Poslanci odvolání Okamury shodili, opozice ho chce znovu prosadit na mimořádné schůzi

Kateřina Frouzová Veronika Neprašová Kateřina Frouzová, Veronika Neprašová
27. 2. 2018 15:35
Okamuru chtěli odvolat z pozice místopředsedy sněmovny zástupci lidovců, TOP 09, ODS, pirátů či třeba ČSSD kvůli výroku, ve kterém předseda SPD zlehčoval utrpení obětí romského koncentračního tábora v Letech z Písku.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Šéf hnutí SPD Tomio Okamura prozatím těsně unikl hrozbě, že jej poslanci odvolají z pozice místopředsedy sněmovny. Lidovci sice sehnali dostatek podpisů pro zařazení tohoto bodu na program schůze, ale část zákonodárců onemocněla, a tak jejich hlasy na plénu chyběly. Další část se však zdržela - například předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a dva zástupci TOP 09. Návrh tak v podstatně spadl pod stůl a Okamura si mohl oddechnout.

Okamuru chtěli odvolat z pozice místopředsedy sněmovny zástupci lidovců, TOP 09, ODS, pirátů či třeba ČSSD kvůli výroku, ve kterém předseda SPD zlehčoval utrpení obětí romského koncentračního tábora v Letech z Písku. Žádost předsedy klubu KDU-ČSL Jana Bartoška nakonec podpořilo podpisem 86 poslanců, potřeboval jich minimálně osmdesát k tomu, aby se návrhem sněmovna zabývala. Při samotném hlasování bylo třeba 85 hlasů pro, jenže část poslanců chyběla a několik se jich zdrželo. Proti byli zákonodárci ANO a KSČM. 

Předseda SPD, která v podzimních volbách uspěla i kvůli některým extrémistickým názorům, se za své výroky o táboře v Letech nakonec omluvil. Jenže podle zástupců ostatních stran se problémová vyjádření představitelů SPD tohoto hnutí kupí. "Dnes již bývalý tajemník Staník zde v parlamentní restauraci opilý vyřvával, že 'všichni Židé by měli skončit v plynu'," připomněl jeden z incidentů Bartošek. Upozornil i na to, že poslanec Miloslav Rozner označil Lety za "pseudokoncentrák". 

Sněmovna přesto o odvolání Okamury hlasovat bude. Starostové a lidovci totiž kvůli tomu chtějí svolat mimořádnou schůzi. Potřebují k tomu pouze 40 podpisů. "Půjdeme tedy touto cestou. Je to škoda, ale když si to tak kolegové přejí…" okomentoval situaci předseda STAN Petr Gazdík.

 

Právě se děje

Další zprávy