Čtvrtina Čechů věří, že se o ně ve stáří postarají děti. Ty to často neplánují

Marcela Trávníčková
22. 9. 2015 15:05
Čtvrtina Čechů spoléhá, že se o ně ve stáří postarají děti, téměř polovina se však o své rodiče sama postarat nechystá. Češi starší 45 let se péče o své stárnoucí rodiče většinou nezříkají. Jen každý čtvrtý si je jistý, že by si rodiče vzal k sobě a postaral se o ně sám. Čechů v důchodovém věku má přitom dál přibývat. Do patnácti let mají tvořit čtvrtinu české populace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Čtvrtina Čechů spoléhá, že se o ně ve stáří postarají děti, téměř polovina se však o své rodiče sama postarat nechystá. Vyplývá to z průzkumu neziskové organizace Maltézská pomoc.

Podle Českého statistického úřadu tvoří pětinu obyvatelstva důchodci. Ve věku nad 65 let je nyní osmnáct procent populace, toto číslo přitom dál poroste. Podle prognóz na základě celoevropského výzkumu Share “Evropa 50+” by měla během patnácti let být dokonce čtvrtina obyvatel ČR starší 65 let.

Češi starší 45 let se podle průzkumu péče o své stárnoucí rodiče většinou nezříkají, zároveň ale nejsou schopni říci, zda o ně budou pečovat sami či jaký způsob péče zvolí. Jen každý čtvrtý si je jistý, že by si rodiče vzal k sobě a postaral se o ně sám.

"Zdaleka ne každému totiž práce či soukromí dovoluje, aby si vzal rodiče domů nebo se o ně postaral sám," vysvětlil ředitel Maltézské pomoci Jiří Juda.

Méně peněz na asistenci

Více než polovina lidí se nicméně domnívá, že jim práce i soukromí dovoluje být časově flexibilní pro případ pomoci rodičům v době, kdy se už o sebe nedokážou postarat sami.

"Starší lidé, kteří jsou odkázáni na pomoc druhé osoby, si navíc často přejí zůstat doma, kde jsou zvyklí a kde se cítí dobře. Právě pro ně je vhodná například terénní osobní asistence," dodal Juda.

Tu u nás využívají senioři podstatně méně než v západní Evropě a také za ni utrácí méně peněz.

"V příštích letech se tento rozdíl bude snižovat a asistenční služby budou hrát velmi důležitou roli v péči o seniory,” uvedl Radim Boháček, koordinátor projektu Share “Evropa 50+”.

S tím, že by v budoucnu využil osobní asistenci nebo terénní pečovatelskou službu, počítá každý desátý dotázaný. Čtvrtina lidí ve věku nad 45 let věří, že se o ně ve stáří v případě nutnosti postarají jejich děti, 27 procent dotázaných spoléhá na domov důchodců či dům s pečovatelskou službou.

Průzkum pro Maltézskou pomoc zpracovala v srpnu výzkumná agentura Ipsos na reprezentativním vzorku 525 respondentů ve věku 45 - 65 let.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy