Poslanci přijdou o parkoviště na Malostranském náměstí, které stojí vedle Poslanecké sněmovny

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
19. 2. 2016 12:13
Pražský magistrát se rozhodl, že od 1. července vypoví auta z parkoviště na Malostranském náměstí, které hojně využívají poslanci. Jde o historické rozhodnutí, protože poslanci byli léta zvyklí právě tady parkovat svá auta. Rozhodnutí magistrátu je prvním krokem k tomu, aby se jedno z nejzajímavějších historických náměstí v centru Prahy proměnilo podle architektonického návrhu, který vybrala porota v mezinárodní soutěži.
Takto v současnosti vypadá Malostranské náměstí s auty
Takto v současnosti vypadá Malostranské náměstí s auty | Foto: ČTK

Praha - Poslanci si musí zvykat na to, že nebudou moci stejně jako dosud využívat parkoviště na Malostranském náměstí, díky kterému mohli parkovat pár kroků od svých kanceláří.

Radní pražského magistrátu Jana Plamínková Aktuálně.cz sdělila, že k letošnímu 1. červenci bude vypovězena smlouva firmě, která parkoviště provozuje. "Jsem opravdu moc ráda, že kolega náměstek Dolínek přistoupil na můj návrh, aby náměstí přestalo být parkovištěm," uvedla Plamínková.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) ČTK potvrdil, že Technická správa komunikací (TSK) v následujících týdnech vypoví smlouvu nájemci parkoviště s tím, že Praha připravuje kompletní rekonstrukci náměstí.

"TSK jsem zadal úkol, aby smlouvu vypovědělo. V nájemní smlouvě je tříměsíční výpovědní lhůta, takže do července se to stihne. Malostranské náměstí je historický skvost, ne parkoviště," řekl Dolínek.

Autem jsem tam nejezdila

Důležitou roli ovšem v celé věci nadále hrají poslanci, Plamínková upozornila, že magistrát zvolil 1. červenec právě s ohledem na to, že poslancům začínají prázdniny, a tak parkoviště nebudou potřebovat.

"Vyzkoušíme, jak bude náměstí bez parkoviště fungovat, budeme se také zajímat o názory lidí, co a jak by si na náměstí přáli," dodala radní.

Zkušební provoz bez parkoviště by měl také napovědět, jak to v budoucnosti bude s auty na tomto náměstí. Každopádně několik míst pro auta v tomto prostoru zůstane, ale teprve další jednání ukážou, kolik jich bude a kde se pro ně udělá místo.

Aktuálně.cz v tomto týdnu jako první napsalo, že Malostranské náměstí je plné aut, přestože už dlouho existuje architektonický ideový návrh na zklidnění tohoto prostoru a omezení aut. Návrh vybrala porota z velké mezinárodní soutěže a místní lidé vítězný návrh velmi vítali. Poslanci ale k němu měli výhrady, protože už léta jsou zvyklí využívat parkoviště na tomto náměstí. 

Radní Jana Plamínková připustila, že se setkává s názory poslanců i dalších lidí, kterým se rušení parkoviště nelíbí. "Ještě předtím, než jsem se stala radní, jsem na Malostranské docela často jezdila a nikdy by mě ani nenapadlo tam jet autem, využívala jsem městskou hromadnou dopravu," řekla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy