Sledovali jsme živě: Vysvětlete do dubna své daně, nebo vyvoďte odpovědnost, vyzvala Babiše sněmovna

Přenos skončil
Poslanci se ve středu zabývali daňovými záležitostmi ministra financí Andreje Babiše (ANO) a skupiny Agrofert, kterou nedávno převedl do svěřenského fondu. Sněmovní diskusi o Babišových daních prosadil předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého se zveřejněním dokumentů o svých příjmech přiznal k daňovým podvodům. Ministr financí se už proti nařčení ohradil a uvedl, že půjde jen o další šaškárnu. Sněmovna však schválila usnesení, ve kterém žádá ministra financí, aby poskytl vysvětlení svých daňových záležitostí do konce dubna, nebo aby z toho vyvodil politickou odpovědnost.
PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanci řeší Babišovy daně | Video: Poslanecká Sněmovna
Přenos skončil
18:04

Milí čtenáři, ukončujeme tuto online reportáž a děkujeme Vám za pozornost. Další informace přineseme v našem zpravodajství.

17:45

Reakci ministra financí na usnesení sněmovny si můžete přečíst zde:

17:30

Andrej Babiš se při vysvětlování svých majetkových poměrů čím dál víc zamotává.

17:25

"Jak tady byl Babiš na programu, bylo tady plno. Kde je teď Kalousek nebo Fiala? Kde jste?" ptá se poslanec KSČM Hájek.

17:23

"Všichni víme, že Bakala je gauner, ale před ním to musel někdo posvětit," řekla poslankyně hnutí ANO Lorencová.

17:20

"Tady v Česku vymahatelnost práva neexistuje," rozlobil se Seďa. 

17:16

"OKD ukazuje, jak hrůzným způsobem se v 90. letech privatizovalo, tunelovalo a kradlo," řekl poslanec ČSSD Antonín Seďa.

17:08

"Slyšíme, že byty OKD byla zlodějna. V dokumentech byly určitě sliby pro nájemníky. Někdo neudělal, co udělat měl. Proč stát nečinil, když činit měl?" ptá se Leo Luzar (KSČM).

16:46

Sněmovna pokračuje v dalším programu, kterým je privatizace OKD. Následujícím bodem bude památkový fond.

16:32

 

Poslanci hlasovali o tříbodovém usnesení:

  1. Sněmovna souhlasí s usnesením rozpočtového výboru, který požádal šéfa finační správy, aby finační úřady začaly konat
  2. Sněmovna souhlasí s tím, že Babiš dostatečně věrohodně nevysvětlil vážná podezření z daňových úniků
  3. Sněmovna žádá ministra financí, aby poskytl vysvětlení svých daňových záležitostí do konce dubna, nebo aby z toho vyvodil politickou odpovědnost. 

Kalousek souhlasil se změnou, aby v případě nesplnění druhého bodu premiér Sobotka vyvodil důsledky vůči ministru financí. 

Všechny body poslanci schválili.

16:24

Slovo si tentokrát již v podrobné rozpravě vzal Miroslav Kalousek. V rámci usnesení opětovně vyzval Andreje Babiše k tomu, aby vše vysvětlil do konce dubna.

16:20

"Babiš se rozhodně nechová morálně a sociálně. A to ani vůči svým zaměstnancům ve firmě Agrofert," řekl poslanec Antonín Seďa (ČSSD).

16:13

"Korunové dluhopisy jsou stejný příběh, jako když přijdete k benzínové pumpě a zeptáte se, kolik stojí kapka benzínu. 'Nic,' odpoví obsluha. 'Tak celou nádrž'," řekl Kořenek a vyzval, aby se zamysleli i ti, "kterým kobliha v krku zastavila mozkovou činnost."

16:07

Diskuze byla znovu obnovena. Slova se ujal poslanec Petr Kořenek (ČSSD). "Obávám se, že většina obyvatel naší země neví, o čem tady jednáme a nerozumí tomu," zahájil svou řeč. Připomněl, že Babiš nákupem dluhopisů za deset let získá 900 milionů nezdaněných korun. 

16:00

Rozprava byla přerušena kvůli pevnému bodu programu.

15:55

"Nejedná se pouze o Agrofert, je tam řada jiných firem. Nebudu jmenovat, ale určitě se v rozpočtovém výboru budeme zabývat tím, proč tam je takových dluhopisů v takových částkách. Není to kauza Babiš, je to kauza obecná do které pan ministr Babiš spadá," upozornil Karel Fiedler před pozastavením diskuze kvůli pevnému bodu programu.

15:45

"Vydali jsme korunové dluhopisy. Mohu se omluvit za to, že nedisponujeme zločineckým mozkem a že nás opravdu nenapadlo, že někdo toho práva zneužije," prohlásil Kalousek.

15:44

"Překvapilo mě, jak učebnicový daňový podvod to byl. Dnes se to dělá mnohem sofistikovaněji," sdělil Kalousek na adresu Babišových transakcí.

15:41

Kalousek vyzval Babiše, aby vše do 30. dubna vysvětlil nebo odstoupil.

15:33

Kalousek: "Možnost vydávat korunové dluhopisy byla od roku 1993," reagoval na poslance Fiedlera, který poukazoval na to, že vydávání korunových dluhopisů bylo schváleno, když byl ministrem financí Kalousek.

15:31 Rozhovor s Andrejem Babišem o auditu.

"Podvody dělá celých 25 let v politice Kalousek. Nadační protikorupční fond o tom vydal knížku Já mám v politice čistý štít. Měl jsem dlouhodobě plánovanou cestu a sám Kalousek říkal, že mě tam nepotřebuje. Chtěl jsem přijet na 18. hodinu, ale poslanci to odmítli," odůvodnil svou nepřítomnost Andrej Babiš.

16:52

"Bojím se, že se za současné vlády nedobereme řešení OKD a bude to muset řešit následující vláda," řekl Leo Luzar (KSČM)

15:23

Karel Fiedler (zvolen za Úsvit) poukazoval nejen na ministra Babiše ale i na poslance hnutí ANO, kteří podle něj omlouvají vlastní chyby tím, že poukazují na chyby druhých. "Bez mnoha peněz, nový politický systém vzniknout nemůže," dodal s tím, že ač se ANO chtělo odlišovat a distancovat od tradičních politických stran a hnutí, již se mezi ně zařadilo.

15:18 ikona ODS online

Stanjura připomněl, že finanční správa rozdává pokuty malým podnikatelům, například za pozdě odevzdaná kontrolní hlášení, ale velké firmy nekontroluje. "Máme malým pomáhat a ty velké hlídat," doplnil. "Finanční správa si troufá na malé a velkých se bojí," uzavřel svůj příspěvek Stanjura.

15:15 ikona ODS online

Dále se Stanjura ptá, proč si korunové dluhopisy Agrofertu mohl koupit pouze majitel firmy Andrej Babiš. "A proč měly nominální hodnotu jedné koruny? Mohl vydat milionové, tisícikorunové nebo stokorunové. Proč šel pan ministr nejtěžší cestou a vydal tři miliardy kusů jednokorunových dluhopisů?"

15:10 ikona ODS online

Zbyněk Stanjura se pozastavil nad jednáním rozpočtového výboru s šéfem finanční správy Martinem Janečkem, které se konalo minulý týden. Tam Janeček uvedl, že finanční úřady nemohou kontrolovat majitele korunových dluhopisů, když nemají žádné důkazy. "Takže finanční úřady chodí na kontroly jen tam, kde mají nějaké důkazy? A může se manažer firmy, kam přijde kontrola, ptát, zdali mají nějaké důkazy?" ptá se Stanjura.

15:05 ikona ODS online

"Byl jsem nešťastný z posledního jednání rozpočtového výboru, kde jsme jednali o korunových dluhopisech. Často to bylo: "my o koze, on o voze". Pan ředitel finanční správy nám říkal, že neví, jak se vypořádat s korunovými dluhopisy, že mu prý máme poradit. Neměl odvahu nám říct, že to prošetří." postěžoval si na ředitele Janečka poslanec ODS Zbyněk Stanjura.

14:58 ikona ODS online

 "Je poslanec nejenom ministr a možná když navrhuje, že se sníží počet poslanců na 101, tak byste taky mohli navrhnout, že parlament zasedá jen když má pan Babiš čas a chuť," reagoval Zbyněk Stanjura (ODS) na nepřítomnost Andreje Babiše na jednávání.

14:51

"Pan Babiš si vyžádal posouzení svých příjmů dvěma auditorskými firmami a ty řekly, že je vše v pořádku", připomněl Faltýnek

14:50

"Agrofert jsem roky vlastnil transparentně jako fyzická osoba. Žádný Kypr, Holandsko, různé ostrovy jako kamarádi mnohaletého ministra financí," obhajuje se Babiš a zároveň útočí na předsedu TOP 09 a exministra financí Kalouska.

14:48

Babiš se jednání neúčastní, ale poslal prohlášení, které citoval poslanec Faltýnek: "Firmy jsem nepořídil z neznámých prostředků. Jako jediný politik v České republice jsem zveřejnil daňová přiznání za posledních 20 let. Já skutečně nemám co skrývat. Pořád čekám, až se ke mě někdo z kolegů předsedů parlamentních stran přidá," napsal Babiš.

14:46

Modrá knížka pobavila i na Twitteru.

14:45

Miroslava Kalouska se zastal jeho kolega Leoš Heger: "Pan Faltýnek citoval knihu, kterou považuje za pravdivou. Často ji vidíme v rukou poslanců hnutí ANO. Jenže ta publikace je stvořená organizací, která byla sponzorována Agrofertem," řekl.

14:37

Faltýnek brání svého šéfa a útočí na Kalouska, připomíná jeho prohřešky z minulosti.

14:30

Firmy jsem nepořídil z nejasných prostředků. Zveřejnil jsem své daňové přiznání za posledních 20 let, čte Faltýnek Babišovo prohlášení.

14:28

"Mám s sebou složku…," přeřekl se šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a vyvolal v sále salvu smíchu. Pak se opravil, že přinesl "modrou knížku".

14:26

Daňová kobra se stala daňovým slepýšem. Pan Janeček a paní Schillerová se kroutili a rozhodně nepřipomínali kobry, glosuje situaci Kalousek.

14:21

Prodej bezcenného majetku je učebnicový příklad daňového podvodu, říká Kalousek.

14:18

Dochází ke dvěma daňovým únikům během jedné operace, kterou fyzická osoba Andrej Babiš s Agrofertem uskutečnila, hřímá Kalousek.

14:16

Podle šéfa TOP 09 je každá operace, jejímž cílem je vyhnout se placení daní, nezákonná, jakkoli literu zákona naplňuje.

14:15

V jiných případech si Agrofert půjčoval výrazně levněji, upozornil Kalousek. Mohlo tak podle něj jít o skryté vyplacení dividendy.

14:13

Agrofert si podle Kalouska půjčil od svého majitele 1,5 miliardy korun a vydala mu na ně korunové dluhopisy s "nesmyslným" šestiprocentním úrokem.

14:05

Poslanci začali projednávat bod "Daňové podvody ministra financí", u pultíku hovoří bývalý šéf státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09).

12:37 ikona ODS online

Další, kratší pauzu si pak vyžádala opoziční ODS.

10:38

Poslanci jeho prosbě nevyhověli, Faltýnek však měl připravené další eso v rukávu. "V tom případě požaduji přestávku v délce dvou hodin," uvedl, čemuž následně předseda schůze vyhověl. Pokračuje se ve 12.35.

10:35

Následně nechal přednést Faltýnka návrh odložit projednávání daňových podvodů na večerní 18. hodinu. "Ano, chci dát tento návrh, aby tady pan ministr Babiš mohl prezentovat své názory a žádám o přerušení projednávání do 17. hodiny," přednesl předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

10:33

Kalousek právě zahájil projednávání. Očekává však procedurální návrh, aby byl bod odložen. "Vím, proč není. Otevírá nový úsek dálnice v Ševětíně. Představte si, že jste ministrem financí a sněmovna projednává bod nazvaný Daňové podvody. Které z těchto akcí dáte přednost a ze které se omluvíte? Pokud dáte přednost sebeprezentaci, dáváte najevo pohrdání sněmovnou," řekl Kalousek.

 

10:27

Babiš se však chce jednání zúčastnit, tak chce prostřednictvím šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka na poslední chvíli požádat, aby bod odsunuli na 18. hodinu.

10:25

Sněmovna zařadila Daňové podvody ministra financí jako pátý bod středečního jednání. Na projednávání obchodních aktivit se však zjevně připravoval jen navrhovatel změny programu, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Na jednání chybí většina vlády včetně ministra financí Andreje Babiše nebo premiéra Bohuslava Sobotky. 

10:20

Chování Babiše je na hraně, říká senátor Libor Michálek (nezávislý za Piráty, SZ a KDU-ČSL).

Michálek: Babiš využil státem nastavená pravidla, neetické by v tom případě bylo i chování Jágra

Michálek
19:20
Když se ta transakce označí za neetickou, tak musíme vzít i naše sportovce, kteří své příjmy investovali do zahraničních fondů, říká senátor Michálek. | Video: Filip Horký
9:10

Sněmovna zařadila projednávání na Kalouskův návrh.

9:00 Rozhovor s Andrejem Babišem o auditu.

Pane redaktore, jste natvrdlej? Babiš se rozčílil kvůli otázkám na audit.

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 3. 2017 18:05
 

Právě se děje

Další zprávy