reklama
 
 

Poplatky u lékařů po třech měsících: Češi si zvykli

22. 5. 2008 13:24
Do ordinací a nemocnic se lidé po šoku vracejí

Praha - Největší úspory jsou po třech měsících od zavedení zdravotnických poplatků u léků a na pohotovosti. Naopak do ordinací a nemocnic se pacienti po úvodním šoku vracejí.

Vyplývá to z údajů, které chce ministr zdravotnictví ve čtvrtek předložit komisi koaličních expertů a které má Aktuálně.cz k dispozici.

Nejde však o konečné údaje, jak fungovaly zdravotnické poplatky první tři měsíce po svém zavedení. Ministerstvo zatím výsledky odhadlo po zpracování údajů o 300 tisících pojištěncích.

Konzum léků končí

Výdaje za léky na recept se proti loňskému prvnímu čtvrtletí snížily o 18 procent, udržel se tedy pokles, který pojišťovny zaznamenaly v lednu. Z dat je zřejmé, že se ušetřilo hlavně za laciné léky. Položek na receptu bylo totiž předepsáno o 43 procent méně než loni.

Pohotovost, za kterou se platí 90 korun, zaznamenala o 39 procent méně návštěv. Pokles tedy nakonec nebude tak velký, jak signalizovala lednová data, kdy návštěvy poklesly o 45 procent. Přesto není vyloučeno, že třetina návštěv odpadne i během celého roku.

Z předběžných údajů naopak vyplývá, že lidé namísto pohotovosti častěji volají záchranku, která se platit nemusí. Záchranná služba zaznamenala za první čtvrtletí stejně případů jako loni, i když v lednu poklesl zájem o třetinu.

Nemocnice pacienty udržely

Březnová čísla potěšila ambulantní specialisty a nemocnice. Ti jsou placeni podle odvedené práce a lednový nezájem pacientů mohl ohrozit jejich příjmy.

Soukromí specialisté měli v lednu o 28 procent návštěv méně, v únoru a březnu to však už bylo stejné jako loni. O čtvrtinu nižší počet návštěv však zaznamenaly i v březnu ordinace specialistů v nemocnících.

Lůžková zařízení v nemocnicích měla v lednu o 12 procent méně pacientů, za první čtvrtletí o 10 procent. Lékaři však pacienty zřejmě nechávají déle ležet. Lůžka byla totiž v únoru a březnu obsazena zhruba stejně jako loni.

Za děti 180 milionů

Podle odhadu ministerstva zdravotnictví se v prvním čtvrtletí na poplatcích vybralo 1,28 miliardy korun. Z toho překvapivě většinu zaplatili dospělí ve věku 18-64 let, celkem 820 milionů. Starší lidé zaplatili 280 milionů, za děti do 18 let se platilo 180 milionů.

Sedm set milionů z rodinných rozpočtů se rozpustilo v poplatcích a doplatcích za léky, v ambulancích se zaplatilo téměř půl miliardy.

Z údajů samotné VZP vyplývá, že počátkem května zaplatilo 200 občanů celkem 1,5 milionu korun nad pětitisícový limit. Z toho čtvrtina jsou Pražáci. 

autor: Petr Holub | 22. 5. 2008 13:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama