Poslanci rozhodli, že politici s více funkcemi budou mít nižší platy

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 9. 2019 18:44
Po dlouhé debatě většina Poslanecké sněmovny schválila novelu zákona o obcích, snižující o čtyřicet procent mzdy poslancům, senátorům či ministrům, kteří jsou zároveň zastupiteli obcí a krajů. Poslanci tak odmítli připomínky senátorů, kteří byli velmi ostře proti takové změně zákona.
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek už dopředu avizoval, že v případě kumulace funkcí a platů mají jeho poslanci závazné - tedy jednotné - hlasování.
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek už dopředu avizoval, že v případě kumulace funkcí a platů mají jeho poslanci závazné - tedy jednotné - hlasování. | Foto: Jakub Plíhal

Nestává se často, aby pro nějakou změnu zákona byli shodně poslanci hnutí ANO a piráti. Stalo se tak v případě zákona, který snižuje platy politikům, kteří mají více politických funkcí. Navzdory silnému odporu některých poslanců a senátorů zmiňovaní zástupci ANO a pirátů návrh přece jen v úterý večer prosadili. Bylo třeba, aby zvedlo ruku 101 poslanců ze 175 přítomných. Senátní veto sněmovna přehlasovala o 17 hlasů.

Návrh podpořilo 73 poslanců ANO, 22 pirátů, 15 zástupců SPD, dva sociální demokraté, dva komunisté, jeden člen TOP 09 a tři nezařazení. Naopak proti hlasovalo všech 20 poslanců ODS. Občanští demokraté proti změně také nejvíce protestovali, několikrát například vystoupil předseda senátního klubu Miloš Vystrčil, který hájil ve sněmovně odmítavé stanovisko Senátu.

Podle Vystrčila jde o nesmysl, který omezuje pravomoci zastupitelů a svobodu rozhodování volených zastupitelů. Když začal před poslanci mluvit, začal odkazem na průzkumy veřejného mínění, ve kterých lidé dávají mnohem větší důvěru zastupitelům než poslancům.

"Dneska jsme v situaci, že ti, co se těší nejmenší důvěře, říkají těm, co se těší největší důvěře, jak se mají chovat a jaké peníze mají brát a kdy se jich mají nebo nemají vzdát. To mi připadá úplně paradoxní, nesmyslné a popírající základní informaci, kterou od občanů dostáváme," stěžoval si předseda senátního klubu ODS a naléhal na poslance, aby rozhodování o příjmu zastupitelů nechali na zastupitelstvech. 

"Proboha, pokud zastupitelstvům věří 66 procent lidí, nechejme to na nich, jestli jejich starosta, když je zároveň senátorem nebo poslancem, má brát 60 procent, 40 procent, 70 procent. On může být neuvolněný, on se se zastupitelstvem může domluvit a následně to může být tak, že to je ke spokojenosti místa, kde on působí," vysvětloval.

Vezměte rozum do hrsti, vyzýval poslance starosta za ODS

Ve stejném duchu, a ve stejně ostrém tónu, mluvili i někteří další občanští demokraté. Například poslanec Ivan Adamec, který je zároveň starostou Trutnova a zastupitelem Královéhradeckého kraje. "Vadí mi, že my tady zákonem říkáme, potrestáme ty starosty, hejtmany, ty úspěšné, protože co kdyby náhodou si přišli na moc peněz. No jsme v České republice. Závist nade vše," tvrdil Adamec a vyzýval poslance, "aby vzali rozum do hrsti a návrh odmítli".

Proti snížení příjmů vystupoval opakovaně také sociální demokrat Jan Birke, který je starostou Náchoda. Argumentoval tím, že voliči ho opakovaně volí do vedení města i do sněmovny, navzdory dvěma platům. "Pokud nám seberete, nebo mně, starostovi třetího největšího města kraje, 40 procent, já to určitě přežiji, nemám s tím vůbec žádný problém. Ale kdo bude další? Budete to vy, ředitelé škol? Ředitelé nemocnic?" ptal se Birke, podle kterého je za vším jen a jen závist.  

Přestože o této změně zákona se mnohokrát debatovalo, bylo velmi pravděpodobné, že změna bude přijata. Návrh totiž podporovalo hnutí ANO, které má zdaleka nejsilnější klub se 78 poslanci. Když se přidali ještě piráti a někteří další, měli příznivci návrhu jasně navrch. Nejvíce tuto změnu hájila poslankyně a hejtmanka v jedné osobě Jana Mračková Vildumetzová z ANO. "Jsem přesvědčena, že tento zákon je správný, spravedlivý a velmi jednoduchý a technicky proveditelný," uvedla.

Starostové a primátoři vydělávají podle velikosti obcí, měst a městských částí zhruba od 39 tisíc korun do 111 300 korun. Hejtmani mezi 117 200 a 128 900 korunami, které má primátor hlavního města. Základní plat poslance a senátora bez příplatků a náhrad činí 82 400 korun.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy