Poslanci se přeli o pomoci uprchlíkům. Hnutí ANO vadilo v zákoně slovo cizinec

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
11. 3. 2022 15:19
Přestože naprostá většina poslanců v minulosti avizovala, že chtějí podpořit zákony na pomoc uprchlíkům, před samotným hlasováním se stejně nakonec dostali do sporu. Poslanci ANO požadovali, aby v textu zákonů bylo přesněji formulováno, že se podpora nebude týkat žádných jiných cizinců kromě Ukrajinců a lidí, kteří tam mají trvalé bydliště. Nakonec se dohodli s ministrem vnitra na kompromisu.
Ze 110 tisících registrovaných uprchlíků jsme měli jednu stovku lidí, které nazýváme jako občany třetích zemí, uvedl v pátek před poslanci předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan.
Ze 110 tisících registrovaných uprchlíků jsme měli jednu stovku lidí, které nazýváme jako občany třetích zemí, uvedl v pátek před poslanci předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. | Foto: Radek Bartoníček

Měla to být spíše formalita, trojice zákonů na pomoc ukrajinským uprchlíkům, obecně označovaná ve sněmovně jako Lex Ukrajina, byla od samého počátku podporována většinou poslanců. V pátek odpoledne nakonec tyto zákony sněmovnou prošly, ale nebylo to ani rychlé, ani bez polemiky. Zejména poslanci hnutí ANO měli k návrhům připomínky.

"Neříkejme, že každý přicházející Ukrajinec je úplně v pořádku. Budou sem přicházet kriminálně závadové osoby, budou sem přicházet různé další problémové věci," tvrdil například poslanec ANO Hubert Lang s tím, že on situaci velmi dobře zná, protože v minulosti pracoval na cizinecké policii. 

"Proč přijímáme urychleně Lex Ukrajina, která bude strašně drahá? Ve své podstatě jsme skoro Ukrajince zrovnoprávnili s právy občanů Evropy," pokračoval Lang, který zároveň naznačoval, že uprchlíci v Česku mohou zůstat mnohem déle než bude třeba. "Nevím, jestli Lex Ukrajina není Trojským koněm nějaké redislokační přípravy na integraci dalších cizinců, dalších třetizemců," tvrdil Lang. Ukrajinu vykreslil jako zkorumpovanou zemi s tím, že osobní doklady některých uprchlíků nemusí být pravé.

Byť další poslanci hnutí Andreje Babiše nebyli k Ukrajincům tak kritičtí, s Langem se mimo jiné shodovali, aby byl vypuštěn z konkrétního paragrafu zákona na pomoc uprchlíkům výraz "cizinec", a požadovali, aby bylo jasně uvedeno, že jde pouze o Ukrajince či lidi, kteří mají na ukrajinském území trvalé bydliště.

"Chtěli bychom vás požádat, zda by v názvu toho zákona a zároveň i ve všech těch úpravách, kde jsou ti cizinci uvedeni, aby tam bylo jasně dané, že se to dotýká občanů Ukrajiny a osob s trvalým pobytem na Ukrajině," naléhala v projevu  místopředsedkyně sněmovny za ANO Jana Mračková Vildumetzová, která společně s dalšími poslanci ANO jinak návrhy vlády podporovala.

"Určitě velmi pozitivně vnímáme prodloužení lhůty ze tří na 30 dnů. Protože pokud sem lidé z Ukrajiny přijdou, tak si mohou třeba popřípadě do toho krajského asistenčního centra dojít vyřídit ubytování. Mohou pak děti přemístit do toho ubytovacího zařízení a teprve pak si mohou jít vyřídit ty dané náležitosti," dodala. Stejně tak ANO podpořilo pomoc uprchlíkům ve snadnějším přístupu k práci a péči o děti.

Naprosto většina uprchlíků jsou Ukrajinci, ujišťoval ministr  

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) opoziční poslance ujišťoval, že výrazem "cizinec" myslí stejné občany jako oni. "Budu to konzultovat i s legislativci ministerstva vnitra. Chci ale upozornit, že se opravdu bavíme o tom samém. Dočasná ochrana je poskytovaná za prvé občanům Ukrajiny, kteří přicházejí na území České republiky, za druhé občanům třetích zemí s trvalým pobytem na Ukrajině," vysvětloval Rakušan.

Podle ministra vnitra je navíc jasné, že do Česka přicházejí v drtivé většině skutečně Ukrajinci. Čtyři pětiny dospělých tvoří ženy, zhruba 55 až 60 procent ze všech příchozích jsou děti.

"Ze 110 tisících registrovaných uprchlíků jsme měli jednu stovku lidí, které nazýváme jako občany třetích zemí, tedy nikoli občany Ukrajiny. Byly to většinou ženy, které měly občanství některé postsovětské republiky, ale jejich manžel je Ukrajinec, který teď bojuje v ukrajinské armádě, a jejich dítě má ukrajinské občanství," uvedl.

Poslanec ODS Karel Haas se obrátil na opoziční poslance s tím, že označení "cizinec" v zákoně je nutné kvůli evropské legislativě, konkrétně Rady Evropské unie. "Ochrana se vztahuje na státní příslušníky Ukrajiny a na cizince, kterým byla na území Ukrajiny poskytnuta ochrana typu trvalého pobytu, typu azylu a tak dále a jejich státní příslušníky. Těžko odmítneme v naší zemi ochranu třeba manželům nebo manželkám osob prchajících z válečného konfliktu," sdělil Haas.

Při hlasování se pokusili poslanci ANO prosadit návrh, aby slovo cizinec ze znění zákona zmizelo. Byť neuspěli, nakonec se dohodli s ministrem Rakušanem na kompromisu. Prošel návrh, který jasně říká, že za cizince jsou skutečně považovaní v tomto případě jen lidé přesně vyjmenovaní v zákoně. Tedy mimo jiné Ukrajinci a další osoby s trvalým pobytem na Ukrajině.  

 

Právě se děje

Další zprávy