Poslanci řeknou, zda vydají bachaře politických vězňů

Zdeněk Mihalco
24. 9. 2007 12:05
Historik: Případ Vondruška mění nahlížení na minulost
Josef Vondruška, poslanec KSČM a bývalý vězeňský dozorce
Josef Vondruška, poslanec KSČM a bývalý vězeňský dozorce | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V úterý budou poslanci rozhodovat o tom, zda vydají Josefa Vondrušku (KSČM) policii. Ta jej chce stíhat kvůli jeho práci dozorce ve vězení Minkovice. Za minulého režimu tam podle svědků Vondruška týral politické vězně.

Podle historika Tomáše Bursíka, který studoval Vondruškův spis a soustředí se na zkoumání vězeňství za komunistického režimu, by Vondruškovo vydání policii značilo velký posun v pohledu politiků i společnosti na minulost a postavení politických vězňů.

A: Pokud sněmovna Vondrušku vydá, v čem bude toto rozhodnutí průlomové?

Pokud poslanci jednoznačně rozhodnou o vydání, bude to velký skok, posun v nazírání komunistické minulosti. Ještě před rokem bylo to vnímání jiné. Poslední rok je jasně vidět, že díky případu Vondruška roste zájem médií a veřejnosti o minulost a hlavně o problém vězeňství za minulého režimu. Mění se pohled na politické vězně. Dosud se mluvilo hlavně o Státní bezpečnosti, ale neméně důležitými součástmi režimu bylo právě třeba vězeňství nebo justice, o jejíž roli se zatím moc nedebatuje.

Více k tématu

Co řekl Vondruška:

Na webových stránkách KSČM lze najít přepis rozhovoru, který Vondruška v lednu poskytl Radiožurnálu. Hovořil v něm i o své práci bachaře. Co například řekl?

  • - zda chystá omluvu
    Nemám proč se vyviňovat, neboť není z čeho. Veškeré tvrzení stěžovatelů lze snadno a doloženě jedno po druhém vyvrátit, v tomto rozhovoru však na to není časový prostor. Ale kdyby někdo měl ten zájem a udělal si čas, jsem ochoten takovému badateli, opravdovému historikovi pomoci.
  • - proč nekomunikuje s politickými vězni
    Podívejte se, mnoho lidí se mě ptalo, proč například jsem nepodal žalobu na ochranu osobnosti, ale i kdybych ten spor vyhrál, co si na nich vezmu? Dementi je pro dementy, mnozí podjatí lidé si stejně řeknou, není šprochu, a tak dále a tito stěžovatelé jsou lidé s výraznou potřebou medializace. Svého času byli téměř ve středu dění a nyní po nich, jak se říká, pes neštěkne, kdybych se zapojil do konfrontační šou, hry s nimi, byla by to voda na jejich mlýn.
  • - co říká zprávám bývalých vězňů, že se vůči nim choval násilně
    Naši nadřízení svého času nás informovali, že tito takzvaní vězni svědomí byli za svou činnost velmi dobře honorováni, zvlášť pokud utrpěli nějakou majetkovou či osobnostní újmu či postih. Dostávali zvlášť odměnu za protirežimní vystoupení, ať to byly demonstrace, pomlouvačné články, vyšší při uvěznění a nejvyšší při kázeňském potrestání při výkonu trestu odnětí svobody.

A: Jak se mění pohled politiků na komunistickou minulost?

Díky případu Vondruška se jim rozšířil obzor, mají větší přehled, začali o těch věcech diskutovat. K debatám mezi politiky přispělo i schválení vzniku Ústavu pro studium totalitních režimů. To dává historikům obrovské možnosti v dalším zkoumání. Je to také trochu tím, že vládne středopravá koalice, pro kterou je antikomunismus důležitým tématem. Je tam jasně definovaný distanc na rozdíl od doby, kdy komunisté pomáhali schválit sociální demokracii zákony.

A: Může Vondruškův případ ovlivnit vyšetřování dalších podobných případů?

Myslím, že moc ne. Záleží vždy na individuálním posouzení soudu.

A: Jak by takový případ dopadl v dalších postkomunistických zemích. Byl by tam Vondruška stíhán?

Třeba v Polsku je diskuse velmi otevřená, tam by se tím politici i veřejnost vážně zabývali. Je tam velká vůle zkoumat komunistickou minulost. Na Slovensku by to zřejmě bylo komplikovanější. Za bývalé slovenské vlády by vůle zabývat se takovým případem určitě byla. Priority současné vlády jsou ale nastavené jinak.

A: Víte o dalším případu, kdy například bývalý bachař působí ve vysoké politické nebo veřejné funkci?

Příslušníkem správy sboru nápravné výchovy byl mimo jiné Petr Ibl, bývalý šéf klubu poslanců ČSSD. Velký problém však vidím v tom, že tehdejší dozorci ve věznicích stále působí ve vězeňské službě, a to i podle mých neověřených informací na vysokých postech, třeba na generálním ředitelství vězeňské služby.

A: Byl už nějaký bachař za svou práci za komunismu v Česku odsouzen?

Pokud vím, tak ne. Vyšetřování takových případů dopadlo vždycky podobně. Buď byl případ promlčen, nebo následovala amnestie nebo ten stíhaný zemřel.

A: Liší se Vondruškův spis od ostatních dozorců?

Příliš ne. Vondruška byl jistě aktivní bachař a ambiciozní člověk. Díky loajalitě k režimu dokázal vystoupat, dosáhl až na doktora práv. V tom je jedna z hrůzností bývalého režimu. Člověk bez vzdělání a všeobecného rozhledu si mohl udělat kariéru díky tomu, že vzorně sloužil režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy