Poslanci podpořili vstup Severní Makedonie do NATO. Posílí to její stabilitu, míní

ČTK ČTK
11. 7. 2019 13:26
Sněmovna podpořila v úvodním kole smlouvu o přistoupení Severní Makedonie k Severoatlantické alianci. Po zhruba hodinové, místy i bouřlivé debatě poslanci postoupili úmluvu k posouzení zahraničnímu výboru, když hnutí SPD neprosadilo její zamítnutí. Senát souhlasil s přistoupením balkánské země k NATO už v polovině června.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

"Jsem přesvědčen, že vstupem Severní Makedonie do NATO dojde k posílení euroatlantického ukotvení země, celkové stability a bezpečnosti na Balkáně a současně i samotné aliance," řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Zpravodaj Jaroslav Bžoch (ANO) podotkl, že se tato země už chová jako jeden ze spojenců. "Je v našem zájmu, aby státy západního Balkánu byly ukotveny v EU a v NATO," uvedl.

O vstupu Severní Makedonie do NATO se ale rozhořela debata, v níž vystupovali kriticky zejména poslanci SPD a KSČM. Členové hnutí Tomia Okamury poukazovali na údajnou nepřipravenost balkánského státu na tento krok, vyzývali ke zdrženlivosti. Diskuse se vyostřila, když se stočila i k historii někdejší Jugoslávie a bombardování státy Severoatlantické aliance v 90. letech 20. století.

Pro návrh na zamítnutí smlouvy už v prvním čtení hlasovalo 32 ze 171 přítomných poslanců. Podpořili jej zákonodárci za SPD a KSČM a také Jaroslav Foldyna z ČSSD.

Severní Makedonie se má stát 30. členskou zemí. Musí to schválit všechny státy sdružené v alianci. Makedonie o členství v NATO usilovala řadu let. Kvůli sporu o název země s Řeckem ale byly její snahy dlouho neúspěšné. Rozepře byla vyřešena dohodou loni v červnu.

Název Makedonie, který bývalá jugoslávská republika používala od roku 1991, pokládá část řecké politické scény za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Řešením se tak stalo přejmenování státu na Severní Makedonii.

 

Právě se děje

Další zprávy