Poslanci schválili novelu, která zavede registr učitelů

ČTK ČTK
19. 9. 2014 15:01
Novelu bude nyní projednávat školský a sociální výbor. Obsahuje i jednotné učňovské zkoušky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Sněmovna téměř jednomyslně podpořila v prvním kole vládní novelu školského zákona. Hlasovala pro ni také opozice. Cílem normy je mimo jiné individualizovat vzdělávání dětí se speciálními potřebami.

Předloha má také zavést jednotné závěrečné zkoušky na učilištích a registr učitelů, k jehož cílům patří příprava kvalifikovaných pedagogů pro chybějící obory. Před dalším schvalováním normu projednají sněmovní výbory školský a sociální.

Novela má rovněž zpřístupnit přípravné třídy základních škol dětem bez sociálního znevýhodnění. Otevřít by je mohly také církevní školy. Předloha má na popud ministerstva zemědělství rozšířit možnost vytvoření mateřských škol na všechna ministerstva a organizace přímo řízené státem. Nyní tuto možnost mají pouze ministerstva školství, práce, obrany a vnitra, podotkl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Norma dále umožní zakázat školám ve svých prostorách prodej "potravin, které jsou v rozporu s výživovými požadavky", uvedl ministr. Výslovně to uvítala komunistická poslankyně a učitelka Marta Semelová.

Novela by také měla nově upravit postavení ředitelů škol. S těmi jsou od roku 2012 uzavírány smlouvy na dobu určitou na šest let, což odpovídá délce funkčního období.

Po jejich uplynutí tak nemají nárok na nabídku jiného pracovního uplatnění na škole. Nově by měli mít pracovní poměr na dobu neurčitou, což by jim zajistilo možnost dál působit na škole i po skončení šestiletého ředitelského období.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy