Poradce Zemana Nejedlý dostal na žádost Hradu diplomatický pas, ačkoliv ho nepotřebuje

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 7. 10. 2015 13:51
Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý dostal od ministerstva zahraničí diplomatický pas. Požádal o něj Hrad. Na doklad, který usnadňuje cestování po světě, přitom mají standardně nárok vedle zaměstnanců ministerstva zahraničí jen vybraní ústavní činitelé. Jeho šéf Zaorálek svolil k vystavení pasu letos. Podle bývalého ministra zahraničí Svobody ale členové prezidentských delegací diplomatické pasy nepotřebují.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý dostal od ministerstva zahraničí na žádost Pražského hradu diplomatický pas.

Na doklad, který usnadňuje cestování po světě, přitom mají standardně nárok vedle zaměstnanců ministerstva zahraničí jen vybraní ústavní činitelé. Napsaly to Lidové noviny (LN).

"O vydání požádala Kancelář prezidenta republiky, a to z důvodu, že poradce Nejedlý doprovází jako člen vládní delegace prezidenta při zahraničních cestách," napsala deníku Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

A právě na rozhodnutí ministerstva se odvolává i Hrad. "Udělení je zcela standardní, je to rozhodnutí ministerstva, kancelář prezidenta pouze požádala," upozornil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Nejedlý dostal diplomatický pas v roce 2013, s jeho vydáním souhlasil tehdejší ministr Jan Kohout.

Svoboda: nepotřebují ho

Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody ale členové prezidentských delegací diplomatické pasy nepotřebují.

"Nedokážu si představit, že by někdo pozval prezidenta České republiky a řekl zároveň, že některému ze členů jeho delegace neudělí vízum, protože nemá diplomatický pas," řekl Svoboda deníku.

Nejedlý se v květnu s prezidentem zúčastnil oslav konce války v Moskvě, kam doprovodil Zemana na jednání v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V září pak Nejedlý s prezidentem cestoval do Číny.

Diplomatický pas na letištích urychluje odbavení a v zemích, kde platí vízová povinnost, zase často díky tomuto dokladu odpadá papírování před odjezdem.

LN napsaly, že diplomatický pas například nevlastní ani šéf státní agentury CzechInvest, která usiluje o příliv zahraničních investic do Česka a má v cizině síť sedmi zastoupení.

Lukoil je v likvidaci

Nejedlý byl do letošního června jednatelem české pobočky ruské společnosti Lukoil Aviation. Firma LUKOIL Aviation Czech je od téhož měsíce v likvidaci.

Obvodní soud pro Prahu 1 přitom 17. června rozhodl, že tato společnost má státu zaplatit 27,5 milionu korun kvůli dodávce leteckého paliva. Verdikt není pravomocný,

Lukoil Aviation Czech se proti verdiktu odvolá, uvedl už dříve Nejedlý. Společnost podle něj zaplatí všechny závazky včetně případné pokuty.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy