reklama
 
 

Poslanci chtějí po novináři vysvětlit nahrávku z porady BIS

Aktualizováno 31. 10. 2014 0:07
Ředitel kontrarozvědky musel poslancům vysvětlovat kauzu uniklé nahrávky z porady ekonomického odboru. Tou podle všeho disponuje šéfreportér týdeníku Euro.

Praha - Poslanci, kteří kontrolují Bezpečnostní informační službu, si na čtvrteční jednání pozvali šéfa tajné služby Jiřího Langa. Začali s ním totiž řešit případ úniku nahrávky z porady jednoho z odborů kontrarozvědky. Fragmenty nahrávky zveřejnil týdeník Euro a členy komise pro kontrolu služby nyní zajímá, zda ji má šéfreportér skutečně k dispozici.

Parlamentní komise se kauzou nahrávky začala zabývat kvůli dopisu advokáta Lukáše Trojana. Trojan zastupuje bývalého zpravodajce Jana Petržílka, který je spolu s bývalým ministrem dopravy a exšéfem Věcí veřejných Vítem Bártou obviněn z vynesení známých odposlechů podnikatele Romana Janouška a bývalého pražského primátora Pavla Béma. Právník Trojan v dopise poslancům uvedl, že týdeník Euro nemá problém se zákonodárci o nahrávce hovořit.

“Na základě podnětu, který přišel od pana Petržílka, jsme si vyžádali informaci od časopisu Euro a jeho autora, v jakém směru případně hodlají spolupracovat,” potvrdil pro Aktuálně.cz šéf komise pro kontrolu tajné služby Marek Benda z ODS.

Pokud by šéfreportér týdeníku Euro Jan Hrbáček byl ochoten nahrávku poslancům předat, musela by ovšem komise vyřešit další problém. “Museli bychom řešit, zda tato nahrávka obsahuje utajované informace a zda by tedy její předání komisi bylo v souladu se zákonem,” dodal další člen komise Jeroným Tejc z ČSSD.

Ředitel BIS Jiří Lang měl poslanecké komisi mimo jiné ve čtvrtek vysvětlit nejen okolnosti úniku údajné nahrávky porady, ale také netradiční kroky, které pak šéf podnikl. Při vyšetřování úniku nutil agenty z odboru, kde měla nahrávka vzniknout, jít na detektor lži.

Přesto Lang podle informací deníku Aktuálně.cz působil na setkání s poslanci klidným dojmem. “Sám ale chápe, že není v pořádku, pokud došlo k úniku nahrávky z porady kontrarozvědky,” uvedl jeden z členů komise, který si přál zůstat v anonymitě.

Komise se sejde opět za čtrnáct dní. Pokud do té doby obdrží Hrbáčkovu odpověď, bude se jí zabývat.

Fotoaparát na stole

Souběžně s případem nahrávky porady se rozběhlo ještě další vyšetřování - tentokrát nikoliv u poslanců, ale u inspekce BIS. Jde o související případ, o kterém informoval deník Aktuálně.cz, a právě jeho článek prověrku odstartoval.

Pro únik utajované informace inspekce prošetřuje okolnosti, za kterých jeden z důstojníků tajné služby našel ve své kanceláři fotoaparát s nafoceným interiérem své kanceláře - tedy vše, co se běžně dělá při přípravě instalace odposlechů. Štěnice tam podle názoru důstojníka měla namontovat inspekce BIS, když pátrala po agentovi, který vynesl zmíněnou nahrávku z porady ekonomického odboru.

autor: Karel Hrubeš | 30. 10. 2014 19:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama