Odtahová válka? Poslancům neustoupíme, říkají strážníci

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 4. 2014 13:14
Městská policie a Sněmovna mají rozdílný názor na parkování poslanců v "modrých zónách". Strážníci pouze dodržují zákon, komentuje jejich šéf odtažení aut poslanců.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jaroslav Jiřička

Městská policie nebude tolerovat, pokud budou poslanci stát bez oprávnění na místech, která jsou vyhrazena rezidentům – tedy v takzvaných modrých zónách.

"Budeme dál dodržovat, co je napsáno v zákoně," říká rezolutně ředitel městské policie v Praze Eduard Šuster.

Spor se rozhořel poté, co strážníci počátkem týdne odtáhli vůz poslance za ČSSD Stanislava Humla, který si na to emotivně postěžoval vedení Sněmovny. To samé se stalo i poslanci za KDU-ČSL Tomáši Podivínskému.

Kancelář Poslanecké sněmovny poté na "omyl" strážníků upozornila Šustera.

Zákon zmiňuje jen botičku

Sněmovna je totiž přesvědčena, že růžová parkovací kartička poslance opravňuje zaparkovat vozidlo kdekoliv a bez postihu. Argumentuje přitom paragrafy zákona o policii a obecní policii.

Jenže ty říkají jediné: Vozidlům "osob požívajících výsad a imunit" nemůže být nasazena "botička". O tom, že nemohou být odtažena, není v zákoně ani slovo.

"To přece vyplývá z logiky věci, vždyť odtah vozidla je pro 'osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána' mnohem větší překážkou výkonu povolání než použití technických prostředků k zabránění odjezdu vozidla,“ reagoval ředitel tiskového oddělení Poslanecké sněmovny Roman Žamboch.

Jednali, ale neshodli se

Šuster proto ve čtvrtek dopoledne jednal s Kanceláří Poslanecké sněmovny. Ke shodě však nedošli.

"Jak Městská policie hl. m. Prahy, tak Kancelář Poslanecké sněmovny si vyměnily svá stanoviska a budou v jednání pokračovat," uvedli shodně Žamboch i Šuster. Ten nicméně dodal, že pokud hlídkující strážníci narazí na auto, které nebude mít platnou parkovací kartu, mohou ho i nadále odtáhnout.

Šuster přitom odmítá, že se jedná o boj proti Poslanecké sněmovně. "Strážníci pouze dělají to, co jim ukládá zákon," uvedl.

Pokud poslanci chtějí zabránit odtahům svých aut stojících na neoprávněných místech, mají podle Šustera jedinou možnost: změnit zákon. "Bylo by to nejčistší řešení," připustil.

Poslanecká sněmovna sice disponuje velkým podzemním parkovištěm, ale to podle Žambocha s problémem nesouvisí. "Ta auta nebyla odtažena z Malé Strany,“ vysvětlil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy