Poprvé: O továrně za miliardy rozhodne referendum

Monika Urbášková, spolupracovnice Aktuálně.cz
8. 1. 2008 9:45
Radnice podepsala smlouvu a teď vypisuje referendum
Schéma průmyslové zóny Leštinská u Zábřehu. Voliči v referendu rozhodnou, zda tady vyroste papírna společnosti Wanemi za šest miliard korun.
Schéma průmyslové zóny Leštinská u Zábřehu. Voliči v referendu rozhodnou, zda tady vyroste papírna společnosti Wanemi za šest miliard korun. | Foto: Wanemi

Zábřeh - Město Zábřeh nedaleko Šumperka se stane zřejmě prvním, kde obyvatelé rozhodnou v lidovém hlasování o stavbě továrny za miliardy korun.

Referendum se uskuteční nejpozději do poloviny března, ale už v podnělí se zábřežská stavba veřejně projednávala v rámci posuzování vlivu na životní prostředí.

Papírna společnosti za 5 až 6 miliard korun by měla vyrůst v průmyslové zóně Leštinská. A právě obavy obyvatel z negativního vlivu na okolí přiměly zastupitelstvo, že rozhodlo o vyhlášení referenda.

Hlasování se bude konat i přesto, že město už uzavřelo s akciovou společností Wanemi smlouvu o prodeji pozemků. Dohodu s investorem schválila radnice v říjnu 2006 těsně před komunálními volbami. Odmítnutí továrny v referendu by radnici Zábřehu mohlo stát i desítky milionů korun.

Hlasování za čtvrt milionu

Podle informací občanského sdružení Ekologický právní servis jde zřejmě o první referendum v České republice, které by mělo rozhodnout o stavbě továrny. "Zatím se hlasovalo například o zástavbě rodinných domů a nebo o silnici. V Brně o přesunu nádraží," uvedla vedoucí poradny EPS Markéta Višinková.

S návrhem na referendum přišel v říjnu 2007 zastupitel Karel Crhonek a zastupitelstvo ho schválilo. O tom, kdy přesně se bude konat, rozhodnou zastupitelé na zasedání v únoru. Město za něj zaplatí čtvrt milionu korun a jeho výsledek bude platný pouze v případě, že se ho zúčastní více než padesát procent voličů.

Lidové hlasování v Česku
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Lidové hlasování v Česku

  • Vysoký Újezd u Prahy - hlasování o zástavbě rodinných domů. Jednalo se o několikanásobné rozšíření obce.
  • Ochoz u Brna - hlasování o zástavbě rodinných domů. Referenda se nezúčastnilo potřebných 50 procent voličů.
  • Tábor - hlasování o stavbě silnice přes Botanickou zahradu. Voliči odhlasovali "ne" a silnice se nestavěla.
  • Brno - dosud zřejmě nejznámější místní referendum - hlasování o přesunu nádraží. Chyběl potřebný počet voličů.
  • Obce v okolí plánované stavby amerického protiraketového radaru ve vojenském prostoru Brdy. Většina obyvatel radar odmítá.

Přestože radnice slibuje, že voličům poskytne všechny objektivní informace pro stavbu papírny a také proti ní, už teď smysl referenda úředníci zpochybňují.

"Referendum nic neřeší. Město by muselo zaplatit smluvní pokutu půl milionu korun a náhradu škody firmě, která by mohla jít až do desítek milionů korun. Wanemi si také může prodej pozemků vymoci u soudu. Navzdory referendu," tvrdí právník městského úřadu Marek Látal.

Podobný názor sdílí i jeden z obyvatelů Zábřehu. "Já jsem pro! Taková papírna přinese do města peníze, dá lidem práci a třeba i přiláká další investory. Ale k hlasování bych nešel. Je to zbytečné plýtvání peněz i času", uvedl Bohdan Haltmar.

Kamiony a zase kamiony

Naopak obyvatelé části Ráječek, v jejíž blízkosti se průmyslová zóna nachází, referendum očekávají s nadějí. Mají strach především z kamionů, kterých by kolem jejich domků mělo projíždět až sto sedmdesát denně.

Zábřeh sice leží na hlavním železničním koridoru z Prahy do Bohumína, ale investor se železnicí téměř nepočítá.

Mluvčí občanského sdružení Za zdravý Ráječek Petr Wolf uvedl: "Je dobře, že se zastupitelé nenechali ovlivnit vyhrožováním žalobou. Projekt papírny vůbec nerespektuje, že se v lokalitě taky bydlí. Wanemi porušuje závazné regulativy územního plánu velkého územního celku Jeseníky, a to se týká především kamionové dopravy."

Společnost Wanemi počet kamionů, které by měly přijíždět do papírny se surovinou a odvážet hotové výrobky, potvrzuje.

"V dokumentaci k posouzení vlivu na životní prostředí se s touto automobilovou dopravou počítá," uvedl mluvčí Wanemi CZ Petr Vintrocha. "Budeme se maximálně snažit převést dopravu na železnici, ale nezáleží to jen na nás, ale i na dohodách s dodavateli a odběrateli. Železnice znamená jistá omezení. Vlak nedojede všude."

Vizualizace paírny Wanemi v Zábřehu. Bude-li tam stát, rozhodnou voliči lidovým hlasováním.
Vizualizace paírny Wanemi v Zábřehu. Bude-li tam stát, rozhodnou voliči lidovým hlasováním. | Foto: Wanemi

Právě lidem z okolí papírny nabízí Wanemi kompenzace například vytápěním zbytkovým teplem. "Náš projekt to opravdu bez sebemenších problémů unese", řekl mluvčí Petr Vintrocha.

Protestuje také Olma

Proti stavbě papírny  je však také mlékárenská společnost Olma. Ta rozšiřuje svůj závod, který leží poblíž průmyslové zóny, a Wanemi je tedy v tom místě pro Olmu konkurencí.

Papírna by měla ročně vyprodukovat 250 000 tun vlnité lepenky recyklací sběrového papíru.
Továrna by tím zřejmě splnila několik rozhodujících programů EU, které se zabývají využitím obnovitelných zdrojů a druhotných surovin.

Provoz závodu bude nepřetržitý a nabídne zaměstnání 160 lidem. Společnost Wanemi chce se stavbou začít na konci letošního roku. Zahájení provozu plánuje na začátek roku 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy