Poslanci přijdou o parkoviště na Malostranském náměstí, které stojí vedle Poslanecké sněmovny

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
19. 2. 2016 12:13
Pražský magistrát se rozhodl, že od 1. července vypoví auta z parkoviště na Malostranském náměstí, které hojně využívají poslanci. Jde o historické rozhodnutí, protože poslanci byli léta zvyklí právě tady parkovat svá auta. Rozhodnutí magistrátu je prvním krokem k tomu, aby se jedno z nejzajímavějších historických náměstí v centru Prahy proměnilo podle architektonického návrhu, který vybrala porota v mezinárodní soutěži.
Takto v současnosti vypadá Malostranské náměstí s auty
Takto v současnosti vypadá Malostranské náměstí s auty | Foto: ČTK

Praha - Poslanci si musí zvykat na to, že nebudou moci stejně jako dosud využívat parkoviště na Malostranském náměstí, díky kterému mohli parkovat pár kroků od svých kanceláří.

Radní pražského magistrátu Jana Plamínková Aktuálně.cz sdělila, že k letošnímu 1. červenci bude vypovězena smlouva firmě, která parkoviště provozuje. "Jsem opravdu moc ráda, že kolega náměstek Dolínek přistoupil na můj návrh, aby náměstí přestalo být parkovištěm," uvedla Plamínková.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) ČTK potvrdil, že Technická správa komunikací (TSK) v následujících týdnech vypoví smlouvu nájemci parkoviště s tím, že Praha připravuje kompletní rekonstrukci náměstí.

"TSK jsem zadal úkol, aby smlouvu vypovědělo. V nájemní smlouvě je tříměsíční výpovědní lhůta, takže do července se to stihne. Malostranské náměstí je historický skvost, ne parkoviště," řekl Dolínek.

Autem jsem tam nejezdila

Důležitou roli ovšem v celé věci nadále hrají poslanci, Plamínková upozornila, že magistrát zvolil 1. červenec právě s ohledem na to, že poslancům začínají prázdniny, a tak parkoviště nebudou potřebovat.

"Vyzkoušíme, jak bude náměstí bez parkoviště fungovat, budeme se také zajímat o názory lidí, co a jak by si na náměstí přáli," dodala radní.

Zkušební provoz bez parkoviště by měl také napovědět, jak to v budoucnosti bude s auty na tomto náměstí. Každopádně několik míst pro auta v tomto prostoru zůstane, ale teprve další jednání ukážou, kolik jich bude a kde se pro ně udělá místo.

Aktuálně.cz v tomto týdnu jako první napsalo, že Malostranské náměstí je plné aut, přestože už dlouho existuje architektonický ideový návrh na zklidnění tohoto prostoru a omezení aut. Návrh vybrala porota z velké mezinárodní soutěže a místní lidé vítězný návrh velmi vítali. Poslanci ale k němu měli výhrady, protože už léta jsou zvyklí využívat parkoviště na tomto náměstí. 

Radní Jana Plamínková připustila, že se setkává s názory poslanců i dalších lidí, kterým se rušení parkoviště nelíbí. "Ještě předtím, než jsem se stala radní, jsem na Malostranské docela často jezdila a nikdy by mě ani nenapadlo tam jet autem, využívala jsem městskou hromadnou dopravu," řekla.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy