Poplatky u lékařů po třech měsících: Češi si zvykli

Petr Holub
22. 5. 2008 13:24
Do ordinací a nemocnic se lidé po šoku vracejí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Největší úspory jsou po třech měsících od zavedení zdravotnických poplatků u léků a na pohotovosti. Naopak do ordinací a nemocnic se pacienti po úvodním šoku vracejí.

Vyplývá to z údajů, které chce ministr zdravotnictví ve čtvrtek předložit komisi koaličních expertů a které má Aktuálně.cz k dispozici.

Nejde však o konečné údaje, jak fungovaly zdravotnické poplatky první tři měsíce po svém zavedení. Ministerstvo zatím výsledky odhadlo po zpracování údajů o 300 tisících pojištěncích.

Konzum léků končí

Výdaje za léky na recept se proti loňskému prvnímu čtvrtletí snížily o 18 procent, udržel se tedy pokles, který pojišťovny zaznamenaly v lednu. Z dat je zřejmé, že se ušetřilo hlavně za laciné léky. Položek na receptu bylo totiž předepsáno o 43 procent méně než loni.

Pohotovost, za kterou se platí 90 korun, zaznamenala o 39 procent méně návštěv. Pokles tedy nakonec nebude tak velký, jak signalizovala lednová data, kdy návštěvy poklesly o 45 procent. Přesto není vyloučeno, že třetina návštěv odpadne i během celého roku.

Z předběžných údajů naopak vyplývá, že lidé namísto pohotovosti častěji volají záchranku, která se platit nemusí. Záchranná služba zaznamenala za první čtvrtletí stejně případů jako loni, i když v lednu poklesl zájem o třetinu.

Nemocnice pacienty udržely

Březnová čísla potěšila ambulantní specialisty a nemocnice. Ti jsou placeni podle odvedené práce a lednový nezájem pacientů mohl ohrozit jejich příjmy.

Soukromí specialisté měli v lednu o 28 procent návštěv méně, v únoru a březnu to však už bylo stejné jako loni. O čtvrtinu nižší počet návštěv však zaznamenaly i v březnu ordinace specialistů v nemocnících.

Lůžková zařízení v nemocnicích měla v lednu o 12 procent méně pacientů, za první čtvrtletí o 10 procent. Lékaři však pacienty zřejmě nechávají déle ležet. Lůžka byla totiž v únoru a březnu obsazena zhruba stejně jako loni.

Za děti 180 milionů

Podle odhadu ministerstva zdravotnictví se v prvním čtvrtletí na poplatcích vybralo 1,28 miliardy korun. Z toho překvapivě většinu zaplatili dospělí ve věku 18-64 let, celkem 820 milionů. Starší lidé zaplatili 280 milionů, za děti do 18 let se platilo 180 milionů.

Sedm set milionů z rodinných rozpočtů se rozpustilo v poplatcích a doplatcích za léky, v ambulancích se zaplatilo téměř půl miliardy.

Z údajů samotné VZP vyplývá, že počátkem května zaplatilo 200 občanů celkem 1,5 milionu korun nad pětitisícový limit. Z toho čtvrtina jsou Pražáci. 

 

Právě se děje

před 39 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy