Poslanci k Zemanovi: Neustoupíme, ať dál jmenuje profesory

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
6. 5. 2015 15:46
Prezident Miloš Zeman by se rád zbavil povinnosti jmenovat profesory. Poslanci ale chtějí tradici zachovat. Zvažují navíc zpřísnění zákona, aby prezident nemohl se jmenováním otálet.
Foto: Matej Slávik

Praha – Ani nejnovější spor prezidenta Miloše Zemana s akademickou obcí zřejmě nebude stačit k tomu, aby mu zákonodárci odebrali pravomoc jmenovat profesory.

Sám Zeman se chce povinnosti zbavit již delší dobu, poslanci však nemají zájem kvůli vrtochům jednoho prezidenta zavrhnout dlouholetou tradici, se kterou až dosud byli spokojeni i sami akademici.

Poté, co Zeman odmítl jmenovat tři budoucí profesory z Karlovy univerzity a Vysoké školy ekonomické, však zákonodárci zvažují, že zpřesní zákon tak, aby se prezident nemohl z povinnosti tak snadno vyvléknout.

"Myslím si, že vůbec nejde o ty tři profesory. Ta role kádrováka, do které se teď stylizuje, sleduje jediný cíl – že se chce té pravomoci zbavit. A nenaskakovala bych mu na to," říká místopředsedkyně sněmovního školského výboru Alena Putnová z TOP 09.

Zeman už se pokoušel prosadit svou při přípravě novely vysokoškolského zákona z pera ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), avšak bez úspěchu. Nyní jde zákon do Sněmovny a podle Putnové se Zeman svým chováním snaží donutit poslance, aby mu vyhověli. Pravomoc by místo prezidenta mohl převzít například ministr školství nebo samy univerzity.

Na otázku, zda by stále prezident uvítal odejmutí pravomoci, odpověděl jeho mluvčí Jiří Ovčáček pouze to, že "pan prezident se v tomto smyslu už několikrát vyjádřil, ale v novele vysokoškolského zákona nic z toho nebylo zakotveno."

Přísnější zákon

Poslanci místo toho zvažují jinou možnost – přesněji v zákoně vymezit, že prezident má povinnost profesory jmenovat, nebo do něj dokonce napsat konkrétní lhůtu. Výbor se má novelou zabývat na červnovém jednání.

"Nejdříve bychom se měli pokusit zákon zpřesnit tak, aby bylo jasné, že prezident jmenovat musí. Teprve pokud by to i nadále odmítal, je na řadě úvaha, zda tuto pravomoc nepřenést například na akademickou sféru," myslí si člen výboru a zpravodaj zákona Jiří Mihola (KDU-ČSL).

Podle předsedy výboru a bývalého rektora Masarykovy univerzity Jiřího Zlatušky (ANO) by navíc odebrání pravomoci prezidentovi problém nevyřešilo. "Je to skandální a necivilizovaný postup, pohana Karlovy univerzity. Jenže jak si pomůžeme, když převedeme tu pravomoc na ministra nebo rektory? To pak budeme řešit kapric některého ministra? To není řešení situace, kdy se vysoký ústavní činitel rozhodne nerespektovat zákon," tvrdí Zlatuška.

Zeman by podle něj za svoje chování zasluhoval impeachment - tedy žalobu na ústavního činitele. "Nedělám si ale iluze, že k tomu bude politická vůle," dodal Zlatuška.

Do jednání o budoucnosti jmenování profesorů by podle Miholy měla znovu promluvit i akademická sféra. Rektoři dříve chtěli jmenování prezidentem zachovat, po nejnovějším sporu ale například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek chce, aby si profesory jmenovaly samy univerzity.

"Tento další spor logicky vede k úvaze, zda by jmenování profesorů nemělo být v pravomoci akademické samosprávy, a tedy zbavené politických vlivů,“ myslí si vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Návrh by podpořil i šéf opoziční ODS Petr Fiala. "Já nerad ustupuju nebo měním zákony z důvodů, že je někdo nerespektuje nebo si je vykládá jinak. Ale bez ohledu na současné dění jsem byl vždy pro to, aby se jmenování nechalo na vysokých školách a bylo to funkční místo, jak je to ve většině zemí, které mají dobré vysokoškolské systémy,“ dodal Fiala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy