Poslanci se hádali o kvalitě papíru. Reformu odložili

Radek Nohl Radek Nohl
27. 5. 2011 16:01
Zdravotní sněmovní výbor se nedohodl na bodech Hegerovy reformy, kterou schválila K9
Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Především opoziční poslanci zdravotního výboru odmítli jednat o bodech zdravotní reformy, na nichž se ve středu shodli lídři koaličních stran na jednání takzvané K9.

Vadilo jim prý, že text dostali na papíře bez hlavičky a podpisu.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger poslancům předložil i plán škrtů, o kterém deník Aktuálně.cz informoval po středeční K9.

V něm počítá s tím, že získá úspory deset miliard tím, že se například zvýší poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun, zavedou se elektronické aukce léků nebo že přestanou pojišťovny platit za některé přípravky.

Stejný dokument, jako ministr předložil na K9, dostali v pátek do ruky i poslanci zdravotního sněmovního výboru. "Materiál nemá žádnou štábní kulturu, nevíme, kdo ho podává, ani řádkování není jednotné, jeden řádek je širší," vytkl ministrovi poslanec ČSSD David Rath.

Heger se přel s Rathem o kvalitě materiálu

Rath se zeptal, zda snad poslanci mají za domácí úkol vypracovat paragrafované znění. Ministr poslance ujistil, že na další jednání výboru příští středu toto znění doručí.

A právě ve středu by měli poslanci i o bodech Hegerovy zdravotní reformy hlasovat. V pátek to nestihli také proto, že někteří pospíchali na pohřeb bývalého ministra financí Eduarda Janoty.

Heger se na jednání výboru proti Rathovým slovům odhradil. Odmítl i jeho slova, že materiál někdo podvrhl. "Nevím, kdo z poslanců ho přinesl a rozdal, mohu si myslet, že to byl i pan poslanec Rath, a že třeba text překopíroval i s větší mezerou, která v našem původním textu nebyla," řekl ministr.

Novela, se kterou už sněmovna i vláda souhlasily, zvyšuje poplatek za den v nemocnici z 60 na sto korun a ruší paragraf, který zakazuje připlácení na lepší péči. Ministr ji teď chce doplnit komplexním pozměňovacím návrhem o body schválené na K9.

Shoda padla například na vyřazení léků, jejichž úhrada ze zdravotního pojištění je menší než 50 korun. Podle mluvčího VZP Jiřího Roda je takových zhruba 1300. Jako příklad uvedl Paralen, který pacienti běžně používají.

Hegerův návrh počítá i s tím, že pojišťovny přestanou platit i za doplňkové a podpůrné léky. Obě tyto změny přinesou úspory přes jednu miliardu korun.

Na plombách se koalice neshodla. Půjdou VV z vlády?

Ministerstvo v analýze navrhuje, že třetinu svých finančních prostředků, které byly na účtu k poslednímu dni loňského roku, vrátí zpět do systému veřejného zdravotní pojištění. Hegerův úřad plánuje, že tím získá asi 5,4 miliardy korun.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně se předpokládá, že peníze půjdou pouze na úhradu zdravotní péče a přerozdělí se pouze mezi pojišťovny.

Koalice se hádá kvůli placení za amalgámové plomby.
Koalice se hádá kvůli placení za amalgámové plomby. | Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Náměstek ministra Martin Plíšek však Aktuálně.cz řekl, že pro tuto změnu je nutné, aby byl schválen nový zákon. Jinak převedení peněz ze základního fondu zdravotních pojišťoven na zvláštní účet nebude možné. "Buď by se to přidalo k novele zákona, která je nyní ve sněmovně, nebo by se to přidalo k nějakému dalšímu následujícímu zákonu," podotkl Plíšek.

Zástupcům Svazu zdravotních pojišťoven ČR se však změna nelíbí. "Při takovémto opatření se dá říci, že zdravotní pojišťovny, které dobře hospodařily a dokázaly zdravotní péči nakoupit pro své klienty levněji než VZP ČR, budou za to trestány v neprospěch svých klientů," řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromír Gajdáček.

Lídři stran ale neposvětili to, aby si lidé od 18 do 65 let připláceli u zubaře za amalgámové plomby. Podle Hegerovy analýzy se přitom zvýšením spoluúčasti pacientů ve stomatologii může ročně ušetřit až 2,5 miliardy korun.

Kvůli neustálým neshodám nad zdravotní reformou pohrozil premiér Petr Nečas VV, že když se na ní vládní trojkoalice neshodne, půjdou Věci veřejné z vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy