zdeněk Ondráček dostal ve čtvrtek pamětní medaili od Svazu bojovníků za svobodu. Předal mu ji předseda svazu Jaroslav Vodička. Ondráček se medailí sám pochlubil na sociálních sítích, kam dal i fotografii z předávacího ceremoniálu.

"Přátelé, dávám na vědomí, že včera byla, pro mě velmi nečekaně, oceněna má spolupráce s ČSBS. Děkuji, velmi si toho vážím," uvedl Ondráček v pátek na svém profilu na Facebooku.

Ocenění Ondráčka vyvolalo velmi rozporuplné reakce. Ty připomínají, že Ondráček před listopadem 1989 patřil mezi ty, kdo zasahovali proti demonstrantům například při Palachově týdnu v roce 1989. A zásah poté také obhajoval v tehdejší televizi.

Jedním z těch, kdo ocenění zkritizoval, je i nový senátor a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. "Český svaz bojovníků za svobodu udělil medaili Za vlast a svobodu komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi, člověku, který mlátil demonstranty na Národní třídě! Při pohledu na jméno předsedy ČSBS pana Vodičky se ale není čemu divit," napsal Drahoš na twitteru.

"Již nějaký čas se neúčastním akcí Českého svazu bojovníků za svobodu. Po tomto "vyznamenání" není potřeba dodávat proč. Čest všem skutečným bojovníkům v 1., 2., 3. odboji, nezapomeneme," přidal jeho kolega a bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

 "Připadá to členům spolku, který má v názvu slovo svoboda normální?" zeptal se zase historik a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět.

Vy nedáte pokoj ani v sobotu

Zdůvodnění, za co a při jaké příležitosti Ondráček medaili získal, není možné získat. Jak mluvčí svazu Ladislav Kučik tak místopředseda Milan Andres o něm nemají žádné informace a odkazují přímo na předsedu Vodičku.

Sám Vodička ale nechce udělení ocenění odůvodnit ani jakkoliv komentovat. "Ježišimarjá, vy nedáte pokoj ani v sobotu," reagoval na otázky a zavěsil telefon. Posléze pak zaslal SMS. "Máme velice špatné zkušenosti s některými redaktory a to co jsme kolikrát řekli, bylo otočené proti nám," uvedl v ní, ale ocenění opět nezdůvodnil.

I sám Ondráček se o ocenění nechtěl bavit. Na svém Facebooku posléze vydal následující prohlášení, kterým reagoval na kritiku. "A je to tady, už prskají a možná jim i prdne cévka. O to více si toho ocenění vážím a teď už i vychutnávám," napsal Ondráček.

Spory po nástupu Vodičky

Český svaz bojovníků za svobodu (dřívější název byl Český svaz protifašistických bojovníků) sdružuje účastníky odboje za druhé světové války a jejich pozůstalé. Ještě před deseti lety měl přes deset tisíc členů, v roce 2011 se pak jeho předsedou stal dnes sedmdesátiletý Vodička, který byl v šedesátých letech členem pohraniční stráže.

Kvůli nespokojenosti s novým vedením opustila svaz řada lidí. Ze svazu byli vyloučeni někteří členové, kteří vedení kritizovali. Jiní zase sami na protest odešli. Jedním z nich byl třeba válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků za druhé světové války, dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová nebo ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík. Svaz také zrušil svou kladenskou organizaci, prý z organizačních důvodů, podle její tehdejší předsedkyně Gabriely Havlůjové, kterou svaz vyloučil, byla důvodem ale jejich kritika vedení ČSBS.

Rozpory navíc vyvolalo to, že předsedkyní lidické organizace se před třemi lety stala Jana Bobošíková - na protest kvůli ní organizaci opustily poslední tři lidické ženy. Vodička je nyní zastupitel Ústeckého kraje za Zemanovce a Okamurovu SPD.

Bývalý policista Ondráček, který v minulosti vyšetřoval například kauzu opencard, je poslancem za KSČM od roku 2013. Zviditelnil se například tím, že chtěl do trestního řádu vrátit paragraf trestající hanobení prezidenta republiky vězením.

Letos v březnu byl i přes velké protesty, připomínající jeho minulost v represivních složkách, zvolen předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jeho zvolení vyvolalo demonstrace, Ondráček po čtyřech dnech na post rezignoval.

 

Právě se děje

Další zprávy