reklama
 
 

Poslanci zvedli ruku pro přestěhování Galilea do Prahy

3. 5. 2012 13:46
Česká republika tak bude mít na svém území první celoevropskou instituci

Praha - Sněmovna hladce schválila dohodu, která má umožnit přesun sídla evropské agentury pro vesmírný systém Galileo (GSA) z Bruselu do Prahy.

Bude to znamenat umístění první celoevropské instituce na území ČR. Česká diplomacie o to usilovala několik let.

K dokončení schvalovacího procesu je nutný ještě souhlas Senátu a podpis prezidenta.

"Agentura by se měla přestěhovat a otevřít v průběhu prázdninových měsíců, přesný termín zatím není stanoven. Nicméně předpokladem je, že to bude 1. srpna," řekl poslancům ministr dopravy Pavel Dobeš.

Agentura má sídlit v budově bývalé České konsolidační agentury v Holešovicích.

Globální navigační satelitní systém Galileo měl původně začít fungovat před pěti lety; nyní se s jeho spuštěním počítá v roce 2014, kdy by mělo být na oběžné dráze 18 družic tohoto vesmírného programu.

Signál z družic by měl sloužit k navigaci v silniční dopravě a pomáhat při pátracích a záchranných akcích. Využíván bude i k zajištění bezpečnostních úkolů států.

Od roku 2019, kdy bude podle projektu na oběžné dráze Země umístěno 30 satelitů, bude možné Galileo využívat pro zaměřování pozemků geodety či pro výběr elektronického mýta.

Senátní zahraniční výbor byl proti

Sněmovna dala souhlas s ratifikací dohody den poté, co dokument nepodpořil senátní zahraniční výbor. Hospodářský výbor horní komory parlamentu ho ale předtím podpořil.

Členům zahraničního výboru vadily dojednané výsady pracovníků agentury včetně jejich rodinných příslušníků i podmínky pronájmu jejího sídla. Někteří senátoři pokládali celý projekt za předražený a nerentabilní s ohledem na již fungující navigační systémy.

Nájem prvních pět let bude jedno euro ročně

Agentura má podle dohody za nájem svého sídla platit prvních pět let pouze euro (asi 25 Kč) ročně. Po uplynutí této doby nepřekročí nájemné čtvrtinu místního obvyklého komerčního nájemného.

Podle smlouvy bude mít agentura imunitu vůči trestní, občansko-právní a správní jurisdikci a exekučním opatřením. Má být také osvobozena od povinných odvodů do systému sociálního zabezpečení a povinného pojištění vyjma povinného ručení.

Na pracovníky agentury má být podle dohody nahlíženo jako na zaměstnance orgánů EU.

Zaměstnanci agentury například nebudou podléhat imigračním omezením a předepsaným formalitám, které se týkají hlášení pobytu cizinců nebo pracovních povolení. Agentura tak bude považována za mezinárodní organizaci.

autor: ČTK | 3. 5. 2012 13:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama