Sobotka na Hradě zachoval dekorum, k žalobě na prezidenta už není důvod, říká Hamáček

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 5. 2017 14:58
Podle předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka již nyní není důvod k podání ústavní žaloby na prezidenta. Napsal to v online rozhovoru se čtenáři pro Aktuálně.cz. Ocenil také, že Bohuslav Sobotka zachoval na Hradě dekorum, vyzdvihnul, co se ČSSD ve vládě povedlo a mimo jiné také kritizoval ministra obrany Martina Stropnického.
Ptejte se Jana Hamáčka
Dotazovaný právě odpovídá
Jan Hamáček odpovídá od 12 hodin
Přejít k dotazům

Praha - Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) odpovídal čtenářům Aktuálně.cz v online rozhovoru. Došlo na i dotazy ohledně vládní krize, Zemanovy ceremonie na Hradě či dosud nezaplacené pohledávky ČSSD vůči advokátu Zdeňku Altnerovi.

Podle Hamáčka ČSSD vládní krizi nevyvolala, pouze musela reagovat na aféru s korunovými dluhopisy a ovlivňování novinářů Andrejem Babišem. "Nedokáži si představit, že by na západ od nás zůstal ve funkci ministr financí, který je prověřován svými podřízenými," dodal k tomu. Reagoval také na dotaz čtenáře ohledně hradní demisní ceremonie Miloše Zemana a ocenil, že byl premiér Bohuslav Sobotka schopen zachovat dekorum.

K podání ústavní žaloby Senátu na prezidenta však podle něj již není důvod. "Jsem rád, že jsme v rámci ‚vládní krize‘ dospěli k řešení, které je v souladu s Ústavou," napsal a ke svému vztahu s prezidentem dodal: "Vážím si toho, že spolu diskutujeme, jakkoliv spolu vždy nemusíme souhlasit."

Čtenáře také zajímalo, jaké zákony by chtěl do konce volebního období ještě prosadit. "Rádi bychom dokončili projednávání novely zákoníku práce a další zákony z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Jde nám i o růst platů v bezpečnostních složkách a sociálních službách, valorizaci důchodů," odpověděl Hamáček.

Vyzdvihl také, že se ČSSD podařilo ve vládě prosadit většinu bodů volebního programu. "Namátkou - opakovaný nárůst minimální mzdy, vyšší platy pro policisty, hasiče, zdravotníky, učitele, valorizaci důchodů, zvýšení nemocenské." Zdůraznil, že ČSSD je demokratickou stranou, která je zde zejména pro zaměstnance, drobné podnikatele, seniory i rodiny s dětmi.

Naznačil také, že má tip na prezidentského kandidáta, kterého by ČSSD mohla podpořit v prezidentských volbách, prozradit jej však zatím nechtěl.

Opřel se ale do ministra obrany Martina Stropnického. "Mám za to, že více než tři roky je dostatek času na to provést potřebné změny v systému armádních akvizic. To se panu ministrovi nepodařilo a i proto ho kritizuji," napsal.

Nebyl ušetřen ani dotazu na dosud nesplacený obnos, který ČSSD dosud dluží advokátu Zdeňku Altnerovi. Podle něj strana čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Ptejte se Jana Hamáčka

Dotazovaný právě odpovídá
Jan Hamáček odpovídá od 12 hodin
Aktualizovat reportáž
25. 5. 2017
Ptá se: jiříček

dobry den prosim vas proc se v parlamentu porad drzi marek benda koho zastupuje a kdo jej voli dekuji za odpoved

Odpovídá: Jan Hamáček

Marek Benda je poslancem za ODS, byl zvolen z "nevolitelného" místa kandidátky díky preferenčním hlasům.

25. 5. 2017
Ptá se: Datel

Pane Hamacku, na dotaz jakych uspechu jste jako strana dosahli, jste odpovedel komu vsemu jste pridali a jake jste zaridili dalsi vydaje statnimu rozpoctu a firmam.
Me by zajimalo, jestli jste udelali take neco pro to, aby se zlepsila ekonomika zeme a firem?

Odpovídá: Jan Hamáček

Ekonomika roste, klesá nezaměstnanost, proudí sem nové investice. To je zčásti i zásluha této vlády.

25. 5. 2017
Ptá se: zrzavá

Pane Hamáček, vážně si myslíte, že Valachová na vaší kandidátce přiláká voliče? A myslíte, že to nebude konkurence využívat ve své kampani? To jste na tom tak špatně, že musíte stavět člověka se škraloupem? Ono stačí ta její pamlsková vyhláška, povinná školka a další super nápady

Odpovídá: Jan Hamáček

Jsem přesvědčen, že Kateřina Valachová bude na středočeské kandidátce přínosem. Opírám se o reakce odborné veřejnosti, sportovců a dalších.

25. 5. 2017
Ptá se: Jiří

Otázka zní v čem jste lepší než ostatní a co nám nabiůzite?

Odpovídá: Jan Hamáček

ČSSD je demokratickou stranou, která je zde zejména pro zaměstnance, drobné podnikatele, seniory i rodiny s dětmi. Nabízíme řešení, které zlepší jejich životní úroveň a v případě potřeby nabídne pomocnou ruku. Jsme nejstarší českou politickou stranou a každý ví, co od nás může čekat. Náš program a naše priorityse nemění podle aktuální nálady jednoho člověka ve vedení.

25. 5. 2017
Ptá se: Nadporučík Lukáš

Zvlada podle vas Martin Stropnicky roli ministra obrany? Hnuti ANO slibovalo, ze vse bude manazersky zvladat a pan Stropnicky nám neni schopny nakoupit ani boty. Vim, o cem mluvim, jsem vojak. Diky za odpoved

Odpovídá: Jan Hamáček

Dobrý den, k situaci na ministerstvu obrany se pravidelně vyjadřuji. Vláda premiéra Sobotky plní svoje sliby a postupně navyšuje obranný rozpočet. Ministrovi obrany se bohužel nedaří tento rozpočet vyčerpat, což má za následek i vámi popisované problémy. Mám za to, že více než tři roky je dostatek času na to provést potřebné změny v systému armádních akvizic. To se panu ministrovi nepodařilo a i proto ho kritizuji.

25. 5. 2017
Ptá se: Jan

50mld dluhu při velkém růstu je zoufalé. Není možné vás volit.

Odpovídá: Jan Hamáček

Návrh rozpočtu připravil ministr financí Andrej Babiš, ve sněmovně o něm budeme diskutovat až po prázdninách.

25. 5. 2017
Ptá se: JIří Mazoch

Co myslíte, že je příčinou smutné skutečnosti, že řadě lidí nevadí Babišův bezprecedentní střet zájmů, jeho kauzy jako Čapí hnízdo, korunové dluhopisy, odposlechy s ovlivňováním obsahu médií, v neposlední řadě samozřejmě i právě to vlastnictví médií? Věnuje se vedení ČSSD nějakému systématickému analyzování a řešení této pochmurné situace? (Za mě dodám: moc to tak nevypadá...)
Jak byste vysvětlil voličům, včetně voličů ČSSD, že ČSSD tak snadno a bez větších zábran vstoupila do vlády s Babišem a až po tak dlouhé době teprve začala řešit řadu "nestandardních" věcí týkající se dnes již bývalého ministra financí?

Odpovídá: Jan Hamáček

Jiná koalice, než ta současná nebyla po volbách možná. Zlomový okamžik nastal až nyní v souvislosti s prošetřováním korunových dluhopisů Finanční správou.

25. 5. 2017
Ptá se: Jan Levý

Pane Hamáčku, jaký je váš osobní vztah s prezidentem Zemanem? Změnil se nějak během vládní krize?

Odpovídá: Jan Hamáček

S panem prezidentem máme pracovní vztah, pravidelně se setkáváme na poradách ústavních činitelů k zahraniční politice. Vážím si toho, že spolu diskutujeme, jakkoliv spolu vždy nemusíme souhlasit. Jsem rád, že jsme v rámci "vládní krize" dospěli k řešení, které je v souladu s Ústavou.

25. 5. 2017
Ptá se: Karel z Modřan

Nemáte nějaký vlastní tip, koho by mohla ČSSD podpořit v prezidentské volbě? Děkuji.

Odpovídá: Jan Hamáček

Budeme o tom v ČSSD diskutovat, svůj tip mám.

25. 5. 2017
Ptá se: Václav Nový

Jsem volič ODS ale,proč nepoužíváte stejnou lež,jako Andrej Babiš a Faltýnek,když opakují tisíckrát stejnou lež,až se stane pravdou?

Odpovídá: Jan Hamáček

Mě doma učili, že lhát se nemá :)

25. 5. 2017
Ptá se: Jan

Jaké zákony ještě zbývá prosadit do konec volebního období. Tedy pokud krize už pominula. A co z toho preferujete vy, aby bylo prosazeno? Děkuji a přeji hezký den, Jan Mohrbach

Odpovídá: Jan Hamáček

Rádi bychom dokončili projednávání novely zákoníku práce a další zákony z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí. Podařilo se nám prosadit zákon o elektronických komunikacích. Jde nám i o růst platů v bezpečnostních složkách a sociálních službách, valorizaci důchodů.

25. 5. 2017
Ptá se: Hana

Pane Hamáček, nemyslíte, že těch lumpáren, co v poslední době předvádíte, bylo dost ?
Korunové dluhopisy ? Lidi nejsou hloupí, pan Babiš vše dělal v rámci platných zákonů a nic mu neprokážete, Jednou se budete velmi omlouvat. Za dluhopisy může Kalousek, které je vydal a poslanci, kteří je schválili. Vyměňte Sobotku a možná skončíte s 10%, ale s ním s demisí nebo nedemisí, skončíte před branami sněmovny. Zimola musí být na kandidátce, jinak Vám to voliči neodpustí. Dále bych chtěla připomenout církevní restituce, kdy jste nesplnili předvolební slib, a Sobotkův předklon před EU to vše završuje. Od roku 1989 jsem vždy byla voličkou ČSSD, ale tentokráte bych se musela stydět sama za sebe, kdybych Vás opětovně volila. Můj hlas dostane hnutí ANO a celá naše rodina.

Odpovídá: Jan Hamáček

Problém pana Babiše nejsou korunové dluhopisy jako takové, ale fakt, že mohly být použity pro skrytou (nezdaněnou) výplatu dividend. To musí prošetřit Finanční správa.

25. 5. 2017
Ptá se: Evita

Dostáváte se mezi obyčejné lidi? Co vám říkají nejenom k vládní krizi, ale vůbec k současné politice. To by mě zajímalo. A co vy jim? Kde třeba budete příští týden mezi obyčejnýma lidma?

Odpovídá: Jan Hamáček

Dostávám. Hovořím s nimi v Mladé Boleslavi, kde bydlím, pravidelně jezdím po regionech. V pondělí jsem byl na Kladně, ve středu v Lysé nad Labem, příští pondělí se chystám na Kolínsko.

25. 5. 2017
Ptá se: Fernand Miloslav

Přeji hezký den pane Hamáčku. Jaký názor máte na pana Kalouska a premiéra Sobotku. Jejich rétorika je téměř shodná a člověka to přivádí k myšlence, že za vším je vidět pan Kalousek, nemáte obavy, že ČSSD bude i nadále ztrácet body a Ano opět zaregistruje více bodů pro nastávající volby?

Odpovídá: Jan Hamáček

Mezi pány Sobotkou a Kalouskem jsou naprosto zásadní programové rozdíly, stejně jako mezi ČSSD a TOP09.

25. 5. 2017
Ptá se: Joe

Važený pane Hamáčku, jsem volič ČSSD od sametového převratu i když jsem věděl, že na post premiera se pan Sobotka nehodí -volil jsem opět -ČSSD. TA FRAŠKA CO PROVEDL NA HRADĚ
A POTOM DALŠÍ DIVADELNI SCÉNA .....
od té chvíle přestávám volit ČSSD i když je to moje srdeční záležitost A víte proč??????????????
protože svým jednáním a chováním zlikviduje ČSSD
PÁN PREMIER SOBOTKA je LIKVIDÁTOR této strany!

Odpovídá: Jan Hamáček

Dobrý den, nejsem si vědom toho, že by pan premiér na Hradě nějak chyboval. Ba naopak, byl schopen zachovat dekorum.

25. 5. 2017
Ptá se: Rudolf Volný

Pane Hamáčku,

i v minulosti řada poslanců a ministrů podnikala s výrazným majetkem ( pánové Schwarzenberg, Řebíček atd) a nebylo to na překážku jejich fungování ve vládě.
Co mohlo být včera, dnes vadí?

Odpovídá: Jan Hamáček

Problém není v tom, že pan Babiš podniká, ale v tom, že nebyl schopen objasnit, zda tzv. korunové dluhopisy nesloužily ke skryté výplatě (nezdaněné) dividend a jak to bylo s ovlivňováním jím vlastněných médií.

25. 5. 2017
Ptá se: Jiří Mazoch

Dobrý den, pane Hamáčku. Nemyslíte si, že je nejvyšší čas, aby začala ČSSD (samozřejmě i jiné demokratické strany, ale ty nemají takový velkánský podíl na tom, že Andrej Babiš strávil ve vládě skoro celé 4 roky a uměl si to báječně marketingově zmanažovat a vychválit) vyvíjet enormní úsilí, aby velká část voličů pochopila, že hrozí brzký konec demokracie v Česku? Nemyslíte si, že je ČSSD vůči voličům málo kontaktní, málo vysvětlující, málo otevřená, těžko pochopitelná (kromě trapně populistických akcí typu "slíbíme všem všechno, hlavně těm sociálně slabším...a chceme, aby takových bylo co nejvíc...)? Pokud si to nemyslíte, co konkrétního ČSSD dělá nebo plánuje v nejbližší době udělat v naznačeném směru? Volby se nezadržitelně blíží a Babišův náskok je velký... (krom toho, umí různé svoje aféry uchopit ve svůj prospěch, naopak B. Sobotkovi, ale i ostatním čelným předstvitelům se nezřídka podaří věci uchopit či formulovat tak, že to kolikrát vypadá, že je A. Babiš fakt jen chudák ublížený, proti ěmuž vedete kmpaň).

Odpovídá: Jan Hamáček

Pravidelně jezdím do jednotlivých regionů ČR a setkávám se s lidmi. Samozřejmě diskutujeme i o tom, co nabízí ČSSD. Po zahájení volební kampaně budou takovéto kontakty ještě častější a my všichni budeme vysvětlovat, co se nám podařilo a kdo za tím stojí.

25. 5. 2017
Ptá se: Macík

Pane Hamáčku, není opravdu načase, aby se ČSSD probrala a zaměřila se na voliče ? Aby místo hádek s ANO nabídla voličům super program s vizi a cílem (ne jen jedno volební období) ? Nechci, aby byla ČR pouze montovnou a odbytem předraženého, někdy i aušusového zboží i potravin ! Přeci jsme pracovití a šikovní a stát na jednom místě a neposunout se dál k vyspělé Evropě, je už otravné . Byrokracie v ČR, to je brzdící průšvih a také zlobbované a bezzubé zákony. Hodláte s tím něco reálně udělat nebo raději přenecháte moc různým hnutím ?

Odpovídá: Jan Hamáček

Náš volební program představíme v polovině června na programové konferenci, doufám, že budete spokojen.

25. 5. 2017
Ptá se: Jana

Dobrý den, pane Hamáčku, prezident škodí této zemi. Neměl by Senát konat alespoň tím, že si prezidenta pozve, aby vysvětlil své chování - bezdůvodné oddalování odvolání ministra Babiše, nedůstojné "přijetí" premiéra na Hradě, získávání zkušenosti ze stabilizace společnosti v Číně atd.? Dle mého názoru by měl být zahájen impeachment před Ústavním soudem. Děkuji. Jana
P.s. Premiér má můj obdiv za zachování klidu.

Odpovídá: Jan Hamáček

Dobrý den, Ústava jasně popisuje postup pro podávání ústavní žaloby na prezidenta republiky. Mám za to, že v této chvíli je celá věc vyřešena a k výše uvedenému postupu není důvod.

25. 5. 2017
Ptá se: M. Tesař

Přeji dobrý den, pane Hamáčku. Čeká Vás ve středních Čechách nelehké volební klání - vyzyvatelem je sám pan exministr financí. Cítíte se na souboj s ním?

Odpovídá: Jan Hamáček

Na kampaň ve Středních Čechách se těším. Je to můj domovský region, narodil jsem se v Mladé Boleslavi, kde i celý život bydlím. Středočeský kraj dobře znám, znám i jeho největší problémy. Byl bych rád za věcnou kampaň bez osobních útoků.

25. 5. 2017
Ptá se: Patrik Pelc

Dobrý den, je tu ČSSD pořád ještě pro obyčejné lidi? Co se vám ve vládě s pravicí podařilo pro ně prosadit?

Odpovídá: Jan Hamáček

Podařilo se nám prosadit většinu našeho volebního programu. Namátkou - opakovaný nárůst minimální mzdy, vyšší platy pro policisty, hasiče, zdravotníky, učitele, valorizaci důchodů, zvýšení nemocenské. Roste ekonomika, klesá nezaměstnanost. To vše jsou dle mého dobré zprávy pro naše občany.

25. 5. 2017
Ptá se: Roman Lounský

Dobrý den, pane Hamáčku, mám jen jednu otázku. Na krizi doplatila spíš ČSSD než ANO.Myslíte, že umíte lidem na ulici vysvětlit její příčinu? Děkuji za odpověď, Roman Lounský

Odpovídá: Jan Hamáček

Snažíme se vysvětlovat naše postoje a důvody, které vedly k odvolání Andreje Babiše z vlády. Jakkoliv je otázka korunových dluhopisů složitá, je nesporné, že celou věc musí prošetřit Finanční správa, která patří do resortu ministerstva financí, a proto nemůže být prošetřovaný dále ministrem.

25. 5. 2017
Ptá se: Jiří Nováček

Pane Hamáčku,myslím,že to co se dělo Vaší straně enormně uškodilo.Co Vy na to?

Odpovídá: Jan Hamáček

Jsem přesvědčen, že jsme museli reagovat na situaci, která vznikla u Andreje Babiše ohledně korunových dluhopisů a údajného ovlivňování novinářů. Nedokáži si představit, že by na západ od nás zůstal ve funkci ministr financí, který je prověřován svými podřízenými.

25. 5. 2017
Ptá se: Václav Šobr

Je to tedy otázka trochu bokem... ale když ČSSD tak horuje za dodržování ducha zákona ohledně Babiše - ať už se jedná o odposlechy, daně a nebo dotace...

Kdy bude ČSSD plnit pravomocné rozhodnutí soudu o vlastních skoro 330 milionech dluhů které zdržovala dokud chudák Altner neumřel?

Odpovídá: Jan Hamáček

ČSSD v této věci podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který svým rozhodnutím odložil vykonatelnost rozsudku. Čekáme tedy na jeho rozhodnutí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy