Poprvé v Česku: Ukradené věci budou mít citovou hodnotu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 5. 2011 22:51
Vláda představila nový občanský zákoník, který chce poslat do sněmovny
Fotografie může mít větší hodnotu než hodnotu kousku papíru.
Fotografie může mít větší hodnotu než hodnotu kousku papíru. | Foto: rodinné album Prokopa Vejdělka, repro: Jan Langer

Praha - Vláda Petra Nečase má reálnou šanci, že dvaadvacet let po revoluci prosadí nový občanský zákoník. Dosud se běžné situace v životech Čechů řídí podle novelizované socialistické normy z roku 1964.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a premiér Petr Nečas představili nový zákoník, který bude vláda příští týden projednávat.

Kromě možnosti svobodně upravovat majetkové vztahy nebo si bez příkazu zákona určit dědice, kterému chce člověk odkázat vlastní majetek, pamatuje zákon i na emocionální hodnotu, kterou může majetek mít.

Speciální odškodění budou moci žádat třeba lidé, kterým zloděj ukradne rodinnou památku.

"Jsou to zdánlivé drobnosti, na které ale zákon musí pamatovat. Pokud vám zloděj ukradne jedinou fotografii matky, kterou máte, či pokud vám soused podřízne strom, který jste vysadil při narození potomka a má pro vás mimořádný význam, logicky budete chtít jinou náhradu než náhradu v hodnotě sazeničky stromu nebo několika korun za fotografii," popisuje záměr tvůrců navrhovaného občanského zákoníku ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Újmu na zdraví vyčíslí soudce, ne tabulky

Takzvaná "náhrada ceny zvláštní obliby" bude platit nejen na hmotné věci, ale například i na zvířata. Žádat odškodnění bude moci třeba majitel otráveného psa.

Změn se dočká i kritizovaný systém odškodňování za zdravotní újmu, který soudcům přesně stanoví, kolik má dostat člověk při konkrétním poškození zdraví.

"Je zřejmé, že pokud přijde o ruku mladý klavírní virtuos, je to něco jiného, než pokud o ni přijde osmdesátiletý invalidní důchodce. I když jsou samozřejmě obě události tragické," říká Pospíšil.

Šéf autorského týmu, který nový zákoník napsal, Karel Eliáš, se neobává, že by zrušení vyhlášky, která dnes výši odškodnění stanovuje, přineslo do rozhodování soudů zmatek.

Uspěje zákoník napodruhé?

"Nezruší se judikatura, ze které budou soudy vycházet a postupně ji rozvolní. Nebudou se bát posouvat hranice tak, aby skutečně adekvátně zhodnotily poškození zdraví a jeho následky v konkrétních případech."

Nový občanský zákoník se začal připravovat už za ministra spravedlnosti v Zemanově kabinetu Otakara Motejla. Práce na něm trvají přes deset let.

Jednou už ho ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil do sněmovny předložil, naděje na projednání ale tehdy ukončil pád Topolánkovy vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy