Poslanci zdanili hazard, peníze dostanou obce a stát

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
20. 12. 2011 14:50
Miliardy tak už nebudou rozdělovat loterijní společnosti

Praha - Sněmovna definitivně schválila zdanění hazardu - přijala "opravenou" verzi, kterou jí poslal Senát. Daně z hazardu si podle ní podělí obce a stát, loterijní společnosti už nebudou rozdělovat žádné peníze.

Poslanci ČSSD a KSČM se při závěrečném rozhodování odpojili z hlasovacího zařízení a pro senátní změnu ruku nezvedli. Snížili tak ale nutné kvorum pro přijetí, přitom zákon aktivně nepodpořili.

Pod zákonem tak už chybí jen podpis prezidenta republiky.

ČSSD a KSČM nehlasovaly

"Vzhledem k tomu, že zákon obsahuje celou řadu změn, které jsou pro sociální demokracii nepřijatelné, tak ČSSD nemůže podpořit daňovou reformu," upozornil těsně před hlasováním předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zákon tak schválila většinou vládní koalice - ze 130 přítomných hlasovalo 96 vládních poslanců pro, komunisté nehlasovali společně s ČSSD.

Rozsáhlá rozprava se týkala jak hazardu, tak celé daňové reformy.

Zatímco ovšem zdanění hazardu má platit už za necelé dva týdny, od 1. ledna 2012, daňovou reformu jako takovou - včetně změn daně z příjmů - chce koalice zavést až od roku 2014. Senát ji odsunul na rok 2015, to ale chce koalice ještě v průběhu jara změnit.

"Stane se součástí volební kampaně," varoval poslanec Michal Doktor (nezařazený, dříve ODS).

Koalice ovšem navíc připouští, že daňová reforma - i kvůli blížící se krizi - ještě dozná změn.

Daně z hazardu pro obce a stát

Daně z hazardu se tedy nakonec rozdělí mezi obce a stát - obce mají získat 80 procent z těchto daní a stát 20 procent. Podle odhadu ministerstva financí by tak dostávaly obce téměř 6 miliard korun, stát přes 2 miliardy.

Michal Babák.
Michal Babák. | Foto: Ludvík Hradilek

Loterijní společnosti už nebudou podle svého rozhodovat ani o části těchto daní - dříve je dávaly na "veřejně prospěšné účely" např. prostřednictvím svých nadací. To jim nadále umožňovala verze, kterou napoprvé schválila sněmovna - hazardní firmy měly dál rozhodovat asi o třetině výtěžku ze svých daní.

Zákon také nově zavádí poplatek 20 tisíc korun ročně za každý výherní automat a odvod 20 procent z rozdílu mezi vsazenými částkami a vyplácenými výhrami, tedy ze zisku loterijních firem.

Senátní znění zákona vzešlo z dohody mezi ministrem financí a senátory poté, co sněmovna překvapivě schválila jiné znění zákona, než jaké navrhla vláda. Návrh poslance Michala Babáka (Věci veřejné) rozdělit daňový výtěžek z hazardu mezi obce, stát a loterijní firmy podpořila většina poslanců napříč politickým spektrem. Sám Babák pro něj paradoxně nehlasoval.

Na základě dohody se Senátem už předtím navrhl ministr financí - a sněmovna schválila - v rozpočtu na příští rok, aby 800 milionů korun dostal navíc sport, 100 milionů kultura a 100 milionů zdravotní a sociální služby.

 

Právě se děje

Další zprávy