reklama
 
 

Poskytl Čunkovi falešné alibi. U soudu dostal podmínku

1. 12. 2008 9:45
Olomoucký soud uznal Jaromíra Kudlíka vinným

Olomouc - Vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík poskytl předsedovi lidovců Jiřímu Čunkovi nepravdivé alibi a je vinen z trestného činu křivé výpovědi a nadržování.

Rozhodl o tom okresní soud v Olomouci. Kudlíka potrestal roční podmínkou s odkladem na půldruhého roku. Přihlédl tak k příznivým hodnocením a jeho bezúhonnosti.

Obžaloba vinila Kudlíka, že poskytl lidoveckému předsedovi Jiřímu Čunkovi falešné alibi. Kudlík tvrdil, že s Čunkem byl v době, kdy měl současný lidovecký předseda údajně přebírat půlmilionový úplatek.

Kudlíkovo svědectví bylo později jinými důkazy zpochybněno. "Bylo to naprosto zásadní svědectví v kauze údajného úplatku Jiřího Čunka," řekl soudce.

Kvůli místostarostovi soud vyslechl mimo jiné i expremiéra Miloše Zemana nebo předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Jaromír Kudlík policistům vypověděl, že Čunek byl v inkriminované době na místě, kde však v té době být nemohl. Obhajoba obžalovaného se opírala o to, že není možné si přesně pamatovat, co se dělo před šesti lety.

Kudlíka usvědčily diáře starosty

Soudce dnes, nebývale dlouho, bezmála dvě hodiny po vynesení verdiktu zdůvodňoval rozsudek. Mimo jiné z jeho řeči vyplynulo, že Kudlíka v podstatě usoudili z lži i samotná Marcela Urbanová a Jiří Čunek, kteří uvedli jiné časové rozvržení programu toho dne - 11. února 2002.

Jiří Čunek byl podezřelý, že přijal půlmilionový úplatek od firmy H&B Real. Hlavní svědkyní byla Čunkova bývalá sekretářka Marcela Urbanová. Státní zastupitelství však po osmi měsících rozhodlo, že se Čunek žádného trestného činu nedopustil.

Zásadní pomůckou soudu byly dva diáře, do kterých psala starostův - tedy Čunkův program, tehdy sekretářka Marcela Urbanová. Soud došel k závěru, že v nich byly stejné údaje a Urbanová nemohla nic v časových souvislostech měnit, protože ani Čunkův osobní diář vůbec neměla v posledních letech k dispozici. Měl ho u sebe právě Čunek.

Soudce se jen pozastavil nad postojem policie, která oba diáře ještě v průběhu šetření vrátila vicepremiérovi. "A on je pro jistotu skartoval. Naštěstí máme k dispozici kopie některých listů," řekl.

Zeman byl žoviální, ale věrohodný svědek

Soudce se při odůvodňování svého rozhodnutí dopustil i několika humorných postřehů. Především v souvislosti s výslechem expremiéra Miloše Zemana. "Byť byl pan Zeman trošku žoviální, tak na mě působil věrohodně. Podivoval se například nad tím, jak inteligentní dotazy mu soud klade, když se ho ptá, s kým obědval před pěti lety," vyprávěl soudce.

Výslech Zemana souvisel s tím, že v den, kdy měl Čunek převzít úplatek zasedala Zemanova vláda ve Zlíně a Čunek se tam vypravil za ministry lobbovat.

V souvislosti s firmou H&B Real přitom policie vyšetřovala ještě jednu záležitost. Strážci zákona se zabývali obviněním, že jako vsetínský starosta prodal realitní společnosti H&B Real podíl ve Vsetínských bytech s.r.o. výrazně pod tržní cenou. Ani toto podezření se neprokázalo.

autor: Martina Macková | 1. 12. 2008 9:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama