Poslanci rozhodli, že politici s více funkcemi budou mít nižší platy

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 9. 2019 18:44
Po dlouhé debatě většina Poslanecké sněmovny schválila novelu zákona o obcích, snižující o čtyřicet procent mzdy poslancům, senátorům či ministrům, kteří jsou zároveň zastupiteli obcí a krajů. Poslanci tak odmítli připomínky senátorů, kteří byli velmi ostře proti takové změně zákona.
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek už dopředu avizoval, že v případě kumulace funkcí a platů mají jeho poslanci závazné - tedy jednotné - hlasování.
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek už dopředu avizoval, že v případě kumulace funkcí a platů mají jeho poslanci závazné - tedy jednotné - hlasování. | Foto: Jakub Plíhal

Nestává se často, aby pro nějakou změnu zákona byli shodně poslanci hnutí ANO a piráti. Stalo se tak v případě zákona, který snižuje platy politikům, kteří mají více politických funkcí. Navzdory silnému odporu některých poslanců a senátorů zmiňovaní zástupci ANO a pirátů návrh přece jen v úterý večer prosadili. Bylo třeba, aby zvedlo ruku 101 poslanců ze 175 přítomných. Senátní veto sněmovna přehlasovala o 17 hlasů.

Návrh podpořilo 73 poslanců ANO, 22 pirátů, 15 zástupců SPD, dva sociální demokraté, dva komunisté, jeden člen TOP 09 a tři nezařazení. Naopak proti hlasovalo všech 20 poslanců ODS. Občanští demokraté proti změně také nejvíce protestovali, několikrát například vystoupil předseda senátního klubu Miloš Vystrčil, který hájil ve sněmovně odmítavé stanovisko Senátu.

Podle Vystrčila jde o nesmysl, který omezuje pravomoci zastupitelů a svobodu rozhodování volených zastupitelů. Když začal před poslanci mluvit, začal odkazem na průzkumy veřejného mínění, ve kterých lidé dávají mnohem větší důvěru zastupitelům než poslancům.

"Dneska jsme v situaci, že ti, co se těší nejmenší důvěře, říkají těm, co se těší největší důvěře, jak se mají chovat a jaké peníze mají brát a kdy se jich mají nebo nemají vzdát. To mi připadá úplně paradoxní, nesmyslné a popírající základní informaci, kterou od občanů dostáváme," stěžoval si předseda senátního klubu ODS a naléhal na poslance, aby rozhodování o příjmu zastupitelů nechali na zastupitelstvech. 

"Proboha, pokud zastupitelstvům věří 66 procent lidí, nechejme to na nich, jestli jejich starosta, když je zároveň senátorem nebo poslancem, má brát 60 procent, 40 procent, 70 procent. On může být neuvolněný, on se se zastupitelstvem může domluvit a následně to může být tak, že to je ke spokojenosti místa, kde on působí," vysvětloval.

Vezměte rozum do hrsti, vyzýval poslance starosta za ODS

Ve stejném duchu, a ve stejně ostrém tónu, mluvili i někteří další občanští demokraté. Například poslanec Ivan Adamec, který je zároveň starostou Trutnova a zastupitelem Královéhradeckého kraje. "Vadí mi, že my tady zákonem říkáme, potrestáme ty starosty, hejtmany, ty úspěšné, protože co kdyby náhodou si přišli na moc peněz. No jsme v České republice. Závist nade vše," tvrdil Adamec a vyzýval poslance, "aby vzali rozum do hrsti a návrh odmítli".

Proti snížení příjmů vystupoval opakovaně také sociální demokrat Jan Birke, který je starostou Náchoda. Argumentoval tím, že voliči ho opakovaně volí do vedení města i do sněmovny, navzdory dvěma platům. "Pokud nám seberete, nebo mně, starostovi třetího největšího města kraje, 40 procent, já to určitě přežiji, nemám s tím vůbec žádný problém. Ale kdo bude další? Budete to vy, ředitelé škol? Ředitelé nemocnic?" ptal se Birke, podle kterého je za vším jen a jen závist.  

Přestože o této změně zákona se mnohokrát debatovalo, bylo velmi pravděpodobné, že změna bude přijata. Návrh totiž podporovalo hnutí ANO, které má zdaleka nejsilnější klub se 78 poslanci. Když se přidali ještě piráti a někteří další, měli příznivci návrhu jasně navrch. Nejvíce tuto změnu hájila poslankyně a hejtmanka v jedné osobě Jana Mračková Vildumetzová z ANO. "Jsem přesvědčena, že tento zákon je správný, spravedlivý a velmi jednoduchý a technicky proveditelný," uvedla.

Starostové a primátoři vydělávají podle velikosti obcí, měst a městských částí zhruba od 39 tisíc korun do 111 300 korun. Hejtmani mezi 117 200 a 128 900 korunami, které má primátor hlavního města. Základní plat poslance a senátora bez příplatků a náhrad činí 82 400 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy