Porcelánka šokovala Nečase. Pošle odborům 20 milionů

Petr Holub
12. 3. 2009 16:44
Ministr práce Petr Nečas oznámil, jak pomůže firmám v krizi
"Behem krize není třeba klečet firmám na krku," říká ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas
"Behem krize není třeba klečet firmám na krku," říká ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha -Špatná hospodářská situace přiměla pravicového ministra práce Petra Nečase z ODS k dosud nevídaným rozhodnutím.

Slíbil mimořádné peníze odborářům v karlovarské porcelánce a současně oznámil, že bude možné odpustit firmám penále za dlužné sociální pojištění.

"Během krize není třeba klečet firmám na krku," zdůvodnil ministr Petr Nečas nový benevolentní kurs vůči neplatičům pojistného.

Nová pravidla začne Česká správa sociálního zabezpečení i její okresní pobočky uplatňovat už od příštího týdne.

Dotace odborům

Zároveň ministerstvo dokončí návrh rozsáhlé novely zákoníku práce. Především by měla firmám usnadnit propouštění a přijímání pracovníků a tím zrychlit restrukturalizaci v období krize.

„Počítáme s tím, že zákoník projednáme v tripartitě podrobněji, než je zvykem," oznámil ministr.

Vstřícnost k odborům podtrhl bezprecedentním krokem, když pošle jejich organizacím ve sklářském průmyslu nevratnou dotaci dvacet milionů korun. 

Nečas v týdnu navštívil firmu Karlovarský porcelán a byl šokován, že továrna sice vyrábí, zaměstnanci ale nedostali od prosince ani korunu.

Ministr naopak odmítl plán ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové posílit solidaritu tím, že se dočasně zruší stropy pro sociální a zdravotní pojistné. „Budu striktně proti," zdůraznil vicepremiér Nečas.

Pokud firma nebude mít vinou krize na pojistné, vláda dlužnou částku neodpustí. Jinak ale použije všechny dostupné prostředky, aby podnikatelům situaci ulehčila.

Do půl milionu eur

Neplatiči dostanou možnost, aby se sociální správou dohodli splátkový kalendář. Ten nebude zrušen, ani když podnikatel nebude schopen plnit jeho podmínky.

Kalendář může být nastaven až na 36 měsíců a počáteční splátky mohou být podle Nečase symbolické. „Penále, které naběhne z důvodů krizového vývoje, bude promíjeno zcela," slíbil dokonce ministr.

Okresní sociální správy mohou prominout penále do 200 tisíc korun, pražská centrála do milionu korun a ministerstvo do 200 tisíc eur. Pod takovou hranicí jde podle bruselských úředníků stále ještě o povolenou veřejnou podporu podnikání. „Budeme se snažit tuto hranici zvýšit na 500 tisíc eur," prohlásil Nečas.

Ani konkurzy, ani exekuce

Nečasova intervence je důkazem, že se podniky dostávají do vážných finančních problémů.

„V posledních letech se nám dařilo celkový dluh na pojistném a penále postupně snižovat. V těchto dnech ale zažíváme změnu trendu," potvrdil vrchní ředitel Jiří Král, který má na ministerstvu na starosti pojišťovací systémy.

Těžkosti hlásí také Hospodářská komora. V jejím únorovém průzkumu přiznala polovina dotázaných firem, že své faktury platí pozdě.

„Pokud jde o sociální pojistné, tak říkáme jasně, že přimhouříme oči," ujistil podnikatele Nečas. Vydá dokonce příkaz, aby sociální správa nepodávala návrh na zahájení insolventního řízení proti neplatičům, případně nevyužívala exekuce. Podobně mají podle Nečase postupovat také finanční úřady.

„Benevolentní postup se nakonec státu vyplatí," míní Nečas a připomíná, že firmy, které přežijí, budou po krizi opět platit.

Kurzarbeit za týden

Slib další pomoci firmám a jejich zaměstnancům Nečas odložil o týden.

Původně měl dnes vyhlásit program na vzdělávání pracovníků ve firmách, které omezily výrobu.

Stát by z evropských peněz financoval systém obdobný německé „kurzarbeit": pokud by firma platila dočasně nepotřebným lidem 60 procent mzdy, stát jim nabídne kvalifikační kurzy a dalších 20 procent mzdy.

Nečas potvrdil, že zpoždění projektu bude skutečně pouze o týden.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy