Poslanci si zdražili jídlo víc, než chtěli. Znojemská i šopský salát zase o korunu zlevní

Radek Dragoun Michael Švec Kateřina Frouzová Radek Dragoun, Michael Švec, Kateřina Frouzová
5. 6. 2018 15:40
Například za šopský salát zaplatili poslanci po únorovém zdražení 25 korun, na konci května se však již prodával za 27 korun. Po snížení přirážky se bude prodávat za 26 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Blahoslav Baťa

Praha - Poslanci si v únoru zdražili jídlo ve sněmovních kantýnách víc, než sami chtěli. Po čtyřech měsících se jej proto rozhodli opět mírně zlevnit. Usnesla se na tom komise pro práci kanceláře Poslanecké sněmovny s tím, že zhruba od července klesne cena jednotlivých pokrmů o jednu až tři koruny.

"Je to skutečně rozdíl koruny dvou u věcí do stokoruny, když je to výš, tak je to třeba o 3 koruny méně," řekl Aktuálně.cz ředitel tiskového odboru dolní komory Roman Žamboch.

Například za šopský salát zaplatili poslanci po únorovém zdražení 25 korun, jenže vinou zdražujících se surovin cena ke konci května stoupla na 27 korun. Nově se bude prodávat za 26 korun. Znojemská hovězí pečeně se nyní prodává za 79 korun, po rozhodnutí poslanců z minulého týdne se cena sníží o korunu na 78 Kč, za něž se prodávala v únoru.

Cena jídel ve sněmovně se tvoří tak, že k nákupní ceně se připočítává stanovená přirážka. Ta od února činí 50 procent. "Mezitím došlo ke zdražení dodávaných surovin a nápojů, takže se ceny zvýšily více, než bylo úmyslem. Minulý týden komise rozhodla, že se přirážka sníží na 40 procent, čímž se ceny od července dostanou na úroveň po únorovém zdražení," vysvětluje Žamboch.

Na nový ceník si však poslanci budou muset ještě chvíli počkat. "Přecenění se musí udělat u čtyř tisíc položek, takže to bude chvilku trvat, než rozhodnutí vstoupí v platnost. Týká se to celého sortimentu podávaného v gastronomických střediscích Poslanecké sněmovny," vysvětluje Žamboch.

Pirátský poslanec František Elfmark tvrdí, že byl při hlasování v komisi jediným, který hlasoval proti zlevňování. "Byl jsem proti. Jejich důvody jsem nepochopil. Vždyť třeba my jako piráti tak jako tak dáváme vysoká dýška dvacet, třicet, čtyřicet korun, takže se to srovná," říká Elfmark.

Někteří poslanci však tvrdí, že ceny ve sněmovních restauracích vystoupaly nepřiměřeně, proto bylo třeba je snížit. "Na základě požadavků kolegů z různých politických stran jsme požádali o revizi cen některých jídel a nápojů, které se kvůli navýšení z února letošního roku dostaly výrazně nad ceny v restauracích v okolí sněmovny," vysvětluje Josef Kott z ANO, který návrh předkládal.

Další člen komise a šéf hnutí STAN Petr Gazdík sice na jednání nebyl, levné jídlo ve sněmovně ale hájí. "Jsem také radní Zlínského kraje a můžu vám říct, že zaměstnanci kraje jedí mnohem levněji než zaměstnanci sněmovny nebo poslanci. Zaměstnanci sněmovny nemají stravenky, proto ty ceny byly nastaveny tak, jak byly nastaveny," vysvětluje.

Lidovecký poslanec Jan Čižinský Aktuálně.cz řekl, že o cenách potravin se v komisi hlasovalo až na závěr v bodu "Různé", když už se jednání neúčastnil. "Kdybych tam byl, hlasoval bych proti," dodal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy