Poslanec Herman se u soudu brání vyhazovu z ÚSTR

Jakub Novák
20. 11. 2013 19:45
Otázka jeho případného návratu není podle Hermana na pořadu dne, teprve se uvidí.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Sedm měsíců po dramatických personálních změnách v čele Ústavu pro studium totalitních režimů se soud začal zabývat tím, zda byl tehdejší šéf ústavu Daniel Herman odvolán v souladu se zákonem.

Žalobu na postup vedení ÚSTR podal sám Herman, který byl nedávno zvolen poslancem.

Během prvního stání u Obvodního soudu pro Prahu 3, které trvalo asi tři a půl hodiny, soud vyslechl dva z pěti předvolaných svědků - nyní již bývalou šéfku rady ústavu Petrušku Šustrovou a jejího člena Lukáše Jelínka.

"Dnes byli víceméně vyslechnuti dva svědci, celkem obšírně se tam řešila otázka mého odvolání, otázka, kdy byly ty věci připravovány, jestli to bylo řádně oznámeno a podobně," komentoval jednání Herman.

Jeho žaloba obsahuje celkem tři body. Herman se domáhá rozhodnutí, že sám byl odvolán neplatně a neplatně byli zvoleni i někteří členové rady.

"Já jsem měl dekret na pět let a tato doba mi byla bez sdělení důvodu zkrácena. Někteří členové rady byli zvoleni i přes to, že v dané chvíli byli členy politické strany, což je v rozporu se zákonem. Třetím bodem je porušení zákoníku práce, protože mi po propuštění nebylo nabídnuto žádné místo, což zákoník práce vyžaduje. To místo tam přitom bylo," říká člen KDU-ČSL.

Návrat na ÚSTR?

Soudní přelíčení považuje pouze za "věc spravedlnosti" a otázce svého případného návratu do čela ústavu se zatím důsledně vyhýbá.

"Nebudu předjímat, jestli bych se na ÚSTR vrátil. To bych v tuto chvíli neřešil, teď je potřeba najít spravedlnost, byl porušen zákon, to je základní věc," konstatuje. "Potom uvidíme, jak se budou věci vyvíjet dál."

Rozporuplné odvolání

Daniela Hermana odvolala rada ÚSTRu letos v dubnu, protože nebyla spokojena s jeho prací. Radní Hermanovi již delší dobu vyčítali nekoncepčnost ústavu, chaotičnost při zadávání grantů a digitalizaci archivu i personální politiku.

Jeho odvolání nicméně vzbudilo rozruch na politické scéně - tento krok kritizovali především občanští demokraté, kteří vinili sociální demokraty ze snahy ovládnout instituci, která má nestranně zkoumat komunismus a nacismus. Ti zase kontrovali obviněním, že ODS využívá ústav k politickým bojům.

Radní uvolněný post obsadili ještě v ten samý den, když do čela ústavu zvolili Pavlu Foglovou, která působila jako šéfka Českého centra ve Varšavě.

Herman není jediným, kdo podává v souvislosti s děním na ÚSTR žaloby - v květnu letošního roku totiž na něj podal člen rady Michal Uhl spolu s dalšími dvěma radními trestní oznámení kvůli podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Jednání by mělo pokračovat 26. února příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy