Poslali miliardy ČEZ. Pomohli svému okolí i sobě

Martina Machová Martina Machová
23. 7. 2009 18:22
Dva senátoři mají blízké vazby na energetické a teplárenské firmy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Miliardám pro energetiky a teplárny výměnou za investice do "zezelenání" jejich provozů dali svůj hlas i senátoři, kteří k tomuto odvětví mají velice blízko.

Nejméně dva totiž sedí v dozorčích radách či jejich působení jinak souvisí se společnostmi, kterých se kontroverzní přílepek týká. Svým hlasem pak dopomohli k tomu, aby se stát vzdal přibližně 70 miliard korun, a nechal je právě jim.

Přílepek k zákonu o spotřební dani, který schválil svou většinou po poslanecké sněmovně i Senát, totiž upravuje nakládání s emisními povolenkami po roce 2013.

Díky němu je české energetické společnosti získají zdarma, pokud přibližně stejnou sumu vyhradí na modernizaci svých technologií. Polovinu pak musí prostavět do konce roku 2011, pokud "přílepek" nebude v budoucnu novelizován, o čemž se již nyní uvažuje.

Jedním ze senátorů je například bývalý starosta, dnes místostarosta Dukovan Vítězslav Jonáš z ODS. Dukovany přitom jako obec, která leží v blízkosti jedné z českých jaderných elektráren, z ČEZu profituje.

Polostátní energetický gigant, který elektrárnu vlastní, totiž každoročně posílá do regionu přibližně 50 milionů korun. Patnáct milionů z celkové sumy si následně rozdělí šestice obcí, které se nacházejí v okruhu pěti kilometrů od elektrárny. Tedy i Dukovany. A kolik peněz ČEZ do regionu pošle se řídí jen jeho libovůlí.

Senátor Jonáš přesto jakoukoli souvislost mezi výhodami pro svou obec a hlasováním a obhajováním přílepku odmítá.

"Každý zná z historie, jak jsem bojoval s ČEZem ohledně skladu vyhořelého paliva," hájí se senátor.

"Spíš je v tom souvislost, proč to zpravodajuji. Věnuji se energetice, myslím, že mám dostatečné znalosti a prodělal jsem si i politické diskuze ohledně budoucnosti jaderné elektriky," argumentuje Jonáš.

Dát emisní povolenky, jejichž cenu vyčíslil Bursík na 70 miliard korun, teplárenským a energetickým společnostem zadarmo, vnímá zejména jako protikrizové opatření.

"Je to rychlé nastartování velkých investic do nových technologií a to je dobře. Není to tak, jak zde zaznělo, že je to jen pro ČEZ," míní senátor

"Je to práce pro spoustu dalších firem. Přece skupina ČEZ si nerealizuje sama, ale dodavatelsky," argumentuje s tím, že své kolegy z ODS přesvědčovat nemusel, protože se řídili doporučením hospodářského výboru Senátu.

Naopak s teplárenstvím souvisí jméno jiného jeho kolegy - sociálně demokratického senátora Jiřího Bise. Ten v současnosti sedí v dozorčí radě Plzeňské teplárenské.

Ani on však s tím, že se svou podporou přílepku mohl dostat do střetu zájmů, nesouhlasí.

"Měli jsme zasedání energetického podvýboru v Plzni a Teplárenské sdružení nás žádalo, abychom to podpořili tak jak to je," vysvětluje své motivace, proč pro přílepek hlasoval.

"Říkali, že to není pro ČEZ, že je to pro všechny, že jsou dohodnuti a že to máme podpořit. My jsme jim to slíbili, a já jsem neviděl důvod, proč bych měl od toho couvnout," přiznal mimoděk v rozhovoru pro Aktuálně.cz lobbing, který schvalování přílepku provázel.

Od přenechání miliard energetickým společnostem si slibuje úsporu pro konečného spotřebitele.

A že vlastně přihrál "své" teplárně takzvanou "malou domů" a svým hlasováním se dostal do střetu zájmů?

"To rozhodně ne. Dozorčí rada je dozorčí orgán a já tam nejsem za sebe ale za město, jako zastupitel," míní senátor.

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři: Urban s Římanem přihráli ČEZu 70 miliard
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy