Prezident by si neměl vybírat, koho pozve 28. října na Hrad, stěžují si poslanci

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 24. 10. 2018 16:27
Pozvání ve schránce nenašel například předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík nebo šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci posílají na Pražský hrad dopis, ve kterém protestují proti tomu, že kancelář prezidenta Miloše Zemana nepozvala na oslavy sta let od založení republiky některé politiky. 

"Osobně to beru jako diskriminační, protože při takto významných svátcích bychom se k sobě měli chovat férově a kolegiálně. Nelíbí se mi, když se vybírá, kdo tam jít může, kdo sympatizuje a kdo není pozvaný, protože je v nemilosti," uvedl předseda klubu poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek, který sepsání protestu navrhl.

Dopis, v němž se politici proti takové praxi ohradí, řešil ve středu organizační výbor. Poslanci opozice původně chtěli, aby sněmovna projednala problém jako zvláštní bod jednání. To ovšem zástupci ANO, komunistů a SPD Tomia Okamury odmítli. Výbor tedy nakonec zvolil mírnější variantu protestu - tedy dopis.

Tento list odejde od předsedy sněmovny Radka Vondráčka ve středu odpoledne nebo ve čtvrtek dopoledne. 

"Na tak významné výročí by měli být pozvaní všichni rektoři, hejtmani i zástupci horní a dolní komory parlamentu. Nemá přitom rozhodovat, kdo je a kdo není Hradu sympatický," vysvětlil Bartošek s tím, že on sám pozvánku dostal. 

Naopak například předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík pozvání ve schránce nenašel, stejně jako šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zradil přísahu, míní Němcová

Stížnost směrem k Hradu iniciovala i poslankyně ODS Miroslava Němcová. "Dopis má panu prezidentovi připomenout, že jsme parlamentní republikou a že takové dělení zákonodárců na ty, které má a nemá rád, je pro Poslaneckou sněmovnu nepřijatelné," uvedla Němcová pro Aktuálně.cz s tím, že pozvánku sice ona sama dostala, ale jako projev solidarity s kolegy se rozhodla oslav na Hradě neúčastnit.

"Není možné, aby tam byli jen kamarádi pana prezidenta. To ať si nechá svými kamarády ve sněmovně prohlasovat státní svátek Miloše Zemana, a potom ať si tam zve své kamarády," dodala poslankyně. Už dříve nechodila na akce Hradu a z inaugurace letos na jaře odešla předčasně kvůli projevu prezidenta Zemana. "Přísahal, že bude jednat v zájmu všeho lidu, ale tím svým dělením společnosti a teď i poslanců potvrzuje, ze tuto přísahu zradil," dodala Němcová.

Prezident Miloš Zeman nechce na oslavách kromě části politiků také některé rektory vysokých škol nebo hejtmany. Jedná se třeba o libereckého hejtmana Martina Půtu (STAN) či pardubického hejtmana Martina Netolického, oba tito regionální politici na jaře v prezidentských volbách podpořili Zemanova vyzyvatele akademika Jiřího Drahoše.

Půta navíc podobně jako zlínský hejtman Jiří Čunek odmítá platit veškeré náklady spojené s návštěvou prezidenta v jejich regionu. Čunek přitom pozvánku na akci ku příležitosti 28. října také nemá.

"Současná situace mi silně připomíná komentář událostí 50. let: Když zatýkali průmyslníky, mlčel jsem. Když zatýkali sedláky, mlčel jsem. Když zatýkali faráře, mlčel jsem. A když si přišli pro mě, tak se mě neměl kdo zastat," dodal Bartošek.

 

Právě se děje

Další zprávy