Poslanci chtějí ocenit i privatizátora Škody, Mašíny ne

Martina Machová Martina Machová
17. 6. 2011 12:00
Konečné slovo v udílení státních vyznamenání má ovšem prezident Václav Klaus
Takto to pak vypadá, když prezident vyznamenání předává.
Takto to pak vypadá, když prezident vyznamenání předává. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Kontroverzní bratři Mašínové, kteří se prostříleli z komunistického Československa, se ani letos nedočkají státního vyznamenání. Poslanecká sněmovna v pátek schválila seznam 31 jmen nominovaných, Josef a Ctirad Mašínové na něm opět chybějí.

Poslanci vybírali z čtyř desítek osobností navržených občany a iniciativami. Poslední slovo ovšem bude mít až prezident Václav Klaus.

Na nejvyšší státní vyznamenání - Řád bílého lva - jsou navrženi odbojáři z 2. světové války. In memoriam to je letec 303. polské stíhací perutě Josef František, který se díky 17 sestřelům během 28 dní při bitvě o Anglii stal nejúspěšnějším střelcem.

Rovněž in memoriam sněmovna žádá ocenit legionáře a účastníka bitvy u Zborova Ondřeje Mézla, který pod jménem Andrej Gak působil jako nejvyšší velitel československých jednotek na Blízkém a Středním východě.

Třetím navrženým je Jan Velík, jenž letos oslaví devadesáté narozeniny. Jako dvaadvacetiletý zběhl k Sovětské armádě, se kterou se zapojil do bojů od Kurska po Dněpr. Přesto byl po válce z armády propuštěn a s rodinou perzekuován. Totalitní režim jej podezíral, že pracuje pro CIC. Po srpnu 1968 vrátil Sovětskému velvyslanectví veškerá vyznamenání.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Na Řád T. G. Masaryka je pak navržena opět in memoriam Dagmar Šimková, autorka knihy Byly jsme tam taky…, jež zachycuje život v ženských komunistických věznicích, kde sama strávila čtrnáct let za roznášení protirežimních letáků.

Na medaili Za hrdinství je pak vedle odbojářů z druhé světové války navržen policista Robert Závěšický, který loni v krnovském obchodním domě zalehl útočníka, který ohrožoval své okolí granátem. 

Granát v místě plném lidí vybuchl, Závěšický ovšem zabránil zraněním a zřejmě i dalším ztrátám na životě. Útočník zemřel, policista sám byl vážně zraněn.  

"Hanh se o české hospodářství zasloužil"

Medaili Za zásluhy by si pak poslanci dovedli představit například pro jednu z hlavních postav privatizace mladoboleslavské automobilky Škoda Carla Horsta Hanha. "Letos slavíme výročí dvacet let. Myslím, že pokud má jít o zásluhy, tak Hanh se o české hospodářství zasloužil," vysvětloval jméno mladoboleslavský poslanec za ČSSD Jan Hamáček.

Ocenění Za zásluhy si podle poslanců zaslouží i propagátor a zakladatel babyboxů Ludvík Hess, stejně jako spoluzakladatel Konta Bariéry a dětského centra Paprsek Jaroslav Šturma. Obě instituce se zaměřují na děti s handicapem.

Mezi "předvybranými" pro ocenění se objevilo i jméno řádové sestry Magdaleny, vlastním jménem Anny Magdaleny Schwarzové, původem z asimilované židovské rodiny, která se neúspěšně hlásila do kláštera již v roce 1938.

Její přání se jí podařilo uskutečnit až v roce 1948, kdy byla přijata do Řádu bosých karmelitánek. Záhy ovšem musela klášter opustit znovu a později byla odsouzena na 11 let spolu se "špiony Vatikánu". Během normalizace patřila k českému katolickému disentu. V současnosti žije v klášteře v Krakově.

Za zásluhy chtějí letos zákonodárci ocenit rovněž in memoriam sochařku Marii Uchytilovou - Kučovou, spoluautorku pomníku lidických dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy