"Nezná své místo." Poslancům se nelíbí IT zakázky na ministerstvu práce, pohádali se o ně s úředníky

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
20. 9. 2017 12:57
Poslanci kritizují soutěžení a uvádění do provozu nových IT systémů na ministerstvu práce. Software má například hlídat vyplácení sociálních dávek či zaměstnanost v regionech a ušetřit tak úředníkům práci. Nakonec se ale diskuse v poslaneckém výboru vyhrotila i kvůli ostrým odpovědím šéfa ministerského odboru rozvoje a bezpečnosti IT Jiřího Károlyho. "Nepřísluší vám dehonestovat Poslaneckou sněmovnu," okřikla ho Radka Maxová z hnutí ANO.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na sociálním výboru v Poslanecké sněmovně proběhla ostrá výměna názorů ohledně počítačových systémů, které například spravují důchody či výplatu sociálních dávek. Poslancům se nelíbí, že soutěžení modernějšího softwaru má zpoždění. Před úředníky postavili dokument, ve kterém srovnávali, kdy měly být systémy podle plánu nasazeny a jak moc velké zpoždění je.

Úředníci z ministerstva práce museli  poslancům vysvětlit, jak k tomu došlo. Nakonec však diskuse téměř přerostla v hlasování o pohrdání sněmovnou, jehož se podle některých účastníků měl dopustit šéf ministerského odboru rozvoje a bezpečnosti IT Jiří Károly. Toho naštvalo, že dokument viděl až na výboru.

"Některé výroky poslanců se mi velmi nelíbí a házíte naši práci do koše. Jsme první za těch 20 let, kteří se o něco pokusili," hájil práci ministerstva Károly. Při výroku sál zašuměl a ozvalo se: "Jak si to může dovolit, je to úředník. Nezná své místo."

Místopředsedkyně výboru Radka Maxová z hnutí ANO v reakci zkritizovala náměstky z ministerstva práce, že takové chování úředníkovi dovolí. "Pane Károly, překračujete své meze na půdě sněmovny. A poměrně mě udivuje, že ani jeden z náměstků ho neopravuje a mají poťouchlé úsměvy. Nepřísluší vám dehonestovat Poslaneckou sněmovnu," prohlásila.

Ve čtyřstránkové zprávě jsou uvedeny výroky ministryně Michaely Marksové (ČSSD) a jejích náměstků či data, kdy měly být systémy podle plánu spuštěny. "Integrovaná provozní a podpůrná data, to je o šest měsíců později, než bylo slibováno. Informační systém nepojistných dávek - o 19 měsíců později. Informační systém zaměstnanosti se zpozdil už o devět měsíců," argumentoval například Jaroslav Zavadil (ČSSD) v dokumentu.

"Jsem z toho docela rozpačitý, protože jsme čtyři roky ujišťováni, že systémy fungují, a situace je úplně jiná. Určitě se to nepovedlo," dodal před úředníky Zavadil, jeden z autorů dokumentu kritizujícího práci úředníků.

Ministerský náměstek Robert Baxa i Károly odmítají, že by bylo ohroženo vyplácení důchodů či sociálních dávek. Systémy mají bezpečně fungovat do konce příštího roku a všechny zakázky by se podle nich měly bez problémů vysoutěžit a nasadit i s časovou rezervou.

Úředníci požádali o to, aby mohli poslancům odpovědět písemně, protože neměli čas kritický dokument prostudovat. Mají na to 30 dní, věc tak budou řešit pravděpodobně až nově zvolení poslanci.

Nečitelná data

Problémy jsou také s předáváním dat ze starého softwaru na ministerstvu k těm novým. Také proto požádalo ministerstvo společnost OKsystem, která důležité systémy spravuje, o projektovou dokumentaci. Ta by měla pomoci problém vyřešit.

Podle informací Aktuálně.cz se její cena pohybuje v řádech milionů korun a ministerstvo o ni dosud nepožádalo. Dokumentace slouží jako manuál pro programátory a další IT techniky, kteří chtějí systém spravovat.

Výbor se nakonec usnesl na tom, že se problematikou musí zabývat příští vláda a měla by se zřídit skupina, která důležité IT zakázky pohlídá. "Jednání by bylo neveřejné, tak se nemusí nikdo bát, že uniknou citlivé informace," dodal Zavadil. Výbor dodal, že aktuální stav IT zakázek na ministerstvu práce jej naplňuje pochybnostmi a obavami.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy