PORG vydělává na školném miliony, nájem platí jako v roce 1990. Radnice chce čtyřikrát tolik

Markéta Hronová Markéta Hronová
17. 8. 2016 10:42
První obnovené reálné gymnázium v Libni, zkráceně PORG, patří mezi školy s nejlepšími výsledky. Jeho absolventi se pravidelně umisťují v žebříčku nejúspěšnějších řešitelů státní maturity. PORG vydělává miliony za školné, přesto za budovu platí stejné nájemné jako v roce 1990. Za rok jde o zhruba 140 korun za metr čtvereční užívané plochy budovy. Praha 8 chce nájem zvednout na čtyřnásobek, vedení gymnázia se skokovým zvýšením ceny za využívání domu nesouhlasí.
Budova PORG v Libni
Budova PORG v Libni | Foto: ČTK

Praha – První obnovené reálné gymnázium v Libni, zkráceně PORG, patří mezi nejlepší školy v Česku. Jako soukromá instituce vydělává miliony za školné, přesto platí stejné nájemné jako v roce 1990, kdy ji jako první soukromou školu v Česku založil Ondřej Šteffl, dnes majitel testovací společnosti Scio.

"Od 90. let platil PORG na nájemném zhruba 250 tisíc korun za rok. V té době to byla asi odpovídající částka, nicméně dnes odpovídá tak ročnímu nájemnému za velký byt," říká místostarosta Prahy 8 Matěj Fichtner, který se snaží smlouvu změnit a nájemné zvýšit.

Historie PORG

◼ První obnovené reálné gymnázium založil Ondřej Šteffl v roce 1990 jako první soukromou školu v Česku. Byla "alternativní", zkoušely se různé formy výuky.
◼ V roce 1998 se ředitelem PORG stal Václav Klaus mladší, před dvěma lety na funkci rezignoval. S bývalým ředitelem ČEZ a předsedou správní rady Martinem Romanem se neshodl na změně koncepce školy.
◼ Studenti PORG se pravidelně umisťují na prvních místech v žebříčcích úspěšnosti, například ve výsledcích státní maturity.
◼ K PORG v Libni se v posledních letech přidalo ještě gymnázium a základní škola Nový PORG v pražské Krči a pobočka v Ostravě.

PORG platí za rok zhruba 140 korun za metr čtvereční užívané plochy budovy, což je méně, než radnici platí veřejné školy zřizované hlavním městem Prahou. Fichtner chce nájem zvednout na čtyřnásobek, nově by PORG měl platit 550 korun za metr čtvereční. "Je to sice stále méně než tržní nájemné, ale městská část získá dalších několik set tisíc korun ročně do svého rozpočtu," uvádí Fichtner.

Možná se zvýší školné, říká škola

Vedení gymnázia se skokovým zvýšením ceny za využívání domu nesouhlasí. "Samozřejmě respektujeme, že se Praha 8 snaží zvyšovat nájemné a vyrovnávat podmínky, ale požadovali jsme, aby se nájem zvyšoval pozvolna, ne jednorázově. Neuspěli jsme," popisuje ředitelka PORG Dagmar Dluhošová.

Fichtner argumentuje tím, že PORG i s dalšími čtyřmi školami, které patří pod stejnou značku, má obrat čtvrt miliardy ročně a může si to dovolit. Dluhošová přiznává, že to pro ně není likvidační částka, ale zvýšení nájmu by se mohlo odrazit ve výši školného. "Momentálně platí studenti kolem 50 tisíc korun za rok a zvýšení je určitě ve hře. Rozhodne se až na jednání správní rady," říká Dluhošová.

Nájem 140 korun za metr čtvereční je i v porovnání s jinými městskými částmi nízký. Například Praha 5 účtuje soukromým školám 350 korun za metr čtvereční provozní plochy.

"Máme ve smlouvách valorizační doložky, takže každoročně navyšujeme o míru inflace vyhlášenou Českým statistickým úřadem," popisuje Hana Červenková z odboru majetku a investic Prahy 5. Právě doložka o tom, že se nájemné bude zvyšovat podle míry inflace, ve smlouvě s PORG chybí.

Ondřej Šteffl to vysvětluje překotnou dobou krátce po změně režimu a neznalostí tržního prostředí. "V 90. letech to tady nikdo neznal. Myslím, že žádné smlouvy z té doby takovou doložku neobsahují," říká dnes. Ředitelem školy byl pět let, v roce 1998 ho vystřídal Václav Klaus mladší, který školu vedl až do ledna 2014, kdy na funkci ředitele rezignoval.

"Už si to přesně nepamatuji a mám také dohodu nevyjadřovat se ke školním věcem," odmítl Klaus komentovat otázku, zda se radnice o zvýšení nájemného pokoušela už dříve.

Nikdy se to nedotáhlo

Smlouvy má na starosti Servisní středisko pro správu svěřeného majetku. Podle jeho zaměstnanců byla snaha zvednout nájemné už za doby ředitele Klause mladšího, ale "vždycky se nakonec našly okolnosti, proč to nedotáhnout do konce". Hotovo ještě není ani teď. "Detaily nájemní smlouvy jsou dosud předmětem jednání," říká Fichtner.

Zastupitel Prahy 8 z komise pro školství Tomáš Němeček zvednutí nájmu podporuje, ale byl by pro pozvolné zvyšování, ne skokové. Upozorňuje, že škola městské části přináší i jiné výhody než finanční. "Lidé si prestižní PORG s Libní spojují. Zvýšení nesmí být vyháněcí," domnívá se.

PORG ale podle slov své ředitelky odcházet nechce. "Jsme tu už 26 let a neplánujeme se stěhovat," tvrdí Dluhošová.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 59 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy