Poslanci se shodli: Přinutí solárníky odhalit majitele

Jan Němec Jan Němec
16. 5. 2013 12:08
Na novele zákona se dohodly všechny poslanecké kluby zastoupené ve sněmovně
Solární elektrárna.
Solární elektrárna. | Foto: Solar HK

Praha - Majitelé solárních elektráren podporovaných z veřejných zdrojů budou muset zveřejnit konkrétní vlastnickou strukturu. Sněmovna prosadí novelu zákona, která jim to nařídí.

Dohodli se na tom ve středu zástupci všech oficiálních klubů zastoupených v dolní parlamentní komoře: ODS, TOP 09, ČSSD, KSČM i Věcí veřejných.

Jde o kompromis: za příslib novely zákona ustoupila ČSSD od nápadu zřídit vyšetřovací komisi k fotovoltaice, jejíž zřízení chtěla na této schůzi prosadit, jak psal i deník Insider. Slibovala si od ní, že by se mohlo podařit alespoň některé velké majitele solárních elektráren rozkrýt. Teď by měla skončit - alespoň ze zákona - anonymita vlastníků.

"Je to rozhodně smysluplnější než pořádat hodiny slyšení a řečnění," prohlásil předseda poslanců za TOP 09 a Starosty Petr Gazdík.

Jasno o majitelích už v létě?

"Když se to povede a vláda to nebude zdržovat, tak už v červnu bychom to mohli schválit tady ve sněmovně a v červenci pak v Senátu," popisuje možný rychlý postup předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Novelu by totiž měla sněmovna schválit hned v prvním čtení. Takový postup sice může vetovat 50 poslanců nebo dva kluby, v tomto případě ale je součástí dohod, že veto se konat nebude.

Technicky půjde o novelu zákona o obnovitelných zdrojích. Na stole jsou ale v tuto chvíli hned dva návrhy.

Jeden z dílny ČSSD, který se objevil už v Senátu (na setkání předsedů sněmovních klubů ho obhajoval poslanec Milan Urban), a druhý z dílny ministerstva průmyslu a obchodu (který zase na schůzce hájil ministr Martin Kuba).

"Už příští týden se sejdou právníci a pokusí se to dát dohromady," upřesňuje další postup Jeroným Tejc.

Fotovoltaika a její nadměrná veřejná podpora má právě tento háček: řada firem - včetně jedné z největších, Amun.Re - má akcie na doručitele. Jejich skutečné vlastníky tudíž veřejnost, která solární byznys podporuje, nezná.

Dohady o proceduře

Schůzku nicméně podle informací Aktuálně.cz narušily dohady o dvou věcech: kdo se podepíše pod návrh (ministr průmyslu to být nemůže, i kdyby jeho resort návrh připravil - Martin Kuba není poslanec) a pak účast Věcí veřejných na schůzce.

Pod návrh, který bude oficiálně poslaneckou iniciativou (čímž se vyhne zdlouhavému připomínkovému řízení), se nakonec podepíšou poslanci napříč politickým spektrem sněmovny.

Druhým problémem bylo samotné zastoupení na zmíněné schůzce.

Oficiální předsedkyně klubu Kateřina Klasnová se zúčastnit nemohla. Účast předsedy Věcí veřejných Víta Bárty ale odmítli předsedové ostatních klubů. Nakonec VV zastupoval poslanec Michal Babák.

Problém s Bruselem

Vláda má ještě další problém s podporou fotovoltaiky, o kterém také psal Insider: dosud nemá souhlas Evropské komise s českou formou veřejné podpory. Jednání se vlečou už tři čtvrtě roku a dosud nedospěla do finále.

O tomto zádrhelu už Nečasova vláda jednala několikrát na uzavřené schůzi.

Ministr Kuba je přesvědčen, že jednání dotáhne do úspěšného konce: "Jsem přesvědčen, že se jedná jen o časové zdržení."

V případě, že by ale nakonec Evropská komise s podporou nesouhlasila, hrozilo by vracení peněz ze strany solárníků, případně sankce Bruselu vůči České republice.

"Tuto variantu vůbec nechci připustit," řekl před časem Insideru ministr Kuba.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy