Poslanci mohli jet hrát fotbal do Soči. Hloupý vtip, říkají

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
26. 3. 2014 20:00
Rusko uspořádá fotbalový turnaj pro poslanecké a vládní týmy. Pozvánku dostali i čeští poslanci, na turnaj se však kvůli aktuální politické situaci nehrnou.
Foto: Ondřej Besperát

Praha – I přes přítomnost několika tisíc ruských vojáků na Krymu a rostoucí napětí na mezinárodní scéně se v olympijském Soči na konci dubna koná fotbalový turnaj pro poslance a ministry z jiných zemí.

Oficiální pozvánka dorazila už koncem února (tedy ještě před tím, než se na Krymu objevili ruští ozbrojenci) i na českou ambasádu v Moskvě. Pořadatelem turnaje je podle ní ruská organizace Football Market. Ta na svých internetových stránkách tvrdí, že půjde už o 18. ročník akce. "Účast na turnajích je pro mnohé účastníky forma neformální komunikace s kolegy, při kterých mohou navázat obchodní kontakty a přátelství," píší pořadatelé.

Podle zdroje Aktuálně.cz však diplomaté o organizaci ani samotné akci nikdy neslyšeli. "Účastní se jí zejména bývalé svazové republiky," říká.

Moskevská ambasáda přesto informaci přeposlala české Sněmovně. "Informaci o možnosti zúčastnit se tohoto fotbalového turnaje Kancelář Poslanecké sněmovny obdržela a postoupila ji jednotlivým poslaneckým klubům. Ostatní je na nich, dle jejich zájmu a časových možností," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí dolní komory Roman Žamboch. Že by se skládal jakýkoliv oficiální tým, ale odmítl.

Kluby dotazu nevěnovaly pozornost

Samotné kluby potvrzují, že informaci od kanceláře Sněmovny obdržely. Všechny ji však považovaly za naprosto absurdní. "Nikdo z poslanců na ni nereagoval," řekla mluvčí vládního hnutí ANO Lucie Kubovičová. "Takový dokument na klub dorazil, nicméně jsme se jím nijak nezabývali," přizvukuje tajemník klubu TOP 09 Radek Lojda.

Za naprosto bizarní považuje turnaj místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek. "Nesportuji s tím, o kom vím, že nehraje fér," podivuje se nabídce s tím, že Rusko má zvláštně nastavené priority. "Na jedné straně anektují Krym, na druhé s námi chtějí být kamarádi a hrát fotbal," dodává.

Předseda klubu Úsvitu Radim Fiala sice o pozvánce nevěděl, přesto však zcela proti této myšlence nebyl. "Kdybychom si cestu hradili sami, proč ne," připustil. Stejně jako Bartošek však vidí zásadní problém v tom, že turnaj je pořádán v Rusku, kam si nedokáže představit, že by delegace poslanců mohla odjet.

Poslanci nejeli do Soči kopat ani loni

Na fotbal v Soči zvalo Rusko české činitele už loni. Zákonodárci v čele s bývalým poslancem za ODS Igorem Svojákem kvůli tomu dokonce založili občanské sdružení.

Nakonec z cesty sešlo z finančních důvodů, náklady totiž měly být zhruba 1,3 milionu korun. Každý z poslanců si sice na cestu přispíval ze svého 20 tisíc, ale dalších 650 tisíc sportující zákonodárci žádali od státu. Přestože příspěvek schválila Sněmovna, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek jim ho nakonec odmítl poskytnout.

V týmu bylo celkem dvacet jmen, konkrétní ale Svoják být nechtěl. Občanské sdružení však zakládal ještě se sociálním demokratem Josefem Tancošem a komunistou Josefem Šenfeldem.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ústavní výbor europarlamentu schválit brexitovou dohodu doporučil

Ústavní výbor Evropského parlamentu (EP) ve čtvrtek doporučil europoslancům schválit dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie. Otevřel tím cestu k definitivnímu potvrzení brexitového paktu, o němž bude plénum EP hlasovat příští středu. Brexitový koordinátor europarlamentu Guy Verhofstadt konstatoval, že dohoda splňuje podmínky unie.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy