Poslanci nestihli projednat kariérní řád pro učitele, nesouhlasí s ním přes 21 tisíc pedagogů

Poslanci v úterý měli jednat o kariérním řádu pro učitele, který jim s pozměňovacími návrhy vrátil Senát. Tento bod budou projednávat až na další sněmovní schůzi 11. července. Kariérní řád má rozdělit učitele do tří kategorií podle kvality. Za postup v kariéře a další speciální funkce budou dostávat příplatky. Proti se ale na poslední chvíli postavila vznikající iniciativa Pedagogická komora. Petici proti kariérnímu řádu podepsalo 21 tisíc učitelů, vadí jim hlavně administrativa, návrhu vyčítají to, že se zvýšení platu bude týkat jen velmi malé části učitelů. Podepsané petiční archy v úterý odevzdali ve sněmovně.
Předání petice proti kariérnímu řádu. | Video: Radek Bartoníček

Praha - Ještě před jednáním Poslanecké sněmovny předal zástupce vznikající iniciativy Pedagogická komora Radek Sárközi petici proti schválení kariérního řádu. "Můžu vám nějak pomoct?", ptal se Sarközi šéfky sněmovního petičního výboru, poslankyně Zuzky Bebarové-Rujbrové. Otázka se týkala velké kartonové krabice, ve které Sarközi přinesl podepsané petiční archy proti kariérnímu řádu. I přes to všechno však poslanci v úterý projednat kariérní řád nestihli a na program jednání se dostane na příští schůzi sněmovny, která se koná 11. července.

Celkem podpisů shromáždili přes 21 tisíc, stačil jim k tomu prý jediný týden. "Jsou tam jen učitelé. Žádní nepedagogičtí pracovníci, čistě učitelé," dodává Sarközi. Svým bojem proti kariérnímu řádu dokázal na poslední chvíli strhnout tisíce učitelů, zlomil senátory a rozpoltit se mu podařilo i poslance.

Senátoři poslali kariérní řád zpátky do sněmovny s pozměňovacími návrhy, jež navrhla právě vznikající Pedagogická komora. Například vyšší příplatky třídním a některým dalším učitelům a zrušení některých specializovaných činností, jako je třeba školní logoped.

Přestože poslanci nejdříve kariérní řád hladce schválil, nyní se jich spousta obrací proti. "Oproti minulému hlasování jsme začali vnímat názory učitelů, 98 procent z nich bylo negativních. Budeme o tom dál diskutovat, nedokážu odhadnout, jak hlasování dopadne," uvedl před jednáním místopředseda Hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Proti chtějí hlasovat také komunisté či ODS.

Poslanci mohou buď schválit senátní verzi, poslaneckou, nebo zákon neschválit vůbec. Není ale jisté, že se jednání ve středu vůbec stihne. Poslanci ČSSD navíc zřejmě nemají dost hlasů, je proto možné, že zákon neprojde. 

Tabulkové platy zůstanou

Kariérní řád učitelům slibuje pomoc při nástupu do škol a motivaci pro nejlepší učitele, aby na sobě pracovali a postupovali v kariéře. Kdo splní navržené požadavky, posune se do kategorie vynikající učitel a dostane příplatek tři tisíce korun. Zároveň zůstanou i tabulkové platy, takže se peníze budou učitelům přidávat i podle odsloužených let.

O kariérním systému pro učitele se hovoří už přes deset let. Na jeho nynější podobě se shodly odbory i školské asociace. Učitelské protesty zvedl až Radek Sárközi. Nelíbí se mu, že je celý návrh velmi administrativně náročný. Učitelé si podle něj budou muset tvořit portfolio, v němž budou "důkazy" o tom, jak kvalitní jsou pedagogové.

"Spoustu milionů spolkne jen příprava, školení, složení atestačních komisí, které budou učitele zkoušet," míní. Podle něj kariérní řád slibované zvýšení platů naprosté většině učitelů nepřinese.

Sárközi pod hlavičkou vznikajícího spolku s názvem Pedagogická komora připravil výzvu senátorům, aby zákon neschvalovali. Podepsalo ji přes sedm tisíc učitelů a senátoři kariérní řád nakonec vrátili poslancům.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy