Poslanci přijdou o parkoviště na Malostranském náměstí, které stojí vedle Poslanecké sněmovny

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
19. 2. 2016 12:13
Pražský magistrát se rozhodl, že od 1. července vypoví auta z parkoviště na Malostranském náměstí, které hojně využívají poslanci. Jde o historické rozhodnutí, protože poslanci byli léta zvyklí právě tady parkovat svá auta. Rozhodnutí magistrátu je prvním krokem k tomu, aby se jedno z nejzajímavějších historických náměstí v centru Prahy proměnilo podle architektonického návrhu, který vybrala porota v mezinárodní soutěži.
Takto v současnosti vypadá Malostranské náměstí s auty
Takto v současnosti vypadá Malostranské náměstí s auty | Foto: ČTK

Praha - Poslanci si musí zvykat na to, že nebudou moci stejně jako dosud využívat parkoviště na Malostranském náměstí, díky kterému mohli parkovat pár kroků od svých kanceláří.

Radní pražského magistrátu Jana Plamínková Aktuálně.cz sdělila, že k letošnímu 1. červenci bude vypovězena smlouva firmě, která parkoviště provozuje. "Jsem opravdu moc ráda, že kolega náměstek Dolínek přistoupil na můj návrh, aby náměstí přestalo být parkovištěm," uvedla Plamínková.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) ČTK potvrdil, že Technická správa komunikací (TSK) v následujících týdnech vypoví smlouvu nájemci parkoviště s tím, že Praha připravuje kompletní rekonstrukci náměstí.

"TSK jsem zadal úkol, aby smlouvu vypovědělo. V nájemní smlouvě je tříměsíční výpovědní lhůta, takže do července se to stihne. Malostranské náměstí je historický skvost, ne parkoviště," řekl Dolínek.

Autem jsem tam nejezdila

Důležitou roli ovšem v celé věci nadále hrají poslanci, Plamínková upozornila, že magistrát zvolil 1. červenec právě s ohledem na to, že poslancům začínají prázdniny, a tak parkoviště nebudou potřebovat.

"Vyzkoušíme, jak bude náměstí bez parkoviště fungovat, budeme se také zajímat o názory lidí, co a jak by si na náměstí přáli," dodala radní.

Zkušební provoz bez parkoviště by měl také napovědět, jak to v budoucnosti bude s auty na tomto náměstí. Každopádně několik míst pro auta v tomto prostoru zůstane, ale teprve další jednání ukážou, kolik jich bude a kde se pro ně udělá místo.

Aktuálně.cz v tomto týdnu jako první napsalo, že Malostranské náměstí je plné aut, přestože už dlouho existuje architektonický ideový návrh na zklidnění tohoto prostoru a omezení aut. Návrh vybrala porota z velké mezinárodní soutěže a místní lidé vítězný návrh velmi vítali. Poslanci ale k němu měli výhrady, protože už léta jsou zvyklí využívat parkoviště na tomto náměstí. 

Radní Jana Plamínková připustila, že se setkává s názory poslanců i dalších lidí, kterým se rušení parkoviště nelíbí. "Ještě předtím, než jsem se stala radní, jsem na Malostranské docela často jezdila a nikdy by mě ani nenapadlo tam jet autem, využívala jsem městskou hromadnou dopravu," řekla.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy