reklama
 
 

Poslanci chtějí vypustit z novely zákona pravomoc úředníků kontrolovat, čím lidé doma topí

Aktualizováno 25. 5. 2016 19:44
Novela zákona o ochraně ovzduší obsahovala i možnost úřadů kontrolovat, čím doma lidé v kotlích topí. Tu chtějí nyní poslanci ze zákona vypustit. Za úpravu se postavil i ministr životního prostředí Richard Brabec. Kritici tvrdí, že by se jednalo o zásah do nedotknutelnost obydlí, někteří pravomoc označují dokonce za omezení svobody. Vymahatelnost sankcí by podle poslance Jiřího Junka (KDU-ČSL) byla malá a jen by zbytečně narostla administrativa.

Praha - Úřady by nemusely dostat pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. Z vládní novely zákona o ochraně ovzduší to při dnešním druhém sněmovním čtení navrhli vypustit poslanci opoziční ODS Jan Zahradník a vládní KDU-ČSL Jiří Junek. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) úpravu hájil. Sněmovna by mohla rozhodnout o předloze ještě na nynější schůzi.

Kritici nové pravomoci poukazují na možný zásah do práva na nedotknutelnost obydlí. Zastánci naopak mluví o právu na příznivé životní prostředí. Podle Brabce je úprava vyvážená a ústavně konformní.

"Jsou tady bohužel tisíce hříšníků, kteří spalují odpady a emitují do vzduchu nebezpečné karcinogenní látky," řekl ministr. Připomněl, že Sněmovna už dřív schválila v zákoně o ochraně veřejného zdraví možnost kontrol domácností při stížnostech na hluk.

Zahradník naopak soudí, že pasáž je naprosto zbytečná, nebude mít například ani odstrašující účinek. Ke kritikům se přidal i Michal Kučera z TOP 09, který mluvil o omezování svobody. Junek soudí, že vymahatelnost sankcí by byla malá a narostla by administrativa. Neví se podle něho ani to, nakolik je spalování nevyhovujících paliv palčivým problémem.

Brabec už dřív upozornil na to, že fyzická kontrola kotle v domácnosti by byla až krajním řešením. Předloha předpokládá, že prověrka by mohla přijít, pokud se důvodné podezření na porušení zákona objeví opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejprve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu s informací, co v opačném případě může nastat.

Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by ale hrozil postih až 50 000 Kč. Prověrky by měl zákon umožnit od příštího roku.

Předloha také zakotví pravidla pro uznávání zahraničních plaket pro vjezd automobilů do nízkoemisních zón. Žádné zóny zatím ale v Česku vyhlášeny nebyly. Norma taky upraví pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací. Nebudou se navíc vyhlašovat smogové situace nebo regulace při zvýšené koncentraci některých látek v ovzduší, pokud rychle poklesnou. Do zákona se rovněž dostanou imisní limity pro určité částice polétavého prachu.

Novela by na návrh výboru pro životní prostředí mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy, zavedla by emisní limity. Na obtěžování zápachem míří i úprava, kterou dnes podal Václav Horáček (TOP 09).

autor: ČTK | 25. 5. 2016 19:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama