Porod s asistentkou? Proč ne, zní z ministerstva

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
31. 8. 2013 19:40
Podle návrhu by si ale ženy ani místo porodu ani asistentku samy vybrat nemohly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Ženy by již brzy mohly rodit za pomoci porodních asistentek. Návrh speciální skupiny ministerstva zdravotnictví z července letošního roku má ale malý háček.

Porod by musel proběhnout v porodnici a za přítomnosti asistentky, kterou by zdravotní zařízení zaměstnávalo. Nastávající matky by si tak nemohly samy vybrat ani místo ani asistentku, s jejíž pomocí by své potomky na svět přivedly.

Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková upozornila, že návrh současnou situaci nikam neposouvá.

"Podobný systém již v českém porodnictví existuje. Jednalo by se tak o pouhé potvrzení faktického stavu, kdy speciální porodní asistentky pracující v nemocnici a porodnice s nimi mají smlouvy," řekla Šimůnková.

V České republice tak stále neexistuje koncepce, která by ženám poskytovala alternativu k porodům v klasických porodnicích a v podmínkách, které si sami neurčily.

Co je pro české ženy nejlepší

Naprázdno zatím vycházejí i snahy zmiňované skupiny, kterou za tímto účelem zřídilo ministerstva zdravotnictví. Mezi jejími členy jsou zástupci odborných společností, neonatologů, zdravotních pojišťoven, zástupci ministerstva a porodní asistenta. Celkem 5 mužů a 7 žen.

"Pracovní skupina musí říct, co je podle jejího názoru pro české ženy nejlepší. Maximálně se snažíme vyjít vstříc potřebám a žádostem určité malé skupiny žen. Na druhé straně ale musíme respektovat současné medicínské znalosti a postupy," tvrdí předseda skupiny a náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. 

"Pokud mluvíme o porodech v porodnicích za pomoci porodních asistentek, jedná se pouze o jednu z variant, o nichž v současné době skupina diskutuje," komentoval návrh Polák.

Podle Poláka si členové skupiny rozdělili úkoly a řekli, si jaké existují varianty. "Není to tak, že bychom měli jednu jasnou linii.  Na příštím zasedání, které proběhne v druhé polovině září nebo na začátku října si řekneme, která z variant je nejlepší a kterou rozpracujeme."

O jaké další varianty by se mělo jednat, ale Polák nesdělil. „Já nechci nic předjímat a ovlivňovat výsledky jednání," dodal Polák.

V zahraničí ženy doma rodit mohou

Přitom zkušenosti ze zahraničí ukazují, že alternativ ke klasickým porodům je hned několik.

"Nejdále v tomto směru došli v Nizozemí, kde jsou domácí porody za přítomnosti porodní asistentky naprosto běžné. V Rakousku a Německu zase běžně fungují obdoby porodních domů. Ty ženám nabízejí možnost vybrat si porodní asistentku, které jim nejen budou pomáhat s porodem. Zároveň jim jsou nápomocné již během těhotenství a provádí je šestinedělím," řekla zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

České zákony domácí porody explicitně nezakazují. Ministerstvo zdravotnictví, Česká lékařská komora i odborná společnost gynekologů a porodníků ovšem dlouhodobě odmítá plánované domácí porody jako nepřiměřené riziko pro matku i dítě. Šimůnková v této souvislosti upozornila, že pokud žena v Česku nechce rodit v nemocnici, nezbývá ji než rodit sama doma. 

"Jeden porodní dům, který u nás existuje, je nefunkční ve smyslu, že by tam ženy mohly rodit. Přibližně dva roky stará vyhláška potom zakazuje porodním asistentkám asistovat u porodů doma pod pokutou 1 milion korun. Pokud dnes chce žena rodit doma a má zájem o porodní asistentku, děje se to tajně, případně po telefonu nebo internetu."

Podle statistik počty porodů doma stouply v Česku za dvě desítky let téměř desetinásobně. I tak má zájem o porod doma v současné době přibližně jedno až tři procenta těhotných žen. "Toto číslo nejspíš neporoste. Jedná se o ženy, které nechtějí rodit v porodnickém prostředí, protože je to pro ně nějakých způsobem stresující," řekla Šimůnková.

O právu českých žen rodit s asistentkou v domácím prostředí bude 10. září jednat také Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Dvě ženy tam podaly stížnost kvůli porušení práva na respektování soukromého a rodinného života.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy