Zklamaný ředitel ČT Dvořák: Radní si vybrali novinku. Uvidíme, zda se jim vyplatí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
8. 6. 2023 12:53
Ve volbě generálního ředitele České televize neuspěl. Svému dosavadnímu podřízenému Janu Součkovi podlehl Petr Dvořák poměrem hlasů 4 : 11. Po vyhlášení výsledků se zvedl a zklamaně pogratuloval svému přemožiteli a následně odešel do zákulisí. S novináři promluvil až po chvíli. "Myslel jsem, že vyhraju, radní si vybrali pokus," prohlásil.
Poražený a zklamaný ředitel ČT Dvořák: "Radní si vybrali novinku. Uvidíme, zda se jim vyplatí". | Video: Radek Bartoníček

Už když přicházel na volbu generálního ředitele ČT, tvářil se dosavadní ředitel Petr Dvořák zasmušile. Na volebním zasedání Rady České televize to byl velký rozdíl ve srovnání s hlavním protikandidátem Janem Součkem. Dosavadní šéf brněnského studia ČT odpovídal novinářům už od rána. Často se přitom usmíval a sebevědomě prohlašoval: "Věřím, že dnes odtud odejdu jako generální ředitel."

Výsledek předpovídal správně. Přestože volba trvala několik hodin. První ani druhé hlasování o novém generálním řediteli nerozhodlo, na potřebných 10 hlasů od radních nikdo nedosáhl. Souček získal v prvním kole osm hlasů, ve druhém devět, teprve ve třetím hranici prolomil. Podpořilo ho 11 radních.

Dvořáka, který televizi vede od roku 2011 a letos se ucházel o třetí funkční období, výsledek viditelně zaskočil. "Myslel jsem, že vyhraju, že mám České televizi co dát," přiznával zklamaně nejdéle sloužící generální ředitel ČT.

Radní mu před hlasováním vyčítali například to, že nezabránil podle nich nekorektnímu vyjadřování některých redaktorů ČT na sociálních sítích nebo dostatečně razantně neřešil problémy uvnitř televize. Uškodilo mu také to, že jednal s konkurenční televizí Nova o úzké spolupráci s její placenou službou Voyo. Právě Nově v minulosti Dvořák šéfoval.

Na otázku, proč ve finále získal tak málo hlasů, odpověděl Dvořák, že je nutné ptát se radních. Ti se pro Aktuálně.cz vyjádřili, že jim projekt stávajícího šéfa přišel příliš velkorysý na to, že ČT musí začít výrazně šetřit.

Jeden ale prozradil, že nebylo jednoduché dát dohromady hlasy pro Součka. "Nakonec rozhodlo to, že zvolení generálního ředitele je mnohem lepší varianta, než kdybychom nevybrali nikoho," sdělil radní, který si přál zůstat v anonymitě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy